Data publikacji: 

Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz centralny?

Zdecydowałeś się na zakup odkurzacza centralnego? Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas wybierania odpowiedniego modelu. Przekonaj się, jakie elementy wchodzą w skład instalacji centralnego odkurzania, by znaleźć urządzenie dopasowane do wielkości Twojego domu oraz liczby i rozkładu pomieszczeń.

instalacja centralnego odkurzania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest odkurzacz centralny,

- na czym polega centralne odkurzanie,

- na co zwracać uwagę podczas wybierania odkurzacza centralnego,

- jaki odkurzacz centralny kupić.

Czym jest odkurzacz centralny?

jaki odkurzacz centralnyOdkurzacz centralny znacząco różni się od tradycyjnego odkurzacza. Nie kupuje się go jako produktu gotowego do użycia, ale jako podzieloną na części instalację centralnego odkurzania. W jego skład wchodzą:

  • agregat, czyli urządzenie do zasypywania powietrza,
  • gniazda ssące rozmieszczone w domu,
  • rury do łączenia agregatu z gniazdami ssącymi, które znajdują się w ścianach, kanałach wentylacyjnych, pod podłogą i nad sufitem,
  • rura teleskopowa z elastycznym wężem i szczotką (ssawką) do sprzątania.

Na czym polega centralne odkurzanie?

By rozpocząć centralne odkurzanie, należy podłączyć elastyczny wąż do gniazda ssącego w sprzątanym pomieszczeniu. Dyszą i ssawką posługuje się w ten sam sposób, co klasycznym odkurzaczem. Zanieczyszczenia nie trafiają jednak do małego zbiornika, ale są przenoszone rurami do agregatu.

Więcej o procesie centralnego odkurzania dowiesz się z tego artykułu: Odkurzacz centralny – jak działa?

Centralny odkurzacz w domu – jak go wybrać?

Jednym z najistotniejszych parametrów odkurzacza centralnego jest moc. Musi być dobrana z uwzględnieniem rozległości, ale także skomplikowania instalacji centralnego odkurzania. Jeśli masz duży dom, na pewno pojawi się tu więcej zakrętów i rozgałęzień. Każde z nich wpłynie na dodatkowy opór przepływu powietrza, a co za tym idzie – potrzebna będzie większa moc, by zanieczyszczenia były skutecznie usuwane.

Po drugie zwróć uwagę na typ centralnego odkurzacza w domu. W modelu kompaktowym, czyli jednoczęściowym, wszystkie elementy – silnik, separator, zbiornik na zabrudzenia – są umieszczone w jednej obudowie. W modelu split, czyli dwuczęściowym, silnik występuje osobno i może być dzięki temu większy.

UWAGA

Praca silnika odpowiada także za hałas podczas odkurzania. Jeśli planujesz umieścić agregat blisko salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego, zwracaj uwagę na parametr związany z wysokością wytwarzanego dźwięku.

Zadbaj o dokładne usuwanie zanieczyszczeń, stosując wydajne separatory. W odkurzaczach centralnych kompaktowych masz do wyboru filtry papierowe, piankowe, elektrostatyczne oraz antystatyczne. W odkurzaczach centralnych split znajdziesz cykloniczne, czyli odśrodkowe.

Jaki odkurzacz centralny kupić?

odkurzacz centralny Columbia Vac CV 12SCentralny odkurzacz w domu możesz zakupić w zestawie z rurami, ssawkami i separatorami, jednak możesz też skompletować wyposażenie osobno. Wybierając odkurzacz centralny Columbia Vac CV 12S, otrzymujesz wydajne urządzenie o pojemności zbiornika 20 l, wykonane z odpornej na uszkodzenia i wilgoć stali nierdzewnej. Moc silnika to aż 1200 W. Odkurzacz w ścianie nadaje się do domu mającego do 200 m2.

Większą mocą odznacza się model Columbia Vac CV 16S, ponieważ ma moc 1600 W. Jest to odkurzacza centralny hybrydowo-cyklonowy, przeznaczony do bardziej rozbudowanej instalacji centralnego odkurzania. Umożliwia podłączenie do 7 gniazd i wykonanie instalacji o długości 60 m (dla porównania poprzedni model umożliwia wykonanie instalacji maksymalnie 45-metrowej).

Do centralnego odkurzacza w domu potrzebny będzie separator, np. Columbia Vac SU-3. Jest łatwy w obsłudze i czyszczeniu. Ma wygodny uchwyt do przenoszenia, elastyczny wąż, zdejmowany filtr i mocny metalowy korpus.

Obejrzyj całe wyposażenie do odkurzaczy dostępne w sklepach Euro i skompletuj instalację centralnego odkurzania, by sprzątać swoje mieszkanie wygodnie i ze świetnym rezultatem. Przeczytaj też o modelach najlepszych według naszych klientów, by wybrać odkurzacz centralny o doskonałej wydajności.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść