Data publikacji: 

Jak wyczyścić piekarnik?

Nawet wzorowo utrzymywany sprzęt kuchenny wymaga od czasu do czasu gruntownych porządków. Dowiedz się, jak wyczyścić piekarnik szybko i skutecznie. Dzięki temu, bez irytacji i zmęczenia usuniesz nagromadzony tłuszcz i plamy, które niszczą sprzęt, psując apetyczny zapach jedzenia.

Dowiedz się, jak wyczyścić piekarnik szybko i skutecznie, aby zapach palonych resztek jedzenia nie psuł aromatu potraw.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wyczyścić piekarnik szybko i skutecznie,
- czym wyczyścić piekarnik,
- jak czyścić piekarnik domowymi sposobami.

Jak wyczyścić piekarnik? Zacznij od półek. Kratki w piekarniku także wymagają gruntownego czyszczenia.Czyszczenie piekarnika rozpocznij od kratek

Jeśli Twój piekarnik wymaga gruntownego czyszczenia, to najprawdopodobniej potrzebują go także kratki, na których ustawiasz naczynia żaroodporne i formy do pieczenia. Jeszcze zanim zaczniesz zastanawiać się, czym umyć piekarnik, wyciągnij wszystkie półki z urządzenia i wstaw je do dużego naczynia lub do wanny wyłożonej starym ręcznikiem. Całość zalej bardzo ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pozwól metalowym elementom poleżeć w ciepłej kąpieli, aby osad mógł samoczynnie odpaść. Najlepiej pozostawić elementy na całą noc. Resztki brudu, który nie odpadł od kratek, usuniesz za pomocą szczotki kuchennej oraz zmywaka. Zamiast płynu do mycia naczyń możesz wykorzystać także proszek do prania, który świetnie radzi sobie z tłuszczem.

Zadbaj również o zabezpieczenie podłogi w kuchni – bezpośrednio pod piekarnikiem rozłóż stary ręcznik i gazety. Przed porządkami upewnij się, że sprzęt nie jest rozgrzany i całkowicie wystygł.

Czym wyczyścić piekarnik?

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych środków czystości przeznaczonych do czyszczenia piekarników. Produkty renomowanych firm posiadają składniki chemiczne, które rozpuszczają przypalenia, pomagając pozbyć się nawet trudno schodzących, twardych zanieczyszczeń. Jeśli nie jesteś pewien, jak czyścić piekarnik, skorzystaj z instrukcji obsługi urządzenia oraz przestrzegaj zaleceń producenta środka chemicznego. Dzięki temu nie ryzykujesz zniszczenia sprzętu ani pieczenia przyszłych posiłków w ostrych oparach detergentów. Nie zapomnij o zastosowaniu rękawic i innych środków ochronnych, które wymienione są na opakowaniu preparatu.

Do wyboru przy czyszczeniu piekarnika masz produkty w aerozolu lub piance – np. Środek czyszczący Dr. Beckmann w formie aktywnego żelu. Możesz więc wygodnie spryskać plamy, a po upływie określonego czasu zetrzeć gąbką przypalone ślady.

Możesz zaplanować czyszczenie piekarnika przy pomocy gotowych środków czystości lub korzystając z domowych sposobów.Jak czyścić piekarnik domowymi sposobami?

Dobrą alternatywę dla profesjonalnych detergentów stanowią domowe sposoby. Jeśli zastanawiasz się, jak umyć piekarnik przy lekkim ubrudzeniu, spróbuj najprostszej metody z kąpielą wodną. Rozgrzej piekarnik do 150 stopni. Do żaroodpornego naczynia ustawionego na kratce wlej wodę i pozwól, aby para wodna przez kilka minut rozchodziła się po wnętrzu urządzenia. Po wyciągnięciu naczynia i bezpiecznym ostygnięciu ścianek piekarnika zbierz namoczony brud ścierką.

Świetne właściwości czyszczące ma także soda oczyszczona. Środek ten najlepiej zadziała w formie papki uzyskanej w wyniku rozrobienia z wodą. Gęstą mieszaninę zostaw na uporczywych przypaleniach na godzinę lub dwie. Po tym czasie zmyj pozostałości mokrym ręcznikiem. Mieszankę możesz wykorzystać również do umycia zaschniętych śladów na drzwiczkach piekarnika.

W przypadku starych, zapieczonych plam skorzystaj z właściwości soli kuchennej. Dodaj jej do papki z sodą i wodą, a następnie nałóż na brudne miejsce. Inny sposób polega na wysypaniu kryształków na spód piekarnika, delikatnym rozgrzaniu go i pozostawieniu soli do zbrązowienia oraz usunięciu jej ze sprzętu.

Uniwersalnym domowym środkiem czystości jest także ocet. Z powodzeniem możesz wykorzystać go do odkamieniania, tak jak w artykule Jak wyczyścić przypalone żelazko, ale także do czyszczenia piekarnika. Aby usunąć zaschnięte resztki jedzenia, połącz ocet i wodę w takich samych proporcjach, po czym wlej do plastikowej butelki z atomizerem. Spryskaj wnętrze piekarnika i po paru minutach przetrzyj gąbką. Nie zapomnij, by po skończonej pracy wyczyścić ścianki czystą, ciepłą wodą. Dzięki domowym sposobom uzyskasz zachwycające efekty w stylu eko.

CZY WIESZ, ŻE…

Najważniejsza zasada przy czyszczeniu piekarnika jest prosta – im szybciej zaczniesz, tym lepiej. Trudniej będzie Ci usunąć stare, wielokrotnie zapieczone ślady poprzednich kuchennych eksperymentów. Dlatego nie odkładaj tej nieprzyjemnej czynności w nieskończoność, lecz na bieżąco dbaj o stan swojego urządzenia.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść