Data publikacji: 

Najlepszy dekoder DVB-T – poznaj opinie naszych klientów

Dekoder telewizji naziemnej jest niezbędny, aby oglądać telewizję. Alternatywą jest posiadanie telewizji satelitarnej lub kablowej. Obecnie programy telewizji naziemnej nadawane są w formacie cyfrowym i właśnie dlatego dekoder DVB-T jest niezbędny. Nowe telewizory mają go wbudowany, natomiast jeżeli posiadasz starszy, analogowy telewizor, nadal masz możliwość oglądania telewizji. Wystarczy, że kupisz dekoder telewizji naziemnej, aby cieszyć się dostępnością kanałów. Przeczytaj nasz artykuł, aby się przekonać, na co zwrócić uwagę!


Antena do telewizji cyfrowej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie złącza i kodowanie powinien mieć dekoder DVB-T,

- jaki wygląd powinien mieć dekoder telewizji naziemnej,

- na co jeszcze zwrócić uwagę.

Jakie złącza i kodowanie powinien mieć dekoder DVB-T?

Ważne, aby wybierać dekoder ze względu na kodowanie obrazu, który obsługuje. Odbiornik DVB-T musi obsługiwać format MPEG-4, aby można było oglądać naziemną telewizję nadawaną w Polsce. Dobrze też, by dekoder obsługiwał jakość High Definition (HD). Większość dekoderów dostępnych w naszym sklepie obsługuje te formaty.

Ważną kwestią są złącza zainstalowane w dekoderze DVB-T. Niektóre urządzenia, zwykle droższe, oferują szereg różnorodnych złączy, jak np. Wiwa Dream Player TV. Z kolei tańsze tunery mają ograniczony ich zestaw – nie wszystkie są niezbędne, zwłaszcza jeżeli masz stary telewizor. Szczególnie w telewizorach kineskopowych jest dostępne jedynie złącze SCART/Eurozłącze, czyli analogowe wejście odpowiadające za przesyłanie obrazu i dźwięku. Złącze Component Video umożliwia przenoszenie analogowego obrazu wysokiej rozdzielczości HD. Współcześnie używanym złączem jest HDMI, ale są w nie wyposażone tylko nowsze telewizory.

PORADA EKSPERTA

Sprawdź także, czy odbiornik DVB-T ma możliwość odbioru dźwięku przestrzennego. Dekodery mogą być zaopatrzone w złącze RCA chinch, które jest wykorzystywane do przesyłu sygnału cyfrowego audio, złącze chinch, które składa się z dwóch gniazd (jedno dla kanału lewego, drugie dla prawego) i które przesyła sygnał analogowy. Znajdziesz też gniazdo jack, które jest złączem przesyłającym dźwięk stereo. Zwykle podłączasz do niego słuchawki.

Dekoder DVB-T Ferguson Ariva T760i

Jaki wygląd powinien mieć dekoder telewizji naziemnej?

Wybierając dekoder, zwraca się też uwagę na wygląd sprzętu. Większość dekoderów DVB-T, to standardowe skrzyneczki, które na froncie mają włącznik i guziki do zmiany kanałów. Są jednak wyjątki, jak np. Ferguson Ariva T760i, którego front pokryty jest gładkim plastikiem – taki sprzęt będzie ozdobą pokoju.

Warto, abyś wybrał dekoder ze złączem USB z przodu, jeżeli masz np. przenośny dysk i filmy, które chciałbyś oglądać na telewizorze. W ten sposób możesz sprawić, że stary telewizor stanie się centrum multimedialnym mieszkania.

CIEKAWOSTKA

Znajdziesz też dekodery DVB-T, które można podłączyć przez USB do komputera. Dzięki ich użyciu możesz oglądać telewizję na ekranie dowolnego komputera, np. na laptopie, który w podróży będzie pełnił rolę telewizora.

Przeczytaj też artykuł Jak podłączyć dekoder DVB-T.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dekodery do telewizji naziemnej mają także dodatkowe funkcje, które warto mieć na uwadze. Najważniejsze z nich to:

Dekoder telewizji naziemnej
  • odtwarzanie plików wideo,
  • odtwarzanie plików muzycznych,
  • możliwości oglądania zdjęć np. z pendrive`a,
  • nagrywanie filmów na podłączony dysk twardy,
  • obsługa Wi-Fi, dzięki czemu możesz podłączyć urządzenie z siecią domową lub z serwisami takimi jak YouTube.

Wybierając dekoder DVB-T, dobierz funkcje do potrzeb i możliwości Twojego sprzętu. Być może dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie kupno dekodera, który pozwoli nie tylko na oglądanie programów telewizyjnych, ale także filmów odtwarzanych z dysku podłączonego przez gniazdo USB lub bezpośrednio z Internetu i słuchanie muzyki.

Przeczytaj także Wybieramy aplikacje na Smart TV – poznaj nasze propozycje.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść