Data publikacji: 

Odkurzacz centralny – jak działa?

Słyszałeś już kiedyś o instalacji centralnego odkurzania, lecz nie mogłeś sobie wyobrazić tego, na czym polega jej działanie? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który rozwieje Twoje wątpliwości w tej kwestii i wyjaśni, jakie zalety niesie za sobą korzystanie z takiego systemu. Sprawdź!

podłączanie centralnego odkurzania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest odkurzacz centralny i jak działa,

- dlaczego warto mieć centralny odkurzacz w domu,

- czy instalację centralnego odkurzania można montować tylko w nowych domach.

centralny odkurzacz w domuOdkurzacz w ścianie? Zobacz, jak to działa!

Zastanawiasz się, jak to się dzieje, że znajdująca się w pomieszczeniu gospodarczym jednostka centralna zasysa zabrudzenia z całego domu? To proste – za wszystko odpowiada system specjalnych rur, znajdujących się w ścianach i stropach, które łączą gniazdo ssące w pomieszczeniu z jednostką centralną – po włożeniu rury odkurzacza do gniazda możesz swobodnie odkurzyć całe pomieszczenie, a zabrudzenia zostaną zassane i przetransportowane do worka umieszczonego przy jednostce centralnej, skąd szybko je usuniesz. Przenosząc rurę od odkurzacza do kolejnych pomieszczeń, z łatwością odkurzysz cały dom, a wszystkie zabrudzenia trafią do jednego miejsca.

Zalety i wady systemu centralnego odkurzania

Zastanawiasz się nad tym, co zyskasz, decydując się na montaż centralnego odkurzacza w domu? Oto zalety, które najczęściej wymieniają jego zadowoleni użytkownicy:

  • wygoda – nie trzeba przenosić urządzenia z jednego pomieszczenia do kolejnego ani wnosić go po schodach. Zamiast tego przenosisz jedynie lekką rurę wykonaną z PCV,
  • spory zasięg – tradycyjne odkurzacze mają najczęściej ograniczony zasięg – z powodu krótkiego kabla i rury. W przypadku odkurzaczy centralnych rury mają najczęściej nie mniej niż 9 metrów – wystarczają zatem na posprzątanie sporego obszaru bez konieczności przepinania do kolejnego gniazda zasilającego,
  • skuteczność – silnik odkurzaczy centralnych jest większy i wydajniejszy niż w przypadku tradycyjnych modeli. Dzięki temu urządzenia te znacznie lepiej zasysają zabrudzenia i są po prostu skuteczniejsze – sprawdzą się zatem doskonale w domu alergika,
  • czyste powietrze – zassane wraz z zabrudzeniami powietrze nie trafia z powrotem do pomieszczenia w postaci drobnego kurzu, lecz zostaje przefiltrowane i wypuszczone na zewnątrz domu. Dzięki temu w domu nie wyczujesz tego specyficznego zapachu, który towarzyszy odkurzaniu standardowym, przenośnym urządzeniem,
  • pojemność – jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych odkurzaczy – tak workowych, jak bezworkowych. Wystarczy zatem, że raz na pół roku wyrzucisz worek znajdujący się przy jednostce centralnej, a system będzie działać bez zarzutu.

Odkurzacz centralny Columbia Vac CV 12SJako wadę centralnego odkurzacza bardzo często wymienia się hałas, który podczas odkurzania słychać w całym domu. W rzeczywistości nie jest to jednak zgodne z prawdą. Sama jednostka centralna emituje porównywalny hałas do tradycyjnego odkurzacza – a co więcej, jest umieszczona w kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym, a zatem niemalże niesłyszalna w pomieszczeniach mieszkalnych. Jedyny dźwięk, jaki może być słyszalny w innych pomieszczeniach, to świst powietrza, które zasysa zabrudzenia i przenosi je ukrytymi w ścianach rurami do worka – zdecydowanie jednak nie można określić go mianem bardzo uciążliwego.

UWAGA!

Korzystając z centralnego odkurzacza, nie możesz sprzątać zabrudzeń o dużej średnicy ani gruzu – zatkane rury będą wymagały naprawy, co może być trudne do wykonania, biorąc pod uwagę fakt, że są schowane w ścianach i stropach.

Instalacja centralnego odkurzania w już istniejącym domu – czy to w ogóle możliwe?

Myślisz, że odkurzacz centralny to rozwiązanie, na które trzeba zdecydować się już przy budowie domu, by wmontować go w ściany? Nic bardziej mylnego! Możesz z powodzeniem zamontować go w dowolnym momencie, choć będzie to wymagało więcej pracy. Należy wówczas wykuć w stropach i ścianach niewielkie rowki, którymi zostaną poprowadzone rury transportujące zabrudzenia do jednostki centralnej – a następnie ukryć je w taki sposób, jaki zechcesz: czy to szpachlując ścianę, czy też pod sufitem podwieszanym lub lekką ścianką z gips-kartonu.

Rozważasz zakup takiego urządzenia? Sprawdź, czym się kierować przy jego wyborze. Zobacz także, które modele odkurzaczy centralnych polecają nasi klienci: Najlepsze odkurzacze centralne według naszych klientów.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść