Data publikacji: 

Magia fotografowania, czyli jaki prezent dla miłośnika zdjęć

Jeśli osoba, którą chcesz obdarować, kocha fotografię, nieustanie robi zdjęcia lub nagrywa filmy, pomyśl o naprawdę wartościowym, fotograficznym prezencie pod choinkę. Prawdopodobnie nie będzie to tani podarunek, choć w (prawie) każdej propozycji znajdą się modele budżetowe. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń fotograficznych.Profesjonalista czy amator – sprezentuj aparat fotograficzny w zależności od potrzeb

W tym roku zamierzasz podarować pod choinkę sprzęt fotograficzny? Poszukiwania zacznij od rozpoznania, na jakim poziomie są umiejętności osoby, której zamierzasz dać prezent. W zależności od stopnia wtajemniczenia Twoich bliskich w sztukę robienia zdjęć wybierz sprzęt, z którego obsługą sobie poradzi i który spełni oczekiwania. 
  • Profesjonalista – wybierz sprzęt o zaawansowanej technologii
Jeśli bliska Ci osoba chciałaby uzyskać najwyższą jakość obrazu i możliwość ingerowania w sposób robienia zdjęcia, to lustrzanka będzie prezentem idealnym. Trzeba jednak pamiętać, że koszt takiego rozwiązania będzie dość wysoki – najtańszą lustrzankę możesz kupić za ok. 1500 zł.
 
Jedną z najważniejszych wytycznych, którymi należy kierować się przy zakupie lustrzanki, jest wielkość matrycy. Im większa fizyczna wielkość matrycy, tym lepsza jakość zdjęć – większa wyrazistość i mniej szumu. Dla profesjonalistów warto celować w aparaty z Full Frame, czyli z pełną klatką. Dobrymi propozycjami są na przykład Nikon D750 lub Canon EOS 5D.

Wolisz sprezentować profesjonalny aparat cyfrowy? Możesz wybrać na przykład sprzęt z wymienną optyką od marki Panasonic, który umożliwia nagrywanie filmów w formacie 4K, lub też profesjonalny kompakt Sony wyposażony w wyjątkowo szeroki zakres ogniskowych od 24 do 600 mm.

  • Poziom średniozaawansowany – szansa na rozwój umiejętności
Dla osoby, która ma opanowane podstawy sztuki fotografii i stale uczy się nowych rzeczy, najlepiej wybrać aparat o matrycy APS-C o wysokiej rozdzielczości powyżej 20 Mpix. Takie parametry znajdziesz w ofercie Nikona, na przykład w tym modelu o wysokim wskaźniku ISO (100–25600) zapewniającym możliwość robienia jakościowych zdjęć w słabym świetle. Podobną rozdzielczością charakteryzuje się także lustrzanka Canon
 
Jeśli obdarowywana osoba potrzebuje aparatu o mniejszych rozmiarach, zainteresuj się kompaktami. Polecamy aparat Sony Alpha z wymienną optyką i technologią NFC, która pozwala w szybki sposób przesyłać zdjęcia przez przyłożenie do urządzenia mobilnego. Możesz też wybrać uniwersalny aparat cyfrowy Nikon Coolpix z wbudowanym modułem GPS.

  • Pierwszy aparat – zapewnij intuicyjną obsługę
Jeśli ma to być lustrzanka na początek przygody z fotografią, lepiej wybrać sprzęt z matrycą APS-C, czyli z mniejszą klatką. Dlaczego? Full Frame zwykle będzie potrzebował specjalnych, a więc droższych obiektywów. W przypadku gdy nie chcesz narażać ukochanej osoby na wydatki, postaw na APS-C. Możesz wybrać na przykład model Canon – szeroki wybór obiektywów z serii EF i EF-S pozwolą na rejestrowanie różnych obiektów w miarę rozwoju umiejętności użytkownika.
 
Zwróć także uwagę na liczbę megapikseli. Specjaliści twierdzą, że aparaty o rozdzielczości około 20 Mpix wystarczą, by zrobić zdjęcia bardzo dobrej jakości. Proponujemy na przykład model Sony z 20 Mpix, 30-krotnym zoomem optycznym i wbudowaną technologią Wi-Fi.

Co jeszcze może okazać się pomocne? Na przykład dotykowy ekran LCD, za którego pomocą można sterować urządzeniem. Takie rozwiązanie jest bardziej intuicyjne i pozwala na ograniczenie liczby przycisków. Myślisz, że obdarowywana osoba chciałaby robić nietypowe zdjęcia? Można zastanowić się nad dodatkową funkcją, a mianowicie ruchomym ekranem LCD. Pozwala on na fotografowanie z poziomu podłogi czy znad głowy.

Prawdziwemu fanowi fotografii sprezentuj obiektyw

Przyjaciel, siostra czy tata mają już swój ukochany aparat fotograficzny, z którym nie mogą się rozstać? Być może warto dopełnić ich szczęścia i na te święta sprezentować dodatkowy profesjonalny obiektyw.
Na początek powinieneś sprawdzić, jaki typ mocowania posiada aparat bliskiej Ci osoby. Prawie każdy producent sprzętu do fotografowania wyposaża urządzenie w sobie właściwy system mocowania. Następnie zdecyduj się na rodzaj obiektywu. Do wyboru masz np. standardowy, który daje kąt widzenia oddający perspektywę ludzkiego oka, fisheye, charakteryzujący się małą ogniskową o artystycznie zniekształconych bokach kadru, czy też portretowy o dużej ogniskowej.
Kolejnym krokiem jest wybranie typu urządzenia. Do wyboru masz: zmiennoogniskowe i stałoogniskowe obiektywy. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej uniwersalne, ponieważ w odróżnieniu od stałoogniskowych nie jest konieczne podchodzenie i oddalanie się od fotografowanego przedmiotu, by go prawidłowo wykadrować. Z drugiej strony stałoogniskowe są jaśniejsze, lepiej poradzą sobie zatem w trudnych warunkach oświetleniowych. Mają również niższą wagę niż obiektywy zmiennoogniskowe.
Możesz wybrać sprzęt z dodatkowymi udogodnieniami takimi jak stabilizator obrazu, który spowoduje, że obdarowana osoba uzyska nieporuszone zdjęcia (rzecz przydatna zwłaszcza przy użyciu funkcji zbliżania).
Zobacz obiektywy w RTV Euro AGD

Dla zapaleńca sportowego, czyli kup bliskim kamerę sportową

Znasz swoją rodzinę i przyjaciół i wiesz, że kochają podróżować i uprawiać sporty. Większość swoich osiągnięć opisują Ci później szczegółowo, z zawodem wzdychając „gdybyś tam był…”. Teraz możesz sprawić, że wszystkie wyczyny sportowe Twoich znajomych i przyjaciół będziesz mógł oglądać z bliska. Wystarczy, że podarujesz im pod choinkę kamerę sportową.
Co zatem odgrywa istotną rolę przy wyborze kamerki sportowej? Podobnie jak w przypadku kamer cyfrowych istotna okazuje się rozdzielczość – im wyższa, tym lepiej. Obecnie dostępne są urządzenia o rozdzielczości 4K, charakteryzujące się najwyższą wartością tego parametru (3840 × 2160). Można wybrać także kamerę sportową o rozdzielczości 2,7K, Full HD.
Weź również pod uwagę szybkość nagrywania. Producenci modeli o najwyższej jakości proponują urządzenia, które nagrywają nawet 200 klatek na sekundę! Taka wartość parametru pozwoli zachować niezwykłą płynność odtwarzania. Zastanów się także, do czego Twój prezent będzie służył przyjaciołom najczęściej. Jeśli lubią sporty wodne, z pewnością powinni otrzymać urządzenie wodoodporne. Podróżują często po Polsce i świecie? Wybierz kamerę z nawigacją
Zobacz kamery sportowe w RTV Euro AGD

Miłośnik nowinek technologicznych doceni… drona

Dla osób, które aktywnie obserwują nowości technologiczne i chcą przekraczać granice w fotografii i nagrywaniu wideo, dobrym pomysłem świątecznym okaże się dron.
Większość urządzeń klasy premium posiada wbudowaną kamerę, dzięki której można uzyskać naprawdę niepowtarzalne ujęcia. Wybierz sprzęt o rozdzielczości polecanej przez specjalistów, tj. 4K lub Full HD, oraz ze stabilizatorem w wyposażeniu. Warto również sprawdzić urządzenia wyposażone w dokładny GPS, tak jak w przypadku modelu DJI Phantom 3 Standard.
Zobacz drony dostępne w RTV Euro AGD
Wiesz już, co kupić bliskim zainteresowanym fotografią i nagrywaniem filmów? Przyszedł czas na wybór prezentów dla reszty rodziny i przyjaciół. Jeśli nie jesteś pewny, co tak naprawdę sprawiłoby przyjemność Twoim bliskim, wybierz Kartę Podarunkową Euro. Dzięki niej Twoja ukochana osoba wybierze to, czego najbardziej potrzebuje.

Obawiasz się nietrafionego prezentu? Pamiętaj, że z Kontem Moje Euro masz aż 30 dni by wymienić prezent. 
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść