Data publikacji: 

Moc grzejnika – jak obliczyć idealny parametr?

W okresie jesienno-zimowym regularne ogrzewanie pomieszczeń jest bardzo ważne. Aby grzejnik działał efektywnie i wydzielał odpowiednią ilość ciepła, należy przede wszystkim obliczyć moc, z którą powinien pracować. Nie wiesz, jak poprawnie to zrobić? Jak dobrać parametr do wielkości i przeznaczenia konkretnego pomieszczenia? Przeczytaj artykuł i poznaj wszystkie niezbędne informacje.

Kobieta reguluje moc grzejnika

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak obliczyć prawidłową moc grzejnika
  2. w jaki sposób dobrać moc grzejnika do konkretnego pomieszczenia
  3. w którym miejscu najlepiej zamontować grzejnik
  4. jakie grzejniki są najbardziej efektywne
  5. w jakich sytuacjach może przydać się termostat grzejnikowy

Moc grzejnika – jak ją obliczyć?

Mężczyzna montuje grzejnik pod oknem

Co do zasady, zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W/m². Decydując o odpowiedniej mocy grzejnika, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na powierzchnię pomieszczenia, ale również na rodzaj i grubość izolacji ścian. Trzeba bowiem pamiętać o fakcie, iż do ogrzania dobrze izolowanego mieszkania wystarczy grzejnik o znacznie mniejszej mocy, niż w przypadku pomieszczeń o słabszej izolacji. Przed wyborem grzejnika o właściwej mocy, należy skupić się przede wszystkim na tym parametrze. Domy, które są dobrze izolowane, a do takich należą budynki ze ścianami wielowarstwowymi izolowanymi 10-centymetrową warstwą styropianu bądź ze ścianami jednowarstwowymi z grubych bloczków z gazobetonu, mają zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 60–70 W/m². Przy czym wartość 60 W/m² jest właściwa dla domów piętrowych, zaś 70 W/m² – dla parterowych. W domach słabiej izolowanych (np. 5-centymetrowa warstwa styropianu) zapotrzebowanie wynosi kolejno: 90 W/m² dla piętrowych i 100 W/m² dla budynków parterowych. Z kolei w budynkach pozbawionych warstwy izolacyjnej zapotrzebowanie na ciepło wyniesie aż 130–140 W/m² w przypadku domów piętrowych (lub takich z użytkowym poddaszem) i 150–200 W/m² dla domów parterowych. Przy doborze grzejnika należy również wziąć pod uwagę parametry wody w instalacji centralnego ogrzewania. Przykładowo: instalacja zasilana gazowym kotłem pracuje w oparciu o standardowe parametry 80/60 stopni Celsjusza lub 75/65 stopni Celsjusza. W takim wypadku dobór grzejnika polega jedynie na odczycie odpowiednich wartości z ogólnodostępnych tabeli współczynników. Jeśli zaś parametry odbiegają od najbardziej typowych wartości (np. 90/70℃), z tabeli należy odczytać współczynnik korygujący (np. 0,8) i przez niego pomnożyć wyliczone wcześniej zapotrzebowanie na ciepło.

Grzejnik a rodzaj pomieszczenia

Wielkość samego pomieszczenia to jednak nie wszystko. Aspektem, na który należy bezwzględnie zwrócić uwagę podczas wyboru grzejnika, jest również jego przeznaczenie. Kuchnia, pokój dzienny, łazienka czy przedpokój – każde z tych pomieszczeń ma zupełnie inne, zindywidualizowane zapotrzebowanie na ciepło. W kuchni jest ono zazwyczaj najniższe. Tam bowiem dodatkowe ciepło wydzielają często eksploatowane sprzęty AGD. W łazience powinno natomiast być nieco cieplej, niż w pozostałych częściach domu. Zgodnie z tym, w pomieszczeniach przeznaczonych na łazienki zapotrzebowanie wynosi kolejno: 100–120 W/m² dla tych wnętrz, które nie mają okien ani ścian zewnętrznych i 130–150 W/m² dla tych z przynajmniej jednym oknem lub ścianą zewnętrzną. W przypadku innych pomieszczeń (w których temperatura nie musi być tak wysoka jak w łazienkach) parametry wynoszą: 70–80 W/m² dla wnętrz z jednym oknem lub ścianą zewnętrzną i 80–100 W/m² dla tych, które mają takich elementów więcej niż jeden.

Gdzie najlepiej zamontować grzejnik?

Grzejnik elektryczny stojący na środku pokoju

Miejsce i sposób montażu urządzenia grzewczego ma ogromny wpływ na jego efektywność. Wybrany grzejnik najlepiej umieścić pod oknem lub ścianą zewnętrzną. Jest to rozwiązanie optymalne, a każda zmiana lokalizacji może wiązać się z koniecznością zwiększenia mocy urządzenia. Warto również pamiętać o tym, aby między parapetem i grzejnikiem oraz między nim a podłogą odległość wynosiła przynajmniej 10 cm. Zmniejszenie jej będzie wiązało się ze zmniejszeniem wydajności urządzenia i niewystarczającą mocą grzewczą. Jeśli ze względów estetycznych chcesz zabudować swój grzejnik, również powinieneś liczyć się ze spadkiem jego efektywności, a w rezultacie koniecznością ustawienia wyższej mocy (w niektórych przypadkach nawet o połowę). Jeśli więc istotne są dla ciebie względy ekonomiczne, lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie grzejnika bez zabudowy.

Co robić, gdy grzejnik okaże się niewystarczający?

Jeśli pomimo maksymalnej mocy niektóre części domu pozostają niedogrzane, warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego urządzenia grzewczego. W takim przypadku idealnie sprawdzi się termostat grzejnikowy. Aby jego działanie było najbardziej efektywne, należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu. Przede wszystkim urządzenie powinno być ustawione na równej, płaskiej powierzchni, najlepiej na środku pomieszczenia, tak aby ciepło mogło swobodnie rozchodzić się we wszystkich kierunkach. Należy pamiętać również o tym, aby termostat znajdował się w odległości większej niż pół metra od innych przedmiotów – zarówno z boków, frontu i tyłu, jak i od góry (uchroni to wszelkie obiekty przed przegrzaniem bądź spaleniem, a samo ciepło nie napotka żadnej niechcianej przeszkody podczas rozprzestrzeniania się po pomieszczeniu). Jeśli wydaje ci się, że termostat grzejnikowy to urządzenie, które może okazać się przydatne, powinieneś rozważyć zakup jednego z najlepszych modeli dostępnych w sklepach. Oto niektóre z nich:

Odpowiednio ogrzane mieszkanie to niezbędny element całego jesienno-zimowego okresu. Dlatego też nie powinniśmy ignorować tak istotnych aspektów, jak dobór prawidłowej mocy grzejnika i dopasowanie jej do rodzaju pomieszczenia. Dzięki wyżej wymienionym wskazówkom możesz mieć pewność, iż kolejnej zimy w twoim mieszkaniu będzie idealna temperatura.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść