Jaki aparat analogowy wybrać?

Aleksandra Burska

Fotografia analogowa, czyli tradycyjna, wcale nie odeszła do lamusa. Wręcz odwrotnie, w dzisiejszych czasach, gdy wykonujemy setki zdjęć cyfrowych dziennie, to właśnie aparat analogowy i fizycznie wywoływane fotografie mają szczególną wartość i magię. Powrót do mody aparatów na kliszę, a także aparatów natychmiastowych na wkłady do instantfotografii to szansa na otrzymanie niepowtarzalnych efektów i rozwinięcie prawdziwej pasji do robienia zdjęć. Jaki aparat analogowy będzie dla ciebie najlepszy?

Zobacz także: Kupiłeś aparat natychmiastowy? Sprawdź, jak robić dobre zdjęcia Instaxem w dzień i w nocy

 

Aparat analogowy – co to za magia?

Obraz na zdjęciu utrwalany jest dzięki materiałowi światłoczułemu, na który po otwarciu migawki aparatu wpada światło. Niezależnie od tego, czy materiałem światłoczułym będzie matryca cyfrowa, czy analogowy film, mechanizm działania w aparatach oparty jest na tym samym zjawisku fizycznym. Dlaczego więc to klasyczny aparat fotograficzny uważany jest za to wyjątkowe, magiczne pudełko?

Wszystko z powodu otrzymywanego dzięki niemu fizycznego materiału, który utrwala niepowtarzalny moment na kliszy. Fotografie cyfrowe tworzymy w setkach ujęć, analogowe – na pojedynczych klatkach filmu 35 mm lub wkładach instant, które szanujemy, wykonując zdjęcia przemyślane, odpowiednio wymierzone i wartościowe.

Wśród analogowych aparatów znajdziemy, podobnie jak w kategorii sprzętów cyfrowych – lustrzanki i aparaty kompaktowe. Do aparatów fotograficznych analogowych zaliczają się również specyficzne aparaty natychmiastowe, a także aparaty średnio- i wielkoformatowe oraz sprzęty retro rejestrujące obraz na ciętej na większe płachty błonie fotograficznej. Jeśli chcesz zacząć przygodę z fotografią analogową, przed zakupem aparatu zastanów się, jakie efekty chcesz uzyskać i ile pracy (oraz pieniędzy) w nie wkładać.

 

Analogowy aparat – lustrzanka. Dla kogo będzie odpowiedni?

Najbardziej zaawansowane i wymagające najwięcej wiedzy technicznej aparaty analogowe to te modele, których historia sięga początków fotografii, na długo przed opracowaniem wygodnej kliszy 35 mm. Aparaty retro miechowe, zamykane w stalowych pojemnikach, często wyposażone w dwa obiektywy, wymagają dużo wiedzy, cierpliwości i opanowania ich obsługi. Jeśli znajdziemy taki aparat na strychu u dziadków lub na targu staroci, warto się nim pobawić. Wcześniej jednak dobrze jest opanować podstawy fotografii.

Obraz na zdjęciu utrwalany jest dzięki materiałowi światłoczułemu, na który po otwarciu migawki aparatu wpada światło.

Materiały światłoczułe to duża inwestycja i by szybko nie stracić entuzjazmu do fotografii analogowej, lepiej zacząć swoją przygodę z nią od klasycznej lustrzanki z manualnymi ustawieniami. Oczywiście pod warunkiem, że mamy wiedzę na temat ustawiania czasu migawki oraz wartości przesłony. Inne aparaty kliszowe warto rozpracowywać, mając już większe doświadczenie i pewność działania. Jeśli najpierw chcemy się nauczyć zupełnych podstaw fotografii, lepiej zacząć od prostej lustrzanki cyfrowej.

Lustrzanka cyfrowa pod względem zasady działania i ustawień w trybie manualnym nie będzie się różniła się od tej analogowej, a ewentualne nieudane próby poznania jej tajników zapisane na cyfrowym nośniku (karcie pamięci) nie będą kosztowne. Działanie lustrzanki oparte jest na ruchomym mechanizmie wbudowanego lustra, uchylającego się po naciśnięciu spustu migawki. Wpadające przez wymienny obiektyw światło utrwala obraz na matrycy – a w przypadku analogowego aparatu – kliszy fotograficznej.

Kiedy już złapiemy bakcyla do fotografowania, przesiadka z lustrzanki cyfrowej na lustrzankę analogową będzie dawać nam możliwość stworzenia klasycznych fotografii z niepodrabialnym, charakterystycznym dla aparatów analogowych ziarnem, teksturą i klimatem otrzymanych zdjęć. Co ciekawe, obiektywy od lustrzanek cyfrowych możemy zastosować do lustrzanki analogowej – i odwrotnie. Jeśli mocowanie obiektywu nie zgadza się, możliwe jest zastosowanie odpowiednich przejściówek. Wiele osób wykorzystuje klasyczne obiektywy aparatów analogowych do pracy na lustrzance cyfrowej!

Jeśli masz lustrzankę cyfrową, sprawdź, czy jej producent nie ma w swojej historii sprzętów analogowych. Korpusy lustrzanek analogowych popularnych firm są dostępne z drugiej ręki, często w okazyjnych cenach. Jeśli więc chcesz spróbować zabawy z aparatem analogowym, wystarczy, że zaopatrzysz się właśnie w taki korpus i podłączysz do niego swój obiektyw.

 

Tradycyjny kompaktowy aparat analogowy – przyjemna i łatwa fotografia

Dużo łatwiejszy w obsłudze niż lustrzanka jest zautomatyzowany, analogowy aparat kompaktowy. To możliwość stworzenia zdjęć z duszą utrwalonych na kliszy 35 mm, czyli klasycznym filmie do aparatu, za jednym kliknięciem. Czasy świetności kompaktowych aparatów analogowych przypadły na lata 90. ubiegłego wieku, a więc czasy dzieciństwa i młodości wielu z nas. Aparat fotograficzny analogowy typu „małpka” przynosi dużo radości z fotografowania. Wystarczy umieścić w nim kliszę i po prostu robić zdjęcia.

  • 419 zł
  • 319 zł
  • 319 zł
  • 319 zł
  • 319 zł
  • 649 zł
  • 579 zł
  • 399 zł
  • 319 zł
  • 449 zł

Kompaktowy aparat analogowy automatycznie mierzy światło i dobiera czas otwarcia migawki – czyli naświetlania kliszy – do panujących warunków oświetleniowych. Wiele tradycyjnych aparatów kompaktowych ma wbudowaną lampę błyskową, którą w razie potrzeby doświetlimy plan.

Klasyczny aparat kompaktowy to prosta konstrukcja z obiektywem szerokokątnym pozwalającym na objęcie kadru odpowiednie zarówno do portretu, jak i rodzinnego zdjęcia na wakacjach. Bardziej zaawansowane aparaty kompaktowe mogą być wyposażone w wysuwany obiektyw z funkcją zoom, czyli opcję odpowiedniego przybliżenia fotografowanego obrazu.

Analogowe aparaty kompaktowe przeżywają drugą młodość w kręgach twórców fotografii reporterskiej i artystycznej, a także modowej. Niewielki, jak sama nazwa wskazuje, kompaktowy aparat można mieć zawsze przy sobie i dzięki temu wygodnie „łapać moment”. Zeskanowane do formatu cyfrowego zdjęcia analogowe nie tracą magii i wielu twórców publikuje je na swoich profilach artystycznych – analogowego klimatu nie da się podrobić i wygląda on świetnie również w zdigitalizowanej formie. Fotografowanie analogowe aparatem kompaktowym jest proste i przyjemne, jednocześnie wciąż wymaga przemyślanych działań, mądrego wykorzystywania kliszy, dzięki czemu jest interesującym i wciągającym hobby, które przynosi satysfakcjonujące rezultaty.

 

Aparat analogowy natychmiastowy – instantefekt, utrwalone wspomnienia

Szczególnym, jeszcze prostszym w obsłudze aparatem rejestrującym obraz w sposób tradycyjny jest aparat natychmiastowy. Aparaty natychmiastowe zdobyły serca użytkowników już od pierwszego tego typu sprzętu – kultowego już Polaroida. To wyjątkowy rodzaj aparatu! Chwilę po naciśnięciu spustu migawki otrzymujemy niewielkie zdjęcie, które stopniowo, samoistnie wywołuje się i ujawnia uchwycony obraz.

Wkłady do aparatu natychmiastowego są skonstruowane tak, by po naświetleniu substancje wywołujące obraz zostały uwolnione poprzez zgniecenie wkładu w rolkach wysuwających zdjęcie z aparatu. Specjalna chemia fotograficzna „rozlewa się” wewnątrz arkusza wkładu fotograficznego i naświetlony na nim obraz zostaje wywołany i utrwalony. Ciekawostka! Naturalny odruch „wachlowania” wyjętym z Polaroida zdjęciem nie ma wpływu na szybkość wywołania obrazu, podobnie jak umieszczanie zdjęcia w świetle słonecznym. Przeciwnie. Nie powinno się tego robić, by zdjęcie zbyt szybko nie wyblakło.

Następcą aparatów natychmiastowych produkowanych prze firmę Polaroid jest równie ikoniczny już Instax od Fujifilm, który przywrócił modę na natychmiastową fotografię i do dziś utrzymuje swoją silną pozycję na rynku fotograficznym. Instaxy i inne, podobne aparaty natychmiastowe to modny, lubiany i popularny gadżet, nie tylko wśród młodzieży. Aparat natychmiastowy to świetny pomysł na wakacyjny wyjazd. Zamiast setek zdjęć wykonanych telefonem warto stworzyć reportaż wyłącznie za pomocą aparatu instant.

  • 549 zł
  • 549 zł
  • 529 zł
  • 575 zł
  • 499 zł
  • 599 zł
  • 529 zł
  • 549 zł
  • 549 zł
  • 729 zł

Wyjątkowe ujęcia o niepowtarzalnym klimacie można zawsze zeskanować i przesłać znajomym, a oryginalne, analogowe zdjęcia prosto z aparatu zatrzymać i na przykład powiesić na ścianie lub umieścić na pracowniczym biurku, by przypominały wspaniałe momenty. Fizycznie wywołane zdjęcie, a w tym przypadku dokładnie to, wyjątkowe, uwiecznione na wkładzie do aparatu ujęcie możemy trzymać w dłoni. Czy to nie magia fotografii w czystej postaci?

Aparat analogowy w formie aparatu natychmiastowego to dobre rozwiązanie również na imprezy i wesela jako alternatywa dla fotobudki. Goście mogą wykonywać sobie zdjęcia takim aparatem, a solenizant lub młoda para otrzyma wyjątkową pamiątkę w postaci właśnie tych zdjęć pozostawionych przez przyjaciół i rodzinę.

Niektóre aparaty natychmiastowe to tak zwane hybrydy – jednocześnie umożliwiają one wywołanie zdjęcia na wkładzie i zapis pliku w postaci cyfrowej, na karcie pamięci, co ułatwia dzielenie się wspomnieniami z innymi. Producenci nowoczesnych aparatów natychmiastowych oferują również niewielkie, kompaktowe drukarki do zdjęć, dzięki którym na format znany z Instaxa przenieść można również zdjęcia wykonane telefonem, co dodaje im klimatu analogowej fotografii, którą tak uwielbiamy.

 

Twój aparat analogowy – podsumowanie

Na pewno wiesz już, jaki aparat analogowy będzie dla ciebie najlepszy. Podejdź do fotografii analogowej poważnie, spokojnie i z dużą dozą cierpliwości. Jeśli przymierzasz się do sprzętów takich jak lustrzanka analogowa lub tradycyjny aparat kompaktowy, wyposaż się w klisze o różnej czułości. Najbardziej optymalną będzie ta o ISO 400, odpowiednia zarówno do zdjęć w pomieszczeniu, jak i w plenerze.

Jeśli wybierasz się z aparatem na wakacje w bardzo słoneczne miejsce, ISO 200 w zupełności wystarczy. Jeżeli zamierzasz podejść do fotografii natychmiastowej, pomyśl o zakupie wkładów do aparatu zarówno kolorowych, jak i czarno-białych, by zobaczyć, jak ciekawe efekty uzyskasz na każdym z nich. Fotografia analogowa to sztuka, magia i świetna zabawa. Warto spróbować!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!