Data publikacji: 

Monitor dla graczy – jak wybrać najlepszy?

Dobry monitor gamingowy pozwala nie tylko zwiększyć przyjemność z rozgrywki, ale też osiągać lepsze rezultaty. Nie każdy sprzęt sprawdzi się w tej roli. Podpowiadamy, czym wyróżnia się dobry monitor do gier i o czym warto pamiętać przy jego wyborze. Sprawdź nasze wskazówki!

Gamerka podczas gry z monitorem gamingowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są najważniejsze parametry monitora do gier
 2. rozmiar, rozdzielczość i format ekranu – jakie są najlepsze dla gamerów
 3. za co odpowiada czas reakcji matrycy, a za co częstotliwość odświeżania monitora
 4. jaka jest optymalna jasność ekranu w monitorze do gier

Monitor gamingowy – najważniejsze parametry

Jeśli jesteś pasjonatem gier komputerowych i zależy Ci nie tylko na wynikach, ale też realizmie rozgrywki, wybór odpowiedniego monitora dla gracza jest kluczowy. Dobry kontrast i odwzorowanie kolorów pozwolą Ci cieszyć się dopracowanym do perfekcji światem, w którym ma miejsce rozgrywka, a dzięki szybkiemu czasowi reakcji matrycy i doskonałemu refleksowi szybko zdobędziesz najważniejsze trofea w swojej ulubionej grze. Nawet jeśli na co dzień nie próbujesz swoich sił w dynamicznych gatunkach takich jak FPS, dobry monitor gamingowy sprawi, że prosta platformówka sprawi Ci więcej frajdy.

LG 24MP59G

Skąd jednak wiedzieć, jaki monitor do gier sprawdzi się najlepiej? Przy wyborze zwróć uwagę na te parametry:

 • typ matrycy,
 • przekątna i format ekranu,
 • rozdzielczość matrycy,
 • jasność ekranu,
 • kontrast statyczny lub współczynnik konstrastu,
 • czas reakcji matrycy,
 • częstotliwość odświeżania obrazu,
 • kąty widzenia,
 • liczba wyświetlanych kolorów.

O czym jeszcze warto pamiętać? W sprzedaży znajdziesz również monitory gamingowe o zakrzywionym ekranie. Ich zaletą jest fakt, że każdy z pikseli znajduje się w tej samej odległości od oka użytkownika, co pozwala wyeliminować ewentualne zniekształcenia, także przy ekranie o dużej przekątnej. Dodatkowo zakrzywiony monitor daje poczucie głębi, zanurzenia w rozgrywce – to świetne rozwiązanie dla graczy szukających bardzo realistycznych wrażeń.

Dziewczyna gra w grę korzystając z monitora dla graczy

Inną ciekawą opcją są monitory z dotykowym ekranem, które umożliwiają intuicyjne sterowanie bez użycia myszy czy klawiatury. Czy sprawdzą się one jako sprzęt gamingowy? Technologia ta jest aktualnie rzadko wykorzystywana przez graczy, ponieważ modele o bardzo dobrych parametrach, jak iiyama ProLite TF2738MSC-B1, są dość drogie. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Czy warto wybierać monitory dotykowe.

CZY WIESZ, ŻE…

Spora część monitorów gamingowych jest wyposażona w funkcję Pivot, czyli możliwość obrócenia ekranu i pracy z monitorem w pozycji pionowej (portretowej).

Rozdzielczość, przekątna i format monitora dla graczy

Rozmiary monitora to często pierwsze kryterium, o którym myślą użytkownicy stojący przed wyborem nowego ekranu. Nie inaczej jest przy zakupie monitora dla gracza – matryca o większej przekątnej daje bardziej przekonujące wrażenie zanurzenia w grze, a także ułatwia dostrzeganie szczegółów i – po prostu – daje większą radość z rozgrywki. Dotyczy to szczególnie tych tytułów, w których gołym okiem widać, że producent z projektantami naprawdę napracowali się przy tworzeniu przedstawionego świata.

Czy w takim razie im większa przekątna monitora gamingowego, tym lepiej? Niekoniecznie. Gracze, których ulubiona platforma to PC, wiedzą, że zbyt duży ekran może oznaczać dyskomfort i… ból szyi. Ponieważ grając na komputerze, użytkownik siedzi dość blisko monitora, szeroki ekran wymaga obracania głową, by spojrzeć na detale znajdujące się z boku. A to może oznaczać opóźnienie, niedopuszczalne w dynamicznych grach. Monitor dla gracza warto więc dobrać do wymiarów swojego biurka, a w szczególności jego głębokości.

Monitor gamingowy na biurku gracza

Rozmiar monitora do gier to aspekt, z którym ściśle powiązany jest inny parametr tego sprzętu – rozdzielczość ekranu. Określa ona liczbę pikseli, z których składa się matryca, i pozwala zrozumieć, z jaką dokładnością monitor przedstawi szczegóły. Większość monitorów gamingowych jest wyposażonych w matryce o rozdzielczości co najmniej Full HD. Najbardziej wymagający użytkownicy chętnie sięgają po monitory 4K UHD – w połączeniu z przystosowanymi do takiej rozdzielczości grami oferują one bardzo efektowny obraz doskonałej jakości.

WSKAZÓWKA

Rozdzielczość i przekątna ekranu muszą iść ze sobą w parze – zbyt duży monitor o niskiej rozdzielczości da obraz słabej jakości, dysponując zaś tylko niewielkim ekranem, nie wykorzystasz w pełni dużej rozdzielczości matrycy.

Mówiąc o rozmiarze i rozdzielczości monitorów dla graczy, nie można zapomnieć o kolejnym parametrze – formacie ekranu, czyli stosunku jego szerokości do wysokości. Proporcje monitora mają wpływ na komfort podczas rozgrywki. Z jednej strony ultrapanoramiczny ekran pozwala na wygodniejszą grę w dostosowane do danego formatu tytuły, umożliwia szersze pole widzenia, a z drugiej – wymaga większej przestrzeni na biurku.

LG 29UM58-P

Obecnie na rynku można znaleźć m.in. monitory dla graczy o proporcjach:

 • 16:9 – najpopularniejsze monitory szerokoekranowe o wysokiej rozdzielczości (Full HD). Do panoramicznego formatu dostosowana jest większość nowych gier. Pozwalają też na wygodne oglądanie filmów i pracę w kilku oknach jednocześnie;
 • 16:10 – nietypowe monitory panoramiczne, które z uwagi na odpowiednie proporcje są chętnie wybierane przez osoby pracujące w dwóch oknach naraz;
 • 21:9 – ultrapanoramiczne monitory do gier i filmów w formacie kinowym. Ich największym atutem jest szerokie pole widzenia, jakie doceniają zarówno gracze, jak i profesjonaliści pracujący w wielu plikach jednocześnie. Monitory 21:9 posiadają zwykle matryce o bardzo wysokiej rozdzielczości, co daje świetne wrażenia wizualne.

Największe z dostępnych monitorów dla graczy, np. Samsung C49J890DKU, mają przekątną aż 49 cali, a ich format wynosi 32:9. Dzięki lekko zakrzywionemu ekranowi użytkownik może poczuć się zanurzony w świecie gry, na co pozwala bardzo szerokie pole widzenia.

Częstotliwość odświeżania i czas reakcji – w pogoni za płynnością

Efekty wizualne to nie wszystko, czego oczekuje się od monitora dla graczy. Oprócz wrażeń estetycznych podczas dynamicznej rozgrywki ważna jest płynność obrazu, dzięki której nawet przy szybkich ruchach nie pojawi się efekt smużenia. Gry z gatunku FPS czy wyścigi wymagają od gracza perfekcyjnego refleksu, a od sprzętu – nadążania nawet za bardzo dynamicznymi zmianami na ekranie.

MSI Optix MAG241C

Jaki monitor do gier najlepiej spełni te wymagania? Jeśli szukasz modelu, który zapewni Ci idealną płynność obrazu, zwróć uwagę na czas reakcji matrycy – im krótszy, tym lepiej. Obecnie na rynku dostępne są monitory gamingowe z czasem reakcji 1 ms, na przykład MSI Optix MAG241C. Warto pamiętać, że choć takie parametry są niezbędne przy dynamicznych grach, do wielu spokojniejszych gatunków wystarczająca będzie matryca z czasem reakcji do 5 ms.

WARTO WIEDZIEĆ

Za monitory o najkrótszym czasie reakcji uchodzą te z matrycą TN, dlatego to po nie zwykle sięgają gracze preferujący gry FPP. Obecnie dostępne są jednak także matryce VA czy IPS, których czas reakcji nie przekracza 5 milisekund.

Drugą cechą, o której nie można zapomnieć, kupując monitor dla gracza, jest częstotliwość odświeżania obrazu. Wyraża się ona w hercach i określa liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Standardowo parametr ten wynosi 60 Hz, jednak od sprzętu dla graczy wymaga się większej częstotliwości – zazwyczaj sięgają oni po monitory 144 Hz. Profesjonalni gamerzy specjalizujący się w grach FPS wybierają często modele z jeszcze wyższej półki, takie jak Dell Alienware AW2518H, o częstotliwości odświeżania 240 Hz.

Chcesz poznać najlepsze monitory do gier 144 Hz? Przeczytaj: Jaki monitor 144 Hz wybrać? Nasze propozycje monitorów do gier.

Jaka jasność ekranu w monitorze dla gracza?

Niezależnie od tego, czy szukasz monitora gamingowego, sprzętu do oglądania filmów, czy uniwersalnego modelu do domu lub biura, kontrast i jasność ekranu mają największy wpływ na jakość obrazu. Dlatego przy wyborze monitora dla graczy warto przyjrzeć się także tym parametrom.

Jasność, zwana też luminacją, to ważna cecha w monitorach dla graczy – im większa, tym lepiej odwzorowane są barwy, a szczegóły – wyraźniejsze. Wysoka jasność ekranu gwarantuje też lepszy kontrast. Szczególnie duże znaczenie ma wtedy, jeśli zdarza Ci się grać w gry w niezaciemnionym pomieszczeniu – w świetle słonecznym przy niskiej jasności ekranu trudno będzie dostrzec szczegóły.

Monitor dla gracza

Większość dostępnych na rynku monitorów ma luminację na poziomie 250 cd/m2 – to jasność odpowiednia do uniwersalnych zastosowań. Jeśli zależy Ci na bardzo dobrej jakości obrazu w czasie gry czy oglądania filmu, szukaj jednak modeli o wyższej luminacji, np. iiyama G-Master G2730HSU-B1 o jasności 300 cd/m2 czy ASUS VG248QZ o jasności 350 cd/m2.

Szukasz idealnego monitora dla gracza? Zobacz modele dostępne w sklepie RTV EURO AGD.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść