Montaż zmywarki do zabudowy – podstawowe zasady

Matylda Gruman

Zarówno montaż zmywarki do zabudowy, jak i tej wolnostojącej należy wykonać zgodnie z zasadami – podłączyć urządzenie do wody, odpływu oraz prądu. Ważne jest również wypoziomowanie zmywarki, przymocowanie jej do blatu i szafek po sąsiedzku oraz montaż frontu meblowego. Choć może brzmi to skomplikowanie, wcale takie nie jest. Warto się tylko skupić na szczegółach i nie iść drogą na skróty. Sprawdź, jak podłączyć zmywarkę i zamontować ją w zabudowie.

Zobacz także: Jaką zmywarkę kupić? Praktyczne porady

 

Czy montaż zmywarki można przeprowadzić samodzielnie?

W odróżnieniu od instalacji kuchenki gazowej czy piekarnika lub płyty indukcyjnej zasilanych siłowo montaż zmywarki można przeprowadzić samodzielnie, bez pomocy specjalisty z uprawnieniami instalatorskimi. To znaczne ułatwienie i oszczędność pieniędzy, które trzeba by przeznaczyć na usługę fachowca. Specjalistą w tym przypadku jesteś ty, a już na pewno nim będziesz – po lekturze tego artykułu.

Zanim zajmiesz się montażem zmywarki do zabudowy, upewnij się, że masz już poprawnie przygotowane podejścia wodno-kanalizacyjne oraz instalację elektryczną. Potrzebujesz podłączenia zimnej wody zlokalizowanego w ścianie na wys. ok. 60 cm od podłogi (najlepiej obok zmywarki, w szafce po sąsiedzku; wtedy będziesz mieć do nich dobry dostęp i w razie awarii możliwość szybkiej reakcji). Ujęcie ciepłej wody możesz wykorzystać wtedy, gdy masz termostat, np. w pompie ciepła czy bojlerze, i twoja zmywarka jest przystosowana do pobierania wody o maks. temp. 60°C. W naszym sklepie znajdziesz bogatą ofertę zmywarek z podłączeniem do ciepłej wody.

Jaki zawór do podłączenia zmywarki? Większość węży zmywarek jest zakończonych nakrętką o śr. ¾ cala. W gwint zewnętrzny męski ¾ cala powinien być więc wyposażony także zawór instalacji hydraulicznej.

Zwróć uwagę również na długość węża zmywarki (zazwyczaj to 1,5 m). Jeśli jednak twoje ujęcie wody znajduje się dalej, potrzebujesz nowego, dłuższego węża.

Kolejny ważny element układanki: odpływ wody – z rurą kanalizacyjną o średnicy nie mniejszej niż 40 mm. Powinien się znajdować na wys. 30–50 cm od podłogi i najlepiej obok zmywarki. Dlaczego? By rura kanalizacyjna i wąż odpływu zmywarki nie zabierały miejsca za urządzeniem.

AGD potrzebuje oczywiście podłączenia do prądu, w tym przypadku o napięciu 230 V. Gniazdko wtykowe musi mieć uziemienie i być zlokalizowane w ścianie min. 30 cm od podłogi i 60 cm od wylotu wody. Około 20–30 cm w bok od zmywarki, w żadnym wypadku za nią (po dosunięciu urządzenia do ściany groziłoby to przegrzaniem się wtyczki). Gniazdko znajduje się dalej? W idealnym świecie unikamy przedłużaczy i rozgałęźników. Producenci zmywarek zaznaczają to w instrukcjach obsługi urządzeń. Podkreślają też konieczność trwałego uziemienia sprzętu.

Planujesz montaż zmywarki do zabudowy obok działającego już zlewozmywaka? To bardzo dobry pomysł. Nie musisz wtedy wykonywać nowego przyłącza wodnego i odpływu kanalizacji. Wystarczą ci istniejące podłączenia zlewu. Wodę do zmywarki łatwo doprowadzisz z zaworu spod baterii kuchennej, a ścieki odprowadzisz do syfonu. Do przeróbek hydraulicznych będziesz potrzebować trójdrogowego zaworu czerpalnego, który umożliwia podłączenie wężyka baterii zlewozmywakowej i zmywarki. Sprawdź, czy twój syfon jest wyposażony w kształtkę boczną do podpięcia rury odpływowej zmywarki. Jeśli nie, musisz go na taki wymienić. Koniecznie zajrzyj do instrukcji obsługi swojej zmywarki. Znajdziesz tam ważną informację, na jakiej wysokości umieścić końcówkę węża odpływowego. Zazwyczaj mowa o 30–70 cm od podłogi. Powyżej 80 cm w niektórych modelach może się już pojawić problem – woda będzie się cofać do zmywarki.

 

Zmywarka do zabudowy – zanim wstawisz ją do wnęki w kuchni

Montaż i podłączenie zmywarki do zabudowy są o wiele łatwiejsze, jeśli wykańczasz nową kuchnię. Możesz podzielić prace na etapy: w pierwszej kolejności zaplanować rozmieszczenie mebli i sprzętów oraz miejsce podłączeń, dopasować zabudowę do wybranej zmywarki. W pustym pomieszczeniu wygodnie poprowadzisz niezbędne instalacje.

Gorzej, gdy meble w kuchni już stoją, a front starej szafki, która ustąpiła miejsca zmywarce, nie do końca odpowiada wymiarom drzwi urządzenia. Jeśli poprzedni front jest niższy, warto kupić zmywarkę z odkrytym panelem sterowania (potrzebuje mniej płyty meblowej do zabudowy niż zmywarka z ukrytym panelem). Szafka składała się z szuflad, więc nie wykorzystasz jej frontu? Rozważ zakup zmywarki do zabudowy z drzwiami w wykończeniu inox albo wybierz i zamontuj panel meblowy dopasowany do reszty zabudowy. Nowa płyta meblowa – choć fabrycznie w tym samym kolorze – może się jednak różnić odcieniem od starej (narażanej przez lata na działanie promieni słonecznych).

Zanim wstawisz zmywarkę do zabudowy, zastanów się jeszcze, którędy poprowadzisz przewody wodne i elektryczny od urządzenia do ujęcia w ścianie i/lub w syfonie. Znajdź im jak najprostszą drogę, nie dopuść do załamań węży hydraulicznych czy zagięć wtyczki. Przewody możesz pociągnąć za meblami albo przełożyć przez nowo wycięty otwór w ściance bocznej szafki zlewozmywakowej, sąsiadującej ze zmywarką.

 

Gdy decydujesz się na zmywarkę do zabudowy, pamiętaj, że:

  • jej szerokość powinna być jak najbardziej zbliżona do szerokości wnęki;
  • wysokość łatwo wyregulujesz za pomocą nóżek. Jeśli jednak masz wysoko zamontowany blat kuchenny, od razu możesz wybrać zmywarkę wyższą, np. 86-centymetrową. Twoje nowe urządzenie będzie miało większą pojemność;
  • głębokość zmywarki dopasuj do głębokości blatu. Jeśli w ścianie za urządzeniem jest zlokalizowany odpływ, uwzględnij go w wyliczeniach;
  • nie może być ona montowana pod płytą grzejną – z uwagi na wysokie temperatury wytwarzane przez płytę. Dobrze byłoby też unikać sąsiedztwa zmywarki z piekarnikiem i lodówką.

Krok po kroku – jak podłączyć zmywarkę

Przed montażem zmywarki dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi urządzenia. Wyjmij z opakowania wszystkie elementy montażowe dostarczone przez producenta, przygotuj narzędzia i akcesoria potrzebne do pracy, m.in. zacisk węża (cybant), rękawice, śrubokręt, miarkę, poziomnicę, nożyk segmentowy.

1. Przykręć nóżki do urządzenia i ustaw ich docelową wysokość. Do tylnej części zmywarki przymocuj też węże spustowy i dopływowy.

2. Ścierką kuchenną oczyść spodnią część blatu. Naklej wzdłuż dolnej krawędzi blatu taśmę zabezpieczającą go przed działaniem pary (powinna być w wyposażeniu zmywarki).

3. Odetnij dopływ wody. Zakręć zawór główny wodociągowy oraz zawór dopływu wody do zmywarki.

4. Na wszelki wypadek odłącz też prąd w gniazdkach znajdujących się w pobliżu zmywarki.

5. Wsuń zmywarkę do wnęki pod blatem. Kabel zasilający oraz węże dopływu i odpływu wody przełóż do szafki obok, blisko miejsc podłączeń. Przewody nie mogą być zgięte lub zapętlone.

6. Czas na podłączenie zmywarki do wody. Końcówkę węża doprowadzającego wodę do zmywarki (upewnij się, że ma uszczelkę) przykręć do zaworu wody.

7. Kolejny ruch – podłączenie zmywarki do odpływu. Nasadź wąż spustowy zmywarki na syfon (kształtkę z bocznym podłączeniem), zaciśnij go specjalną opaską, cybantem. Jeśli umieszczasz wąż zmywarki bezpośrednio w odpływie ściennym, wsuń go głęboko i użyj gumowej uszczelki redukcyjnej z otworem nieco mniejszym niż wąż ściekowy zmywarki (ta sama zasada jak przy montażu pralki).

8. Zrób próbę wodną. Odkręć zawór główny, a potem zawór dopływu wody do zmywarki (na wszelki wypadek miej pod ręką miskę i stary ręcznik). Obserwuj, czy na złączach nie doszło do rozszczelnień. Jeśli tak, mocniej dokręć gwinty, weź też pod uwagę wymianę uszczelek. Upewnij się, czy na całej długości węża dopływowego nie ma perforacji. Wszystko gra? Możesz przejść do kolejnego etapu prac.

9. Uruchom zmywarkę. Podłącz urządzenie do instalacji elektrycznej. Włącz program szybkiego zmywania. Przez cały cykl sprawdzaj, czy wszystko działa jak należy (przewody są suche, mocno osadzone, a zmywarka pracuje bez zastrzeżeń.

 

Mocowanie zmywarki do mebli i montaż frontu

Dopiero mając pewność, że podłączenia zmywarki do wody, odpływu i prądu zostały wykonane poprawnie, możesz przejść do ostatniego punktu montażu – mocowania frontu meblowego do drzwi zmywarki oraz stabilizacji urządzenia w zabudowie. Pierwsze zadanie ułatwi ci szablon z papieru przygotowany przez producenta zmywarki. Wzorcowy rysunek wystarczy przymocować taśmą do frontu, w oznaczonych miejscach wkręcić wsporniki drzwiowe, by na koniec szybko i sprawnie móc połączyć front meblowy z drzwiami zmywarki.

Pierwsze zadanie ułatwi ci szablon z papieru przygotowany przez producenta zmywarki. Wzorcowy rysunek wystarczy przymocować taśmą do frontu, w oznaczonych miejscach wkręcić wsporniki drzwiowe, by na koniec szybko i sprawnie móc połączyć front meblowy z drzwiami zmywarki.

Pozostało ci tylko wyregulowanie sprężyn przy zawiasach frontu (dzięki temu drzwi uchylone pod kątem około 30 stopni utrzymają swoje położenie, nie będą samoczynnie opadać ani się zamykać). Następnie wypoziomowanie zmywarki za pomocą poziomnicy i regulacji wysokości nóżek (urządzenie powinno być wtedy wsunięte do połowy). A na koniec wielki finał, czyli przymocowanie zmywarki do blatu i mebli po bokach.

Każde z tych zadań wykonuj dokładnie, staraj się nie spieszyć. Bo prędzej czy później wszelkie niedociągnięcia mogą dać o sobie znać.

Najwięcej uwagi poświęć podłączeniom zmywarki do wody, odpływu i prądu. Dobrze wykonany montaż uchroni cię przed awarią hydrauliczną, przepięciem, zniszczeniem sprzętu, utratą jego gwarancji. Sprawi też dużo satysfakcji, zachęci do dalszych wyzwań. Jeśli jednak wolisz się zdać na fachowca, skorzystaj z oferty RTV Euro AGD. Wraz z nową zmywarką możesz kupić Pakiet MAX, który obejmuje m.in. wniesienie,  podłączenie sprzętu w zabudowie oraz demontaż poprzedniego urządzenia. Zerknij na nasz cennik usług dodatkowych, znajdziesz w nim więcej niezbędnych informacji. Możesz też skorzystać z opcji bezpłatnego odbioru zużytego sprzętu. Sprawdź, jakie to proste i wygodne! 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!