Data publikacji: 

Monitor typu Curved – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jeśli planujesz kupić nowy monitor, zakrzywiony ekran to opcja warta rozważenia. Daje wyjątkowy efekt głębi obrazu, a to robi duże wrażenie nie tylko w telewizorach, lecz także w wyświetlaczach do komputera. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora Curved – sprawdź najważniejsze parametry!

Monitor zakrzywiony do gier

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest monitor typu curved i jakie ma zalety,

- czym kierować się przy wyborze takiego monitora,

- jakie modele monitorów typu Curved są warte uwagi.

Monitor LG 34UC89GCurved – monitor z zakrzywionym ekranem

Zakrzywiony ekran to rozwiązanie, które producenci często wykorzystują w telewizorach o sporej rozdzielczości i dużej przekątnej. Coraz częściej jest on stosowany także w monitorach do komputera. Dlaczego warto rozważyć wybór ekranu typu Curved i w jaki sposób polepszaj on jakość obrazu?

Wyposażony w ekran Curved monitor naśladuje kształt siatkówki ludzkiego oka – dzięki temu każdy punkt matrycy znajduje się w takiej samej odległości od widza. W ten sposób redukuje się drobne zniekształcenia, których nie można uniknąć w przypadku klasycznego, płaskiego monitora. Wszystko to sprawia, że użytkownik zakrzywionego ekranu ma wrażenie głębi i „zanurzenia” w obrazie. Dlatego monitory Curved polecane są przede wszystkim do gier oraz oglądania filmów.

CIEKAWOSTKA

Monitory Curved to także dobre rozwiązanie dla osób zajmujących się długotrwałą pracą biurową – monitory te mniej męczą wzrok i dobrze sprawdzają się jako część zestawu kilku ekranów na jednym stanowisku pracy.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zakrzywiony ekran w monitorze – zalety i wady

Czym się kierować przy zakupie monitora Curved?

Monitor Samsung C27F396FHU CurvedZdecydowałeś się na wybór monitora z zakrzywionym ekranem, ale nie wiesz, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy? Przede wszystkim weź pod uwagę to, jakie będzie zastosowanie nowego sprzętu. Inny model sprawdzi się do gamingu, a na inny lepiej postawić przy wyposażaniu stanowiska pracy. Kupując monitor Curved, zwróć uwagę na poniższe aspekty:

  • przekątna ekranu – podobnie jak w przypadku płaskich monitorów, również wielkość ekranu Curved musi być dostosowana do odległości od wzroku użytkownika, a więc do wymiarów stanowiska pracy,
  • rodzaj matrycy – najpopularniejsze w monitorach Curved są matryce VA, ale do niektórych zastosowań warto rozważyć wybór ekranu IPS. Oba typy mają swoje wady i zalety,
  • częstotliwość odświeżania obrazu – to bardzo ważny parametr, jeżeli szukasz monitora zakrzywionego do gier albo filmów i zależy Ci na płynności,
  • czas reakcji matrycy – istotny w szczególności w monitorach gamingowych takich jak ASUS ROG Swift PG27VQ,
  • format ekranu – większość monitorów Curved występuje w najpopularniejszym formacie 16:9. W sprzedaży można też znaleźć modele 21:9 w rozdzielczości UHD 4K, idealne do profesjonalnych zastosowań.

Wybieramy monitor – zakrzywiony ekran to nie wszystko

Kupując monitor, warto pamiętać, że zakrzywiony ekran nie jest najważniejszym parametrem – zarówno wśród modeli Curved, jak i całkowicie płaskich, można znaleźć bardzo dobry sprzęt o przeznaczeniu gamingowym czy profesjonalnym. Zależy Ci na świetnych efektach wizualnych? Oto zakrzywione monitory, na które warto zwrócić uwagę:

Chcesz poznać więcej modeli, które warto kupić? Przeczytaj artykuł: Najlepszy monitor z zakrzywionym ekranem zdaniem naszych klientów!

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść