Data publikacji: 

Niszczarka do dokumentów – kiedy warto w nią zainwestować?

Niszczarka do dokumentów, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie do niszczenia różnych dokumentów, np. wykonanych z papieru, przede wszystkim w sytuacjach biznesowych. Ale niszczarka do papieru może sprawdzić się nie tylko w firmie, ale również w domu. Przekonaj się, w jakich sytuacjach niszczarka ręczna jest najbardziej przydatna, by wiedzieć, czy rzeczywiście powinieneś ją kupić.

ręczna niszczarka do dokumentów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest niszczarka do dokumentów,

- kiedy przydaje się niszczarka do dokumentów,

- jaka powinna być niszczarka biurowa do dokumentów.

Czym jest niszczarka do dokumentów?

Urządzenie zwane niszczarką służy przede wszystkim do niszczenia papieru. Najczęściej jest wykorzystywane do ochrony danych, które znajdowały się na dokumencie. Z tego powodu możesz je spotkać nie tylko pod nazwą niszczarka do papieru, ale i niszczarka dokumentów.
niszczarka biurowa do dokumentówNiszczarkę papieru znajdziesz najczęściej w pracy, lecz w ostatnich latach równie chętnie kupowana jest do domu. Umożliwia pozbycie się korespondencji od banku czy towarzystwa ubezpieczeniowego, na których mogłyby pojawić się Twoje dane osobiste. Na pewno nie chciałbyś, aby po wyrzuceniu dokumentów na śmietnik do danych mieli dostęp obcy ludzie.

Kiedy przydaje się niszczarka do dokumentów?

Ręczna niszczarka do dokumentów może być wykorzystywana w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach. Ponieważ przepisy o ochronie danych osobowych wskazują na konieczność niszczenia korespondencji w określony sposób, osoby zarządzające przedsiębiorstwem mają do wyboru skorzystanie z usług firmy zewnętrznej bądź zakup swojej niszczarki biurowej. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze i bardziej ekonomiczne.
Na pewno wiesz, że podczas pracy w przedsiębiorstwie każdego miesiąca powstają nowe listy klientów, zestawienia płac, raporty finansowe. Wraz z innymi pracownikami przygotowujecie dane sprzedażowe, plany marketingowe. Omawiacie strategie i współpracujecie przy powstawaniu dokumentów prawnych oraz finansowych. Wszystkie te dane muszą podlegać najpierw ochronie, a po zdezaktualizowaniu – zniszczeniu. Przekonaj się, jak wybrać niszczarkę zgodną z RODO.

WARTO WIEDZIEĆ

W przedsiębiorstwie dochodzi do przetwarzania danych w: korespondencji, formularzach, umowach, wnioskach, innych dokumentach. Niszczarka biurowa umożliwia pozbywanie się ich od razu, dzięki czemu skraca się czas oczekiwania danych na usunięcie. Ryzyko wykradnięcia jednego z dokumentów maleje.

Kompaktowa ręczna niszczarka do dokumentów sprawdzi się także w domu, zwłaszcza jeśli prowadzisz w nim biuro lub wykonujesz wolny zawód. Być może regularnie otrzymujesz dokumenty, takie jak: rachunki, wyciągi z konta bankowego, faktury, informacje podatkowe, listy służbowe i prywatne. Darcie ich na drobne części nie wystarcza, papier bowiem łatwo złożyć z powrotem. Z kolei cięcie nożyczkami na drobne elementy zajmuje bardzo dużo czasu.

Jaka powinna być niszczarka biurowa do dokumentów?

O ile w domu skorzystasz z prostej niszczarki ręcznej, takiej jak Fellowes P-25S – świetnie poradzi sobie z papierem, tnąc go w paski – o tyle w sytuacji służbowej będziesz potrzebował urządzenia rozbudowanego.
niszczarka do dokumentów w biurzeZwróć uwagę na to, czy niszczarka dokumentów:
  • umożliwia niszczenie tylko papieru, czy może także innych materiałów. Dzięki modelowi Tracer CUTTER TRX-119 skutecznie pozbędziesz się również kart płatniczych i kredytowych, płyt CD, laminowanych dokumentów,
  • ma pojemny kosz na odpadki. Niszczarka biurowa musi pomieścić więcej odpadków niż domowa, ponieważ w sytuacjach służbowych przetwarza się więcej danych,
  • tnie dokumenty na paski czy pozostawia ścinki. Materiały ogólne i korespondencję można ciąć na paski 6 mm, jednak dane poufne muszą zostać przerobione na ścinki, np. 2 mm x 15 mm bądź 0,8 mm x 13 mm. Ścinki uzyskasz np. dzięki niszczarce Hama Premium X10CD,
  • ma wysoką wydajność. Ten parametr ustala się na podstawie liczby kartek możliwych do zniszczenia przy jednym podaniu. Zobacz, jaka jest różnica. W modelu Rexel Style S3 zniszczysz naraz 6 kartek, a w Rexel Mercury RSS2434 24 kartki, lecz również inne materiały: karty kredytowe, spinacze, zszywki, płyty CD.

PORADA EKSPRETA

Interesuje Cię niszczarka do dokumentów biurowych? Koniecznie zwróć uwagę na normę DIN, którą odznacza się dany model. Numer umożliwia określenie stopnia zniszczenia danych. Z im bardziej poufnymi dokumentami masz do czynienia, tym wyższy stopień będzie konieczny.

Przeczytaj więcej o stopniu tajności niszczarki do dokumentów, by wybrać właściwą do domu lub biura. Obejrzyj wszystkie niszczarki ręczne dostępne w sklepie internetowym Euro, by zyskać rozeznanie.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść