Data publikacji: 

Jaki zlewozmywak kupić? Poznaj różne rodzaje zlewów

Dobra aranżacja i zorganizowanie przestrzeni pomaga w codziennym funkcjonowaniu w kuchni. Są takie elementy jej wyposażenia, bez których obyć się nie można. Decyzja, jaki zlewozmywak wybrać do kuchni nie jest prosta. Zlewy różnią się rozmiarem, kształtem czy materiałem, z którego są wykonane.

Stalowy zlew kuchenny jednokomorowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie funkcje powinien spełniać zlewozmywak,

- jaki zlewozmywak wybrać do kuchni małej, a jaki do dużej,

- jakie rodzaje zlewozmywaków rozróżniamy ze względu na materiału wykonania,

- jakie dodatkowe wyposażenie mogą mieć zlewy do kuchni.

Jakie funkcje powinien spełniać zlew do kuchni?

Klasyczny zlew do kuchni z jedną komorą i ociekaczemWyposażając kuchnię w nowoczesne sprzęty, które coraz częściej wyręczają Cię w wielu kuchennych zadaniach, ogranicza się jednocześnie ilość czy wielkość tradycyjnych urządzeń. Dawniej zlewy do kuchni musiały być duże i głębokie, by można było swobodnie zmyć naczynia i oprawić mięso. Dziś wielkość może nie ma tak dużego znaczenia, jeśli używa się zmywarki.

Szeroki wybór różnorodnych produktów sprzyja dopasowaniu optymalnego urządzenia do potrzeb domowników czy też możliwości, jakie daje przestrzeń kuchni. To, jaki zlewozmywak powinno się wybrać, zależy od częstotliwości gotowania w domu, wielkości rodziny czy przestronności kuchni. Warto mieć na uwadze, że zlewozmywak przydaje się nie tylko do zmywania naczyń, ale również opłukania i obróbki warzyw i owoców, umycia mięsa czy odcedzenia makaronu. Jeśli dużo gotujesz, warto by był praktyczny i komfortowy, a jednocześnie zajmował tylko tyle miejsca, ile potrzeba. 

Jaki zlewozmywak wybrać do kuchni małej, a jaki do dużej?

O wielkości zlewozmywaka, jaki znajdzie się w Twojej kuchni, może przesądzić ilość miejsca dostępnego w kuchni oraz posiadanie dodatkowego sprzętu gospodarstwa domowego, np. zmywarki. Do zlewu w kuchni powinien być zapewniony swobodny dostęp, by nic go nie zasłaniało i nie było przy nim zbyt ciasno.

To, jaki zlewozmywak wybierzesz – duży czy mały – zależy od tego, czy posiadasz zmywarkę. Okazuje się, że wcale nie potrzeba zlewu dwukomorowego z ociekaczem, gdy naczynia myje zmywarka. W takiej sytuacji często wystarcza zlew kuchenny jednokomorowy. To z reguły najprostsze i najmniejsze modele, które można wykorzystać nawet w małym aneksie kuchennym. Sprawdzają się również w przestronnych kuchniach, gdzie docenia się ilość wolnej przestrzeni na blacie.

CZY WIESZ, ŻE…

Zlewozmywaki produkowane do połowy XX wieku wykonane były z ciężkiego, odlewanego żeliwa, podobnie jak wanny czy grzejniki centralnego ogrzewania.

Do zlewów jednokomorowych nakładanych często dołącza się ociekacz. To praktyczne rozwiązanie, bo na ociekacz można odłożyć umyte naczynia lub produkty spożywcze. Tego typu modele wyglądają jak Franke Basis BFG 611. Jeszcze do niedawna w polskich kuchniach dominowały zlewy dwukomorowe z ociekaczem lub bez.

Są one wygodne i praktyczne, jeśli naczynia zmywa się ręcznie. Wykorzystując obie komory, można swobodnie myć i płukać naczynia jednocześnie. Tego typu modele dostępne są zarówno wpuszczane w blat czy mebel, jak i nakładane na szafkę. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach średniej wielkości i dużych, bowiem nie zajmują całej przestrzeni blatu. Zlew dwukomorowy z ociekaczem w aneksie kuchennym może bardzo ograniczać dostęp do wolnej przestrzeni roboczej na blacie. Wszystkie modele możesz wygodnie obejrzeć, korzystając z praktycznej funkcji porównywania na stronie RTV Euro AGD.

Jaki zlewozmywak wybrać: stalowy, emaliowany, ceramiczny czy kamienny?

Zlew do kuchni z młynkiem do rozdrabniania resztek organicznychZlewy do kuchni wykonuje się z różnych materiałów. Ze względu na trwałość i wytrzymałość wybiera się takie z nich, które pozostają odporne na działanie środków chemicznych, bardzo gorącej i zimnej wody czy barwiących soków z warzyw i owoców. Od dawna na rynku dostępne są zlewy do kuchni ze stali i emaliowane. Nowością od kilku lat są zlewozmywaki z ceramiki, kamienia czy konglomeratu, taki jak Blanco LEGRA 6 S Compact 521302. To, jaki zlewozmywak będzie pasował do Twojej kuchni, zależy od aranżacji czy kolorystyki przestrzeni.

W nowoczesnych kuchniach królują zlewy granitowe, a do stylizowanych aranżacji chętnie wykorzystuje się zlewozmywaki emaliowane. Stalowe zlewy do kuchni są trwałe i odporne na zabrudzenia, w tym także kwasy. Mogą posiadać tłoczenie, czyli strukturę przypominającą len, ale również często pokrywane są emalią. Wadą tej powłoki jest łatwość uszkodzenia, a zaletą odporność na wysokie temperatury. Ceramiczne zlewy do kuchni wyróżniają się łatwością czyszczenia, a szklane – wytrzymałością. Te ostatnie, wykonane ze szkła hartowanego, są wyjątkowo rzadko spotykane, ale za to w kuchni prezentują się wyjątkowo efektownie. Do aranżacji nowoczesnych pomieszczeń często wybiera się zlewy granitowe, dostępne w różnych kolorach. Są trwałe, wytrzymałe, ale bardziej podatne na odbarwienia niż zlewy stalowe.

Jakie dodatkowe wyposażenie mogą mieć zlewy do kuchni? 

Nowoczesny zlewozmywak, by spełniać oczekiwania korzystających z kuchni, powinien być urządzeniem wielofunkcyjnym. Wybierając zlew do kuchni, można do niego dopasować kilka różnych akcesoriów, które ułatwią codzienne gotowanie i przygotowywanie posiłków. Pomocne i przydatne w każdej kuchni mogą być: drewniane deski do krojenia, dozowniki do środków czystości, młynek do rozdrabniania resztek organicznych czy różnego rodzaju koszyki do komór zlewu.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść