Data publikacji: 

Obudowa micro-ATX i mini-ITX – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wymieniłeś lub planujesz wymianę komputera? A może chcesz go rozbudować? Przekonaj się, jak wybrać obudowę micro-ATX lub mini-ITX. Którą powinieneś kupić? Odpowiedź znajdziesz w artykule. Poznaj również najważniejsze i dodatkowe aspekty, na które warto zwracać uwagę podczas wybierania obudowy mini-ITX lub micro-ATX.

obudowa micro atx

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co oznaczają etykiety micro-ATX i mini-ITX
  2. jakie aspekty obudowy micro-ATX i mini-ITX brać pod uwagę
  3. o co jeszcze warto zadbać, wybierając obudowy mini-ITX i micro-ATX

Co oznaczają etykiety micro-ATX i mini-ITX?

obudowa mini itxJeśli chcesz znaleźć odpowiednią obudowę do komputera stacjonarnego, nie możesz przeglądać modeli bez uprzedniej znajomości oznaczeń standardu płyty głównej. Oznaczeniami tymi są właśnie micro-ATX oraz mini-ITX. Poznaj ich krótką charakterystykę.

Obudowa micro-ATX, taka jak SilentiumPC Armis AR7, pasuje do standardu płyty głównej powstałego w 1997 roku z inicjatywy marki Intel. Płyta miała służyć osobom dysponującym mniejszym budżetem. Odznacza się wymiarami 244 cm x 244 cm. Skromny rozmiar wpłynął na mniejszą liczbę slotów. To nadal chętnie wybierany standard do zastosowań w domu i biurze.

Obudowa mini-ITX, np. Cooler Master MasterBox MB511, jest kompatybilna ze standardem płyty głównej powstałej w 2001 roku. Tym razem za jej istnienie odpowiada marka VIA Technologies, a wymiary to 170 cm x 170 cm. Na początku stosowano ją w komputerach HTPC i traktowano jako standard niszowy. Dziś jednak znajduje więcej zastosowań.

Jakie aspekty obudowy micro-ATX i mini-ITX brać pod uwagę?

Jeżeli nie masz obudowy po starym komputerze albo zależy Ci na nowej, mniejszej, koniecznie zapoznaj się z listą aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru obudowy micro-ATX oraz mini-ITX.

Poza standardem płyty głównej sprawdź rodzaj konstrukcji. Obudowa Mini Tower to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią wolną przestrzeń przy biurku. Temu oczekiwaniu sprosta także model Micro Tower. Z kolei większa obudowa Midi Tower, taka jak SilentiumPC Gladius GD6 TG ARGB, jest uniwersalna, więc w razie wymiany części komputera lub rozbudowy nie będziesz musiał jej wymieniać.

WSKAZÓWKA

Liczy się nie tylko standard płyty głównej, ale także liczba oraz umiejscowienie. Policz, ile dysków masz w chwili obecnej. Zastanów się, czy chciałbyś pozostawić sobie możliwość dołożenia jeszcze kilku. Jeśli tak, wybierz model z większą liczbą wnęk na dyski.

Nowoczesne obudowy mini-ITX oraz micro-ATX mogą być wyposażone w okno, czyli przezroczystą ścianę lub jej fragment. To rozwiązanie umożliwia zajrzenie do wnętrza komputera bez konieczności demontażu obudowy. Sprawdza się, gdy jeden z podzespołów nie działa poprawnie. To popularne rozwiązanie np. wśród gamerów. Przykładem obudowy z oknem i kompatybilnej z dyskami ATX, mini-ATX oraz micro-ATX jest SilentiumPC Signum SG1M TG.

Poznaj wszystkie aspekty, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru obudowy.

O co jeszcze warto zadbać, wybierając obudowy mini-ITX i micro-ATX?

obudowa micro atx, mini atx, atx SilentiumPC Signum SG1M TG Jest kilka kwestii, które są drugorzędne podczas wyboru obudowy micro-ATX i mini-ITX, a jednak warto mieć je na względzie. Poznanie ich ułatwi Ci podjęcie decyzji, jeśli znajdziesz modele o podobnych parametrach.

Wśród dodatkowych parametrów znajdują się:

  • fabryczne wyciszenie, które przyda się osobom korzystającym z komputera w nocy. Nawet jeśli będziesz wykonywał zaawansowane czynności wymagające wysokiej wydajności komputera, nie zakłócisz snu domownikom;
  • liczba i umiejscowienie złączy. Co prawda można kupić niewielką listwę, np. na dodatkowe porty USB, jednak wygodnej korzysta się z tych już obecnych w obudowie mini-ITX czy micro-ATX. Sprawdź, czy po ustawieniu komputera pod lub na biurku będzie Ci wygodnie do nich sięgać;
  • design, który zależy m.in. od obecności okna w obudowie i podświetleń. Jeśli chcesz postawić komputer na biurku lub w innym widocznym miejscu, zadbaj o to, by był spójny estetycznie z wyposażeniem pomieszczenia. Zwróć uwagę na kolorystykę i materiał wykonania. Poznaj wyjątkową obudowę Cooler Master MasterBox Q300P z oknem o ciekawym designie.

Obejrzyj wszystkie kompaktowe obudowy dostępne w RTV EURO AGD i wybierz tę, która jest kompatybilna z Twoim komputerem, a także zrobiła na Tobie wrażenie wizualne.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść