Data publikacji: 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze garnków?

Garnki są niezastąpionym elementem każdej kuchni. Korzystamy z nich przeciętnie 2-3 razy dziennie. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem nowego kompletu garnków, sprawdź na co należy zwrócić szczególną uwagę.


1.      Dopasowanie do kuchni

Pierwszą kwestią przy wyborze garnków jest dopasowanie ich do rodzaju kuchni. Obecnie można wybierać pośród kuchni indukcyjnych, gazowych bądź elektrycznych. Są też kuchnie gazowo-elektryczne, które posiadają oba rodzaje palników. W przypadku kuchni gazowych i elektrycznych wybór jest prosty – pasują do nich praktycznie wszystkie rodzaje garnków. Problem zaczyna się w momencie korzystania z kuchni indukcyjnej. Zapamiętajmy więc, że mając taką kuchnię należy wybierać pośród garnków, które wykonane są z poniższych materiałów:
·         stal bądź emaliowane lane żelazo,
·         żelazo, stal lub nieemaliowane lane żelazo,
·         18/10 stal nierdzewna i aluminium z oznaczeniem o możliwości zastosowanie to kuchni indukcyjnej.
 
 
Garnki Tefal Classy Chef C778S154. Więcej garnków z możliwością używania na kuchniach indukcyjnych tutaj.  

Kup garnki już teraz!

2.      Materiał

Jak powszechnie wiadomo, garnki mogą być wykonane z kilku materiałów, które różnią się poszczególnymi właściwościami. Poniżej wyszczególniono najpopularniejsze z nich.
Stal
Pierwszą grupą są garnki stalowe. Charakterystyczne cechy tych garnków to wytrzymałość i trwałość. Większość modeli wykonanych jest ze stali nierdzewnej (oznaczenie symbolem 18/10- 18% chromu, 10% niklu, 72% stali). Wybierając je stawiamy na jakość, odporność na zarysowania oraz brak pochłaniania zapachów. Dodatkowo, taki materiał jest łatwy do pielęgnacji i utrzymania w czystości.
Aluminium
Druga grupa garnków to garnki aluminiowe. Są opcją tańszą i z reguły dostępną w szerokiej gamie kolorystycznej. Ich zdecydowaną zaletą jest szybkie nagrzewanie. Z drugiej strony również szybko tracą ciepło i są z natury cienkie. Co istotne, należy wiedzieć, że w aluminiowych rondlach nie należy dusić kwaśnych potraw. Skutkiem tego może być wydzielanie szkodliwego glinu.
Emalia
Garnki emaliowane są również tanie, ale gdy nie są pokryte wysokiej jakości powłoką łatwo je uszkodzić oraz zadrapać. Po uszkodzeniu są skore do wytwarzania szkodliwego związku chemicznego mogącego przedostać się do jedzenia. Ponadto, bez podstawowej znajomości gotowania łatwo jest przypalić w nich potrawy.
Teflon
Garnki z powłoką teflonową kojarzone są głównie z brakiem przypalania. To prawda. Co więcej, są odporne na negatywne działanie wysokiej temperatury a przygotowywana w nich żywność jest bezpieczna dla zdrowia. Ważne - należy przy nich pamiętać o użyciu drewnianych sztućców, które ich nie porysują.
Żeliwo
Garnki żeliwne to przede wszystkim wytrzymałość oraz długie utrzymywanie wysokiej temperatury. Warto tutaj zaznaczyć, że spore rozgrzanie garnka pozytywnie wpływa na walory smakowe przygotowywanych potraw. Przykładowo, żywność może być wzbogacona o pierwiastek żelaza. Co dodatkowo wyróżnia garnki żeliwne to ich waga - są najcięższe z dostępnej na rynku oferty.
Szkło żaroodporne
Materiał jakim jest szkło żaroodporne jest doskonałe do gotowanie na kuchence gazowej czy też elektrycznej. Zaletą takich garnków jest hipoalergiczność i antybakteryjny charakter.
 

3.      Dno garnka

Niemniej ważną kwestią przy wyborze garnków jest ich odpowiednie dno. Warto zainwestować w garnki o dnie z minimum 3 warstwami. Mimo iż takie garnki będą się wolniej nagrzewały, na dłużej zachowają ciepło. Można też spotkać garnki z tak zwanym dnem kapsułkowym - z wbudowanym dyskiem. Taki dysk wykonany jest z aluminium, dzięki czemu ciepło jest równomiernie rozprowadzane.                                                             
Istotny jest również fakt, by dno garnka było płaskie. Dzięki temu ciepło wychodzące z kuchni zostanie lepiej pochłonięte do jego wnętrza.
 

4.      Kształt i rozmiar garnka

Kształt garnka nie powinien mieć większego znaczenia. Jednak, gdy np. często gotujemy makarony, to warto zwrócić uwagę na to, by garnek był odpowiednio głęboki. Inną sprawą jest także ilość dostępnego miejsca w szafkach. Jeśli nie mamy go zbyt wiele, należy sprawdzić, czy kupione garnki da się włożyć jeden w drugi. W takiej postaci ich przechowywanie nie będzie stanowiło większego problemu.
 

FAQ

 
1.      Czy można używać garnków w piekarniku?
Niektóre garnki jak najbardziej mogą być używane w piekarnikach. To jednak zależy od rodzaju garnka. Należy szukać odpowiednich oznaczeń lub informacji na dołączonej do garnka instrukcji obsługi.
2.      Czym jest szybkowar?
Szybkowar jest naczyniem, które działa na zasadzie gotowania pod ciśnieniem. Dzięki wykorzystaniu pary i ciśnienia, czas gotowania skraca się o ponad 50%. Gotowane w nich potrawy są wyjątkowo zdrowe.
3.      Które z materiałów najlepiej uchronią uchwyty garnka przed nagrzaniem?
Materiały najlepiej chroniące uchwyty przed nagrzaniem to silikon, aluminium, bakelit oraz stal.
 
 

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść