Data publikacji: 

Jaką kartę pamięci wybrać do telefonu, aparatu i tabletu?

Czy wiesz, że karta pamięci SD lub microSD ma pojemność taką samą jak dysk SSD? Miniaturowe nośniki pamięci, które zmieszczą się na opuszku palca, mieszczą nawet 400 GB i więcej danych. Karty pamięci są kompatybilne z wieloma urządzeniami. W zależności od tego, czy karta pamięci ma współpracować z tabletem, czy powiększać pojemność telefonu, czy pozwalać na nagrywanie większej liczby filmów Full HD aparatem, powinna mieć odmienne cechy. Jakie?

Karta pamięci jest bardziej kompaktowym nośnikiem danych niż pendrive

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje kart pamięci,

- jaką kartę pamięci do telefonu wybrać,

- jaką kartę pamięci do aparatu kupić,

- jaka karta pamięci do tabletu jest najlepsza.

Karta pamięci – rodzaje

Istnieją trzy główne rodzaje kart pamięci, które w zależności od pojemności mają odmienne dodatkowe oznaczenia.
  • Karta pamięci SD (24 x 32 x 2,1 mm), jak GoodRam SD Class 10 UHS-I, to podstawowy format. Najczęściej wykorzystywana jako pamięć przenośna i w aparatach fotograficznych, chociaż obecnie wypierana przez inne rodzaje kart,
  • karta pamięci micro-SD (11 x 15 x 1 mm), jak Samsung microSDHC Pro Endurance, jest bardziej kompaktowa od karty SD. Ma lepsze osiągi pod względem prędkości zapisu oraz odczytu,
  • karta pamięci Compact Flash, jak SanDisk Extreme 64 GB, jest większa od karty pamięci SD, ale ma wyższe prędkości zapisu i odczytu danych. Ten rodzaj jest wykorzystywany najczęściej przez osoby fotografujące lustrzankami i wykonujące nimi zdjęcia seryjne w formacie RAW. Maksymalna pojemność karty pamięci CF jest imponująca – to aż 147 456 TB, chociaż powszechnie dostępne karty CF są o wiele mniej pojemne.

CZY WIESZ, ŻE...

Dodatkowe oznaczenia w nazwach kart pamięci SD i micro-SD oznaczają maksymalną pojemność. Karta pamięci SD ma do 2 GB pojemności, SDHC – od 4 do 32 GB, SDXC – od 64 do 2000 GB. Ten sam podział obowiązuje w kartach micro-SD.

Rzuć okiem na przegląd rodzajów kart pamięci, aby się dowiedzieć, jakie cechy tych nośników są najważniejsze. Przeczytanie obu poradników znacznie ułatwi Ci wybór właściwej karty pamięci z ponad setki dostępnych sztuk.

Jaka karta pamięci do telefonu jest najlepsza?

Karta pamięci do aparatu powinna mieć wysoką prędkość zapisu i odczytu danychKarta pamięci może kosztować zaledwie 19,99 zł albo 999 zł, jak SanDisk Extreme Pro SDXC 512 GB. Ile powinna kosztować karta do smartfonu i jakie powinna mieć cechy? Wystarczająca powinna być karta pamięci do 32 GB, aczkolwiek ostateczny wybór zależy od tego:

Za 50 zł możesz mieć optymalną kartę Samsung microSDHC 32 GB z prędkością odczytu do 95 MB/s. Prędkość zapisu na poziomie od 10 do 30 MB/s jest wystarczająca.

Karta pamięci do telefonu powinna być wstrząsoodporna, wodoodporna oraz pracować w wysokich temperaturach, np. kiedy na letnim urlopie za granicą często zapisujesz na niej pamiątkowe zdjęcia. 

CZY WIESZ, ŻE…

Karta pamięci ma wpływ na zużycie baterii w smartfonie. Nie jest to jednak bardzo zauważalne, tym bardziej jeśli karta nie jest wypełniona plikami po brzegi, a pliki na niej zapisane nie są często odczytywane.

Jaką kartę pamięci do aparatu kupić?

Karta pamięci Samsung microSDHC o pojemności 32 GBKarta pamięci do aparatu, zwłaszcza dla osoby robiącej zdjęcia w formacie RAW lustrzanką, powinna mieć wysoką prędkość zapisu, odczytu danych oraz sporą pojemność.
Na internetowych forach można spotkać się z opiniami, które mówią, aby używać kilku kart pamięci o mniejszych pojemnościach zamiast jednej o gigantycznej pojemności. Ta metoda ma zapobiec ewentualnej stracie materiałów przed ich zgraniem na dysk komputera.

Rekomendowane karty pamięci do aparatu to karty SanDisk. Mają prędkość zapisu do 95 MB/s i prędkość odczytu do 100 MB/s. Wyższą prędkość odczytu – aż do 120 MB/s – mają karty SanDisk Compact Flash.

Jaka karta pamięci do tabletu jest najlepsza?

Karta pamięci do tabletu wymaga zarówno sporej pojemności, jak i prędkości, jeśli chcesz np. oglądać zapisane na niej filmy, przechowywać zdjęcia i inne pliki. Jeżeli tablet jest także Twoim narzędziem pracy, wybierz kartę o minimalnej pojemności 64 GB.

Tutaj znajdziesz pozytywnie opiniowane karty Kingston, które charakteryzują się prędkością zapisu do 80 MB/s i prędkością odczytu do 100 MB/s, a do tego są dostępne w wersji 64 GB oraz w zestawach z adapterem.

Przeczytaj także nasz artykuł o: Jak odzyskać zdjęcia z uszkodzonej karty pamięci?

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść