Kuchnia w zabudowie – co należy wiedzieć? Planowanie zabudowy kuchni

Kuchnia w zabudowie zdobywa coraz większą popularność. Nic dziwnego – jest ona bardzo funkcjonalna, a zaplanowanie każdego szczegółu pozwala na osiągnięcie estetycznej aranżacji. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w małych, jak i przestronnych wnętrzach.

Kobieta i mężczyzna gotują, a w tle widoczna jest kuchnia w zabudowie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest kuchnia w zabudowie
 2. jakie są korzyści z kuchni w zabudowie
 3. jakie są możliwości zabudowy kuchni
 4. jakie sprzęty AGD wybrać do kuchni w zabudowie
 5. ile kosztuje kuchnia w zabudowie

Czym jest kuchnia w zabudowie?

Nowoczesna kuchnia w wysokiej zabudowie

Kuchnia w zabudowie oznacza, że wszystkie znajdujące się w niej sprzęty AGD są umieszczone w meblach w taki sposób, aby nie zajmowały miejsca na blacie, a wszelkie przewody i panele instalacyjne były ukryte. Dodatkowo projekt pomieszczenia i szafek jest dostosowany indywidualnie do potrzeb użytkownika – można zdecydować się na dodatkową szufladę lub półkę oraz zorganizować przestrzeń do przechowywania zapasów, która nie będzie rzucała się w oczy, a tym samym psuła całej aranżacji.

Kuchnia do zabudowy często bywa mylona z kuchnią na wymiar. Różnica między nimi polega na tym, że w drugim przypadku wymiary szafek i blatów są po prostu dostosowywane do rozmiarów pomieszczenia. Klient może również sam zdecydować o kolorze szafek i materiale, z którego zostaną wykonane. Planując kuchnię na wymiar, uwzględnia się wolne miejsca, w których będą stały lodówka i kuchenka. Natomiast w przypadku zabudowy kuchni sprzęty te są wkomponowane w meble.

Zalety kuchni w zabudowie

Kuchnia w zabudowie ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest jej funkcjonalność. Całe pomieszczenie jest zaprojektowane w taki sposób, aby z łatwością poruszać się między wszystkimi wydzielonymi przestrzeniami (strefa wyposażenia, zmywania, przechowywania zapasów i przygotowywania posiłków), mieć wszystkie potrzebne sprzęty pod ręką oraz mieć dużo miejsca do przechowywania bez utraty powierzchni roboczej blatu.

Meble kuchenne do zabudowy pozwalają na osiągnięcie eleganckiego i minimalistycznego wystroju pomieszczenia. Wszystkie sprzęty (i ich okablowanie) są niemalże niewidoczne, dzięki czemu kuchnia wydaje się jednolita i schludna. Ponadto w przypadku zabudowy kuchni możliwości aranżacji są praktycznie niczym nieograniczone.

Zabudowa kuchni jest przeznaczona do każdego rodzaju pomieszczeń. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku małych i niskich pomieszczeń oraz tych, w których jest nieco więcej przestrzeni. Za każdym razem efekt będzie imponujący. Ponadto w takiej kuchni łatwiej jest utrzymać porządek, a na większe sprzątanie można poświęcić zdecydowanie mniej czasu, niż w przypadku klasycznie umeblowanej.

Możliwości zabudowy kuchni

Duża kuchnia w zabudowie z wyspą

Osoba, która decyduje się na kuchnię do zabudowy, ma nieograniczone możliwości zaprojektowania wymarzonego wnętrza. Warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalnego projektanta, który pomoże jeszcze lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń i ujednolicić styl aranżacji.

W małych pomieszczeniach bardzo często spotykana jest wysoka zabudowa kuchni, w której szafki zajmują przestrzeń od podłogi do sufitu. Dzięki temu można uzyskać dużo miejsca do przechowywania, a jednocześnie uzyskać elegancką i lekką aranżację.

W dużych pomieszczeniach z pewnością sprawdzi się kuchnia w zabudowie z wyspą. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć bardzo ciekawy efekt wizualny – nic dziwnego, że jest ona symbolem nowoczesnych aranżacji. Ponadto wyspa kuchenna to miejsce, gdzie można przygotowywać i spożywać posiłki. Wystarczy ustawić przy niej wysokie krzesła. W przypadku otwartych pomieszczeń stanowi także łącznik między kuchnią a salonem.

Sprzęt AGD do zabudowy kuchni

Sprzęt AGD do zabudowy kuchni to przede wszystkim:

 • zmywarki – są dostosowane do standardowych wymiarów szafek;
 • płyty – mogą być indukcyjne, elektryczne lub gazowe. Montuje się je zarówno nad piekarnikiem, jak i osobno;
 • piekarniki – można je umieścić w standardowej szafce lub w meblu typu słupek;
 • lodówki i zamrażarki – służą do zabudowania w szafkach typu słupek; mają różne rozmiary, jednak zazwyczaj są mniejsze od lodówek wolnostojących (te są najpopularniejsze).

Warto pamiętać, że dostępne są także ekspresy do zabudowy, urządzenia do gotowania na parze, kuchenki mikrofalowe oraz okapy.

Cena kuchni w zabudowie

Cena kuchni w zabudowie zależy od kilku czynników:

 • materiału, z którego zostaną wykonane meble;
 • rodzaju i ilości sprzętu AGD;
 • powierzchni kuchni, która zostanie poddana zabudowie;
 • ilości szafek i szuflad.

W przypadku niewielkich rozmiarów pomieszczenia, w którym zastosowano standardowe wyposażenie, koszt kuchni do zabudowy waha się w granicach 10–12 tys. zł. Jednak trzeba pamiętać, że wycena jest zawsze ustalana indywidualnie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link
Ostatnio oglądane
Wyczyść