Data publikacji: 

Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami?

Źle zabezpieczony komputer umożliwia dostęp do danych zgromadzonych w jego wnętrzu. Zobacz, jak zabezpieczyć komputer przed wirusami, aby nie ryzykować utraty danych oraz zablokować wszystkim niepowołanym osobom dostęp do wrażliwych informacji.

Sprawdź, jak zabezpieczyć komputer

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak chronić komputer przed wirusami po zakupie,

- jak zadbać o bezpieczeństwo komputera i danych,

- jak zabezpieczyć komputer dzięki dobrym nawykom.

Jak chronić komputer przed wirusami tuż po zakupie?

Bezpieczeństwo komputera – i przechowywanych na nim danych – rozpoczyna się już od pierwszego kliknięcia. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy odpowiednio skonfiguruj sprzęt pod kątem zabezpieczenia komputera. Jeśli uważasz, że aktualnie wirusy komputerowe już się nie atakują, sprawdź artykuł 7 najgroźniejszych wirusów komputerowych w 2018 roku – jak się przed nimi chronić.

Niektóre programy zapewniają ochronę komputera przed wirusami a także chronią tablet i smartfonZacznij od ponownej instalacji systemu komputerowego, jeśli zakupiłeś sprzęt z drugiej ręki, sprzęt, który był już wcześniej używany przez innego użytkownika. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zaczynasz pracę z czystą kartą. Jeśli nie posiadasz sprawdzonego oprogramowania systemowego, to pamiętaj, że możesz je zakupić w sklepie.

W następnej kolejności załóż tyle profili użytkownika, ilu użytkowników korzysta na co dzień z jednego komputera. Wyrób w sobie także nawyk wylogowywania przy odejściu od biurka, jeśli podejrzewasz, że zasiąść przed nim może osoba niepowołana. Ustaw również w systemie czas, po którym komputer wyloguje się lub wyłączy automatycznie. Zastosowanie kilku kont ułatwi także odcięcie działania wirusa od całości danych.

Nie zapomnij także o zabezpieczeniu samego połączenia z Internetem – przede wszystkim routera, z którego korzystasz w przypadku sieci bezprzewodowej. Po instalacji sprawdź także ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zadbać o bezpieczeństwo komputera i danych

Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, jak istotne jest stałe aktualizowanie oprogramowania systemowego. Aby ochrona komputera była jak najbardziej skuteczna, należy umożliwić aktualizację w czasie sugerowanym przez komputer. Blokowanie możliwości aktualizacji sprawia, że oprogramowanie nie eliminuje błędów i słabych stron, które są wykorzystywane przez przestępców internetowych.

W celu zabezpieczenia komputera skanuj pendrajwyNiezbędny jest także dobry, sprawdzony program antywirusowy oraz oprogramowania antyspyware oraz firewall. Jest to najlepsza ochrona komputera przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i zagrożeniami pochodzącymi z sieci. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej, robić zakupy online i korzystać z serwisów społecznościowych. Pamiętaj, że przy zakupie oprogramowania możesz zdecydować się na sprzęt, który zabezpiecza nie tylko komputer, ale także smartfon i tablet, jak np. McAfee LiveSafe 12 mc. Jeśli nie wiesz, jakie oprogramowanie będzie dla Ciebie najlepsze, zerknij na artykuł Jaki antywirus wybrać.

Pamiętaj także, że dobrym krokiem do tego, jak zadbać o bezpieczeństwo komputera i danych, umożliwia archiwizacja treści. Utworzenie kopii zapasowych posiadanych informacji daje możliwość odtworzenia oryginalnej zawartości dysków, jeśli oryginał został zniszczony przez wirusa. Można dokonać tego na kilka sposobów. Część osób wybiera wysyłanie ważnych danych – np. dokumentów czy zdjęć – do chmury lub stawia na archiwizację, np. na dyskach zewnętrznych. W tym celu możesz skorzystać także z oprogramowania służącego do archiwizacji danych. 

Jak zabezpieczyć komputer dzięki dobrym nawykom

Użytkownicy Internetu znajdują dobre zabezpieczenia, ale hakerzy wciąż szukają sposobu na dostanie się do komputerów, dlatego wciąż powstają coraz nowsze, lepiej działające wirusy. Część z nich wykorzystuje znalezienie obejścia blokad antywirusowych. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zadbać o bezpieczeństwo komputera, zacznij od własnych działań.

CZY WIESZ, ŻE...

 Bardzo ważne jest ustawienie punktu przywracania systemu. System może tworzyć go po większej aktualizacji albo w stałych odstępach czasu. W przypadku problemów z komputerem możesz wrócić do wcześniej zapisanej wersji i dzięki temu zachować większość danych.

Przede wszystkim nie korzystaj z podejrzanych stron internetowych oraz nie zgadzaj się na pobieranie i instalację oprogramowania, które proponują. Nie daj się także nabrać na otwieranie podejrzanych załączników w mailach. Z rozwagą korzystaj również z pendrajwów i dysków innych osób. Pamiętaj, że urządzenia przenośne także należy poddać skanowaniu przed otworzeniem.

Pamiętaj również, aby nie korzystać z nielegalnych wersji oprogramowania. Hakerzy, którym zależy na dostępie do komputerów internautów, mogą udostępniać zainfekowane wersje popularnych programów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść