Data publikacji: 

Jaki monitor do gier – klasyczny czy z zakrzywionym ekranem?

Kiedy kilka lat temu monitory kineskopowe zostały całkowicie zastąpione modelami z płaskimi ekranami, więc mało kto podejrzewał, że moda na krzywizny wróci. Okazuje się jednak, że w określonych sytuacjach zakrzywione monitory mogą sprawdzić się lepiej niż standardowe. Kiedy warto zdecydować się na taki sprzęt i jakie są jego plusy i minusy? Sprawdź w naszym artykule!

Jaki monitor do gier wybrać?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są zalety i wady monitorów z zakrzywionym ekranem,

- jakie są zalety i wady monitorów z płaskim ekranem,

- który monitor wybrać.

Zakrzywione monitory – czy warto?

Wciąż największą popularnością cieszą się monitory z płaskim ekranemKorzystanie z zakrzywionych ekranów monitorów pozwala na wyeliminowanie zniekształceń obrazu i perspektywy. Jak to możliwe? Taka konstrukcja monitora jest bardziej naturalna dla ludzkiego oka – technologia Curved ma po części naśladować naturalne zaokrąglenie oka, a tym samym zmniejszać dystans pomiędzy okiem a poszczególnymi partiami ekranu. Dzięki temu obraz wydaje się większy, a oko mniej się męczy, nawet jeśli godzinami wpatrujesz się w monitor. Do tego dochodzi również nierównomierne podświetlenie płaskich ekranów, które zostało wyeliminowane w tych zakrzywionych. Masz więc mniejsze poczucie zniekształcenia obrazu, które jest szczególnie mocno widoczne na sporych płaszczyznach płaskich monitorów dla graczy.
Osoby korzystające z zakrzywionych monitorów wskazują na wszystkie te zalety, podkreślając również o wiele lepsze wrażenie głębi obrazu. Czy takie ekrany mają zatem jakieś wady? Przede wszystkim warto wspomnieć, że tego typu monitory będą spełniały swoje zadanie tylko przy jednym użytkowniku – pod warunkiem, że będzie on posadzony centralnie przed ekranem. Gdybyś chciał na takim ekranie zagrać w grę z większą liczbą osób, mogłoby się to zakończyć niepowodzeniem. Ponadto warto również wspomnieć o wciąż wysokich cenach monitorów z technologią Curved i ich dość niskiej dostępności w porównaniu z ekranami płaskimi.

PORADA EKSPERTA

Korzystając z monitorów z zakrzywionym ekranem, nie musisz borykać się już z problemem światła słonecznego wpadającego do wnętrza przez okno. Na monitorze z zakrzywionym ekranem nie powstają bowiem refleksy świetlne.

Dlaczego warto wybrać monitor z płaskim ekranem?

Czynnikiem, który z pewnością skłoni ogromną liczbę graczy do korzystania z monitora z płaskim ekranem, będzie jego cena – często kilkukrotnie niższa od zakrzywionych modeli o zbliżonych parametrach. Choć w tym aspekcie można oczekiwać zmian na przestrzeni najbliższych lat. Wszystkie nowe technologie z czasem stają się standardem i są bardziej dostępne dla szerszego grona użytkowników. Obecnie jednak jesteśmy jeszcze dość daleko od takiego stanu rzeczy.
Samsung 34CF791 CurvedMonitor z płaskim ekranem możesz postawić tam, gdzie chcesz – na podwyższeniu, na skrajnej części blatu czy bezpośrednio przed sobą. Monitor Curved będzie spełniał swoje zadanie tylko wtedy, gdy będzie ustawiony dokładnie naprzeciwko Ciebie i na wysokości Twojego wzroku. Z płaskiego ekranu może korzystać grupa osób, swobodnie grając w gry w trybie multiplayer, co nie byłoby możliwe przy korzystaniu z monitora zakrzywionego.
Wady płaskich ekranów są jasne – bardziej męczą wzrok, obraz nie jest tak wyraźny i głęboki jak w monitorach Curved, a refleksy świetlne przeszkadzają w codziennym użytkowaniu komputera. Mimo to płaskie monitory są ciągle bardziej popularne niż zakrzywione.

Zakrzywiony czy płaski – który monitor wybrać?

Jaki monitor do gier sprawdzi się lepiej? Przede wszystkim należy zastanowić się, do jakich celów będzie on potrzebny. Jeśli grasz sam, często, długo i w ciągu dnia, zakrzywiony ekran okaże się strzałem w dziesiątkę. Jeśli natomiast zasiadasz do wirtualnej rozrywki raz na jakiś czas na kilka godzin, głównie wieczorami i cenisz sobie możliwość rozgrywki grupowej przy Twoim komputerze lub konsoli, w zupełności wystarczy Ci monitor z płaskim ekranem. Monitory gamingowe Curved docenią także osoby pracujące przy komputerze na co dzień – szybko okaże się, że zmęczenie wzroku będzie o wiele mniejsze, co wpłynie na Twoje zdrowie i komfort życia.
Jeśli zdecydowałeś się na zakup monitora Curved, sprawdź Najlepszy monitor z zakrzywionym ekranem zdaniem naszych klientów.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść