Data publikacji: 

Jaki monitor 144 Hz wybrać? Nasze propozycje monitorów do gier

Częstotliwość odświeżania monitora to parametr, który ma bardzo duże znaczenie przy wyborze ekranu do gier. Co określa ta wartość i jaki wpływ ma na rozgrywkę? Czy warto inwestować w model o bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania? Podpowiadamy, jaki monitor 144 Hz zapewni płynny obraz także przy dynamicznych grach – sprawdź, co najlepiej wybrać!

Dziewczyna gra na komputerze z monitorem 144 Hz

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co ma wpływ częstotliwość odświeżania monitora
  2. jaki monitor 144 Hz warto wybrać
  3. które monitory do e-sportu są warte uwagi

Częstotliwość odświeżania monitora – co to jest?

Monitor do gierCzęstotliwość odświeżania monitora to parametr, który określa, ile klatek jest wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im częściej odświeża się obraz, tym – przynajmniej teoretycznie – bardziej płynny i dynamiczny będzie rezultat. Typowe, niedrogie monitory do codziennych zastosowań oferują zazwyczaj częstotliwość odświeżania 60 Hz lub nieco większą. Sprzęt o takich parametrach sprawdza się świetnie do podstawowych czynności takich jak przeglądanie internetu czy korzystanie z programów biurowych – ponieważ obraz jest wtedy raczej statyczny, nie ma potrzeby kupowania bardziej zaawansowanego sprzętu.
Inaczej jest w przypadku monitorów do gier. Bardzo dynamiczna rozgrywka powoduje, że na standardowym ekranie pojawi się efekt smużenia, a słaba płynność obrazu wpłynie negatywnie na wyniki. Dlatego większość graczy zapytana o to, jaki monitor do gier warto kupić, wskaże na modele o częstotliwości odświeżania monitora 144 Hz i wyższej.

WARTO WIEDZIEĆ

Nie każdy gatunek gier wymaga monitora o bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania. Symulacje, gry zręcznościowe czy strategiczne są mało dynamiczne. Inaczej jest w przypadku gier FPS i wyścigów, w których liczy się każda milisekunda.

Jaki monitor 144 Hz warto kupić?

Częstotliwość odświeżania monitora na poziomie 144 Hz to już standard na rynku sprzętu do gier komputerowych. Oznacza to, że urządzenia o bardzo dobrych parametrach można kupić w przystępnej cenie – warto to zrobić nawet wtedy, gdy jesteś jedynie amatorem i nie grasz w najbardziej wymagające tytuły. Pamiętaj jednak, że liczba herców nic nie mówi o innych ważnych parametrach ekranu – obok częstotliwości odświeżania monitora należy zwrócić uwagę na typ matrycy, jasność i czas reakcji. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego poradnika: Monitor dla graczy – jak wybrać najlepszy.
AOC AGON AG271QXJaki monitor 144 Hz warto wybrać? Oto kilka propozycji z różnych przedziałów cenowych:
  • LG 24GM79G – ten monitor to dobry wybór dla użytkowników szukających sprzętu do 1000 złotych. Jego atutem jest świetna matryca w rozdzielczości Full HD, o czasie reakcji 1ms, a także całkiem niezła jasność ekranu. Konstrukcja monitora pozwala na wygodne ustawienie go pod kątem lub obrót do pozycji pionowej.
  • ASUS VG248QE – to chętnie wybierany monitor do gier z funkcją obrazu 3D. Oferuje użytkownikom dobrą jasność i głęboki kontrast, a także – doskonałą płynność rozgrywki. Podobnie jak wymieniony wyżej model od LG, monitor Asusa ma opcję Pivot (praca w pozycji pionowej) i możliwość regulacji nachylenia.
  • Samsung C49J890DKU – to aż 49-calowy monitor stworzony z myślą o najbardziej wymagających graczach. Jest zakrzywiony, co daje użytkownikowi wrażenie zanurzenia się w rozgrywce. Za doskonałą jakość obrazu odpowiada matryca VA o rozdzielczości 3840 x 1080.

Jaki monitor do gier wybrać do e-sportu?

Jeśli jesteś profesjonalnym graczem, na pewno wiesz, że w e-sporcie znaczenie ma każda najdrobniejsza milisekunda. W takiej sytuacji dobrze jest wyposażyć się w wysokiej klasy sprzęt, który nadąży za możliwościami komputera. Częstotliwość odświeżania monitora dla graczy może być już znacznie wyższa niż 144 Hz – na rynku są dostępne świetne modele 165-hercowe, jak LG 32GK850G-B, jak również monitory 240 Hz. Zaprojektowane z myślą o potrzebach wymagających graczy modele takie jak Dell Alienware AW2518H są wyposażone w dodatkowe funkcje poprawiające płynność obrazu – np. technologię NVIDIA® G-SYNC™.
konwerter online w formacie HTML pozwala przeksztalcic dokumenty programu Word w czysty kod za pomoca zaledwie kilku klikniec.
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść