Data publikacji: 

Koc elektryczny – idealny towarzysz długich i chłodnych wieczorów

W długie, chłodne wieczory lubisz relaksować się w domowym zaciszu, ale łatwo marzniesz? Jeśli jesteś urodzonym zmarzluchem, na pewno przyda Ci się koc elektryczny. To przytulny i bezpieczny sposób, by rozgrzać się i rozluźnić mięśnie po długim dniu przy nieprzyjemnej pogodzie. Przeczytaj, jak możesz wykorzystać koc grzewczy, aby poprawić swój komfort nie tylko w okresie jesieni i zimy.

Koc elektryczny rozłożony na łóżku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest koc elektryczny i jak działa,

- komu przyda się koc grzewczy,

- jak bezpiecznie z niego korzystać.

Koc elektryczny – co to jest?

Koc elektryczny w kratęKoc elektryczny to po prostu podgrzewany koc, którego temperaturę możesz regulować za pomocą specjalnego pilota. Jego zewnętrzna powłoka jest wykonana z miłego w dotyku materiału – miękkiej bawełny lub poliestru – tak jak w przypadku tradycyjnego okrycia. W środku znajduje się sieć przewodów elektrycznych, które po podłączeniu kabla zasilającego do prądu rozprowadzają fale elektromagnetyczne na całej powierzchni koca. W ten sposób wytwarza się ciepło.
Koce elektryczne są wyposażone w programator pozwalający na kontrolę temperatury. W zależności od modelu, niektóre urządzenia posiadają 2 stopnie regulacji temperatury, a inne więcej. Na przykład koc elektryczny Vesta EEB01 jest sterowany pilotem z elektronicznym ekranem i posiada aż 5 stopni regulacji. Jeśli natomiast chcesz korzystać z koca ogrzewającego razem ze swoją drugą połówką, warto wybrać model podwójny – jak Sencor SUB 281BE, do którego są załączone dwa osobne programatory. Dzięki nim każda osoba może niezależnie sterować temperaturą po swojej stronie.

WARTO WIEDZIEĆ

Czas nagrzewania koca elektrycznego do domowego użytku to od kilku do kilkunastu minut. Jeśli zależy Ci na czasie, upewnij się, że koc jest równo ułożony – wtedy ciepło będzie szybciej się rozchodzić.

Dla kogo koc grzewczy?

Podgrzewany koc może Ci się przydać nie tylko, kiedy marzniesz w chłodne wieczory. Urządzenie ma też wiele innych zastosowań, na przykład:

 • relaks – koc grzewczy pomaga osobom spiętym i zestresowanym rozluźnić mięśnie dzięki otulającemu ciepłu,
 • ukojenie w reumatoidalnym zapaleniu stawów – ciepło przynosi ulgę w bólu stawów spowodowanym reumatyzmem,
 • ulga w bólach menstruacyjnych – temperatura rozluźnia mięśnie i łagodzi skurcze,
 • pomoc w problemach z krążeniem – ciepło sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne i krew płynie szybciej,
 • wzmocnienie działania zabiegów antycellulitowych – koce grzewcze stosuje się po nałożeniu środków pielęgnacyjnych, aby polepszyć ich wchłanianie.

Koc elektryczny – jak bezpiecznie korzystać?

Producenci koców ogrzewających dbają o to, aby korzystanie z ich produktów było w stu procentach bezpieczne. Kupując urządzenie ze sprawdzonego źródła, na przykład w sklepie RTV Euro AGD, masz gwarancję, że zastosowano właściwą izolację przewodów, a warstwa ochronna zapobiega negatywnemu działaniu fal elektromagnetycznych. Dodatkowo, część modeli jest wyposażona w funkcję ochrony przed przegrzaniem – koc automatycznie wyłącza się po długiej, nieprzerwanej pracy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas kupowania koca elektrycznego!
Podwójny koc elektryczny Sencor Sub 281BEChcesz zapobiec przegrzaniu koca? Stosuj się do zasad bezpieczeństwa:
 1. Zawsze nagrzewaj koc, kiedy jest rozłożony. Nagrzewanie złożonego albo zwiniętego koca może skutkować uszkodzeniem przewodów elektrycznych.
 2. Nie otulaj się kocem – powinien być rozłożony na płasko.
 3. Nie podnoś koca za kabel zasilający.
 4. Nie wystawiaj urządzenia na słońce, nie kładź na grzejniku i nie prasuj koca.
 5. Kiedy koc jest włączony, nie kładź na nim ciężkich rzeczy.
 6. Nie dopuść do kontaktu z wodą – uważaj na przykład, aby nie wylać na niego herbaty.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść