Data publikacji: 

Monitor czy telewizor?

Większość rodzin posiada w domu przynajmniej jeden telewizor i jeden monitor podłączony do komputera. Czy na pewno potrzebujemy obu tych urządzeń, a może powinniśmy dokonać wyboru – monitor czy telewizor?

Mężczyzna w słuchawkach przed ekranem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak sprawdza się telewizor w roli monitora,
- czy monitor może zastąpić telewizor.

Telewizor do gier, rozrwyki i pracy zamiast monitora

Producenci wciąż prześcigają się w rozwijaniu linii swoich produktów i oferowaniu nowych rozwiązań, nierzadko przyprawiając nas o ból głowy. Między wieloma różnymi urządzeniami trudno wskazać diametralną różnicę, co tworzy trudności związane z ich wyborem. A jak jest z telewizorami i monitorami? Różnica jest widoczna gołym okiem – podczas gdy większość monitorów nie przekracza wielkości 27 cali, ekrany telewizorów mają co najmniej 32 cale. Nie zawsze jednak rozmiar musi być po stronie telewizorów, czego dowodem może być ledwie 19-calowy telewizor Manta 19LHN58C, jak również nierealnie wręcz szeroki 49-calowy monitor Samsung C49HG90DMU.

Telewizor w biurze pełniący rolę monitoraZostawiając jednak na boku przykłady skrajne, warto zastanowić się, co zrobić, mając do wyboru monitor i telewizor o takiej samej przekątnej i podobnej cenie. Czy opłaca się zakupić telewizor do gier i innych zastosowań zamiast monitora? Takie rozwiązanie niewątpliwie ma swoje plusy. Dzięki temu że duże monitory są zdecydowanie bardziej powszechne niż duże telewizory, przy większej przekątnej za telewizor zapłacisz mniej. Do tego dochodzi wygoda takiego rozwiązania – po odpowiednim podłączeniu do przełączania między telewizją a komputerem wystarczy jedno kliknięcie na pilocie. Jeśli komputer służy Ci głównie do rozrywki, podłączenie go do telewizora naprzeciwko kanapy będzie świetnym rozwiązaniem – konsola do gier przestaje być potrzebna. Równie dobrze jednak sprawdzi się do pracy – głównie jeśli potrzebujesz do jej wykonywania większego ekranu i nie chcesz wydawać na to majątku. Trzeba jednak liczyć się z tym, że obraz na ekranie telewizora będzie prezentował się nieco mniej ostro niż na monitorze.
Jeśli zdecydujesz się używać tv do gier, rozrywki czy pracy, pamiętaj o kilku podstawowych parametrach. Sprawdź liczbę portów – co najmniej 3 porty HDMI i jeden DisplayPort powinny stanowić dobre rozwiązanie. Jeżeli chodzi o typ wyświetlacza, warto postawić na technologię LED, która oferuje bardzo dobre odwzorowanie kolorów i kontrast. Zwróć także uwagę na rozdzielczość – optymalny telewizor powinien oferować jakość Full HD. Bardzo duża rozdzielczość w chwili obecnej nie ma sensu, bo drastycznie obciąża kartę graficzną, która w przypadku grania w gry zwyczajnie może nie dać sobie rady. Jeśli do grania preferujesz monitor, przeczytaj nasz artykuł Jaki monitor do gier.

Monitor jako TV

Kobieta przed komputerem wpatrująca się w ekranPomysłem z przeciwległego bieguna jest potraktowanie monitora jako telewizora. Takie rozwiązanie preferują przede wszystkim lokatorzy małych mieszkań, którzy nie mają w nich miejsca na telewizor obok komputera stacjonarnego. Fani telewizorów raczej nie skuszą się na ich zamianę na monitory ze względu na różnicę w rozmiarach.

Aby funkcja telewizora była spełniona, celem zakupu musi stać się monitor z tunerem TV, który pozwala odbierać sygnał stacji telewizyjnych. Tuner DVB-T działa podobnie jak w przypadku telewizora – odbiór sygnału umożliwia antena, a działanie sprowadza się do włączenia monitora (bez włączania komputera) i sterowania kanałami za pomocą pilota. Odpowiedni monitor z funkcją TV powinien mieć jak najszersze kąty widzenia – najlepiej sprawdzają się pod tym względem matryce IPS.

 

Ci z kolei, którzy nie przepadają za telewizją, wciąż mogą traktować swój monitor jako telewizor – wystarczy tylko wykupić dostęp do platformy streamingowej i można cieszyć się długimi seansami przed ekranem komputera.

WARTO WIEDZIEĆ

Niektóre modele monitorów z tunerem DVB-T są wyposażone w funkcję PIP – obrazu w obrazie. Użytkownik może jednocześnie korzystać z komputera i oglądać telewizję w okienku zajmującym 25% obszaru ekranu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść