Którą konsolę lepiej wybrać – PlayStation 3 czy Xbox 360?

PlayStation 3 czy Xbox 360? Zadając sobie takie pytanie, najlepiej będzie zorientować się w sytuacji na rynku oraz spróbować poznać wszystkie za i przeciw. Być może nie jest to idealny czas na zakup właśnie tych konsol, lecz o tym, czy rzeczywiście tak jest, napiszemy więcej w dalszej części artykułu. Oczywiście każdy będzie wybierał na podstawie innych czynników, a różni ludzie mają różne preferencje.

Chłopak grający w gry sportowe

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. podstaw na temat konsoli PlayStation 3
  2. podstaw na temat konsoli Xbox 360

PlayStation 3 – podstawowe informacje

Gracz trzymający kontroler od konsoli

PlayStation 3 to konsola z roku 2006. W związku z tym można spokojnie powiedzieć, że ma już swoje lata. Szczególnie w świecie sprzętów elektronicznych stanowi to istotny aspekt. Innymi słowy, takie urządzenia często robią się przestarzałe znacznie szybciej od innych produktów. Zwracamy na to uwagę dlatego, że aktualnie PS3 nie należy do współczesnej generacji konsol. Później napiszemy o tym nieco więcej. Teraz skupmy się na podaniu podstawowych informacji związanych z PlayStation 3, ponieważ nawet mimo swego wieku, urządzenie to wciąż może się okazać ciekawe dla niektórych nabywców.

Co ma znaczenie w przypadku PS3? Z pewnością warto zaznaczyć, że Sony zdecydowało się na format Blu-ray. W związku z tym konsolę wyposażono w czytnik płyt Blu-ray, co w 2006 roku miało ogromne znaczenie. Ludzie decydujący się na kupno PlayStation 3 mogli się cieszyć odtwarzaniem filmów w bardzo dobrej jakości (wszystko dzięki temu, że płyty Blu-ray mieszczą więcej informacji). W pewnym sensie gracze otrzymywali dodatkową zaletę, która dla wielu mogła się okazać czymś niezwykle ważnym. Trzeba też zaznaczyć, że konkurencja, czyli sprzęt firmy Microsoft, nie miała napędów Blu-ray. Była to oczywiście przewaga PS3. Czym zatem dysponowały Xboksy 360? Zostały wyposażone w HD DVD. Rozwiązanie to okazało się mniej atrakcyjne i przegrało pojedynek z Blu-ray. Właśnie dlatego dzisiaj zarówno urządzenia Microsoftu, jak i Sony są wyposażane w niebieski laser.

PlayStation 3 trafiło na rynek w różnych wariantach. Gracze wybierali między 20 GB, 40 GB, 60 GB oraz 80 GB. Potem pojawiały się następne odmiany konsoli, które różniły się nie tylko pojemnością dysków, ale i np. rozmiarami. Dobre przykłady to PS3 Slim czy PS3 Super Slim. Jaka jest specyfikacja techniczna PlayStation 3? Podajemy ją poniżej:

  • procesor: 3.2 GHz Cell Broadband Engine,
  • grafika: RSX Reality Synthesizer,
  • pamięć operacyjna: 256MB XDR RAM 256MB GDDR3 VRAM.

Trzeba podkreślić, że aktualnie jest to już leciwy sprzęt. Niemal każdy gracz nie ma sensownego powodu, aby kupować dzisiaj PS3. Warto zastanowić się po prostu nad zakupem czegoś bardziej aktualnego, jak np. PlayStation 4, albo zaczekać na PlayStation 5 (premiera w niedalekiej przyszłości).

Xbox 360 – podstawowe informacje

Para grająca w gry na konsoli

Druga porównywana tu konsola to Xbox 360 od firmy Microsoft. Dlaczego nie Xbox 2? Można o tym wspomnieć w ramach ciekawostki. Główna konkurencja Xbxsa, czyli Sony, wkroczyła na rynek znacznie wcześniej. Wiąże się to z przewagą w zakresie cyfr. Następną generacją japońskiej firmy było PlayStation 3. Co natomiast miała wypuścić firma Microsoft? Z tradycyjną numeracją wyszłoby, że konsolę Xbox 2. Taka decyzja jednak oznaczałaby przegraną w kwestii psychologicznej. Klienci podświadomie będą kierować się tym, że urządzenie z wyższą cyfrą pewnie jest lepsze. Xbox 360 trafił na rynek w 2005 roku. Dane techniczne tego sprzętu są następujące:

  • procesor: IBM PowerPC Xenon,
  • grafika: ATI R500 (Xenos),
  • pamięć: RAM 512 MB GDDR3.

Konsola siódmej generacji Microsoftu sprzedała się dobrze. Ze względu na przystępniejszą architekturę Xboksa 360, wiele tytułów działało na tej konsoli lepiej niż u konkurencji (na PS3 pisanie gier bywało przesadnie trudne). Urządzenie miało też sporo tytułów na wyłączność, które mogły zachęcić do nabycia tego sprzętu. Warto wymienić niektóre z nich: Crackdown, Fable 2, Halo 3, Halo 4, Gears of War, Dead or Alive 4, Alan Wake, Left 4 Dead , Forza Motorsport 3, Ninja Gaiden II.

PlayStation 3 czy Xbox 360?

Podsumowując, należy podkreślić, że dzisiaj zakup konsol siódmej generacji może nie być najlepszym pomysłem. Są to już po prostu urządzenia leciwe, które nie mają tak dobrych osiągów jak konsole ósmej generacji (PlayStation 4 oraz Xbox One). A już na pewno nie będą mogły się równać ze sprzętem dziewiątej generacji, czyli PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Dobra rada jest taka, żeby skierować swoją uwagę na coś bardziej współczesnego. Jeżeli jednak bardzo zależy nam na klasycznym sprzęcie, czyli po prostu chcemy grać na tych starszych konsolach, wtedy wybór sprowadza się do… indywidualnych preferencji. I odpowiedzi na pytanie, czy wolimy gry na wyłączność Xboksa 360 czy PlayStation 3.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link
Ostatnio oglądane
Wyczyść