Data publikacji: 

Jaką lodówkę side by side wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jednym z popularnych modeli lodówek jest side by side (lodówka dwu-, trzy- lub czterodrzwiowa). Rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy użytkownikom zależy na możliwości indywidualnego dostosowania parametrów lodówki. Urządzenie ma wiele dodatkowych funkcji, takich jak kostkarka do lodu czy dozownik wody.

Przestronna lodówka side by side w odnowionej kuchni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są wady i zalety lodówki side by side;
  2. na co zwrócić uwagę podczas zakupu;
  3. że istnieją różne rodzaje lodówek side by side.

Lodówka side by side – wady i zalety

Otwarta lodówka side by side

Lodówki side by side są cenione ze względu na wysoką pojemność. Jednak to niejedyny ich atut. Urządzenia mają też słabsze strony. Wszelkie cechy należy przeanalizować jeszcze przed zakupem lodówki. Przede wszystkim główną zaletą modeli side by side jest ogromna pojemność w porównaniu do standardowej lodówki. Wygodny podział przestrzeni zapewni wystarczającą ilość miejsca, aby pomieścić produkty dla całej rodziny. Niektóre lodówki side by side oferują liczne przydatne funkcje i cechują się wyrazistym designem. Z większą pojemnością wiąże się zdecydowanie większy rozmiar urządzenia, a co się za tym kryje, wyższe zużycie energii. W parze z wielkością idzie również wysoka cena. Na razie notuje się mniejszy wybór urządzeń tego typu.

Lodówka side by side – na co zwrócić uwagę?

Producenci oferują znacznie większy wybór klasycznych modeli, dlatego zakup lodówki side by side może wydawać się łatwy. W praktyce należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów technicznych.

Wymiar to podstawowy parametr, który trzeba sprawdzić przed zakupem lodówki side by side. Jeżeli stawiana jest ona w szeregu zabudowy kuchennej, dobranie odpowiedniego wymiaru jest tym bardziej niezbędne. Pojemność całkowita urządzenia to kwestia, która decyduje, czy lodówka odpowiada potrzebom domowników. Jeśli mamy doświadczenie z urządzeniami o konkretnych rozmiarach i wiadomo jest, że poprzednie było za małe, warto zakupić większy model. Pojemność lodówek side by side może przekraczać 700 litrów.

Funkcje lodówki lub lodówko-zamrażarki z podwójnymi drzwiami to istotna sprawa. Mogą występować tylko opcje bazowe, jak regulacja temperatury czy alarm otwartych drzwi, ale też bardziej rozwinięte, które ułatwiają użytkowanie lodówki. Przykładami są: funkcja intensywnego chłodzenia, kostkarka do lodu, dozownik wody pitnej, możliwość regulowania temperatury w danych miejscach lodówki (jak szuflady) czy funkcja wakacyjna.

Układ wewnętrzny tak dużej lodówki to jeden z najważniejszych parametrów. Jeżeli planujemy wydać na lodówkę większą sumę pieniędzy, warto pod każdym względem dobrać ją do własnych potrzeb. Nawet największe urządzenie na rynku, jeżeli nie będzie miało wygodnego i ekonomicznego rozmieszczenia, straci na atrakcyjności. Ergonomiczność wnętrz to podstawa każdej lodówki.

Równie ważnym aspektem jest klasa energetyczna – im wyższa, tym mniejsze będzie zużycie prądu. Klasy oznaczane są literami od „A” do „G”. „A” informuje o najwyższej efektywności energetycznej. Dodatkowo klasyfikacja „A” zawiera oznaczenia „+” (A+, A++, A+++) – ogólnie mówiąc, im więcej plusów, tym lodówka jest bardziej energetyczna.

WARTO WIEDZIEĆ

Pamiętaj, że w związku z większym rozmiarem lodówki side by side koszty jej eksploatacji są wyższe. Korzystnym rozwiązaniem jest kupienie modelu energooszczędnego, jednak nawet takie urządzenie przyczyni się do zwiększenia rachunków.

Rodzaje lodówek side by side

Lodówka dwudrzwiowa z dyspenserem wody

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lodówek side by side. Jak nazwa wskazuje, urządzenie przedzielone jest pionowo na pół i podzielone na co najmniej dwie części, w zależności, czy jest to lodówka, czy też chłodziarko-zamrażarka. Wyróżnia się następujące opcje lodówek side by side:

  • Klasyczna: jest to dwudrzwiowa lodówka, w której jedna część jest wypełniona przez zamrażalnik, a druga przez chłodziarkę. Podział urządzenia jest pionowy.
  • Lodówka side by side z chłodziarką u góry i dolnym zamrażalnikiem (Whirlpool W4D7 AAA). To rozwiązanie polecane jest osobom, które nie korzystają zbytnio z zamrażalnika. Tutaj zamrażalnik może przyjmować formę szuflady lub kilku półek.
  • Lodówka side by side trzy- lub czterodrzwiowa. Ta opcja daje największe pole manewru użytkownikom. W części oferowanych lodówek można wybrać, które komory mają chłodzić, a które zamrażać. Jest to najbardziej atrakcyjna propozycja producentów lodówek side by side.

Przykłady lodówek side by side

Lodówka LG GSJ70WBXV to model klasy A+ o pojemności 405 l z zamrażarką mieszczącą 196 l. Lodówka została wyposażona w funkcję „no frost”, czyli wilgoć z zamrażalnika kierowana jest do specjalnego skraplacza. Dzięki temu urządzenia nie trzeba odszraniać ani rozmrażać. Co więcej, lodówkę dopełnia kostkarka do lodu. Nie trzeba zatem każdorazowo znajdować miejsca w zamrażalniku na torebki czy pojemniki z lodem. Dozownik ze schłodzoną, filtrowaną wodą to kolejne udogodnienie, które oferuje lodówka LG. Dzięki niemu dostęp do wody jest możliwy bez otwierania drzwi. Lodówka wyposażona jest w elektroniczny panel sterowania, łatwo można w niej zatem ustawić temperaturę. Kompresor ma 10-letnią gwarancję, a niemiecki instytut VDE potwierdził jego 20-letnią niezawodność. Warzywa i owoce mogą dłużej zachować świeżość dzięki specjalnej pokrywie, na której osadza się wilgoć, a jej nadmiar zostaje odprowadzony.

Lodówka side by side Hotpoint - Ariston E4DG AAA X O3 to urządzenie energooszczędne klasy A++, również z funkcjami „no frost” i szybkiego schładzania. Gdy jednorazowo zostaje włożona do lodówki duża ilość żywności, temperatura wewnątrz podnosi się, co niekorzystnie wpływa na pozostałe produkty. Szybkie chłodzenie ułatwia obniżenie temperatury nowych produktów oraz utrzymanie stałych warunków we wnętrzu lodówki.

CIEKAWOSTKA

Nowoczesna lodówka dwudrzwiowa jest szersza od tradycyjnej o średnio 30 cm, głębsza zaś o 20 cm. Weź to pod uwagę podczas wyznaczania dla niej miejsca.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść