Data publikacji: 

Jak wybrać urządzenie wielofunkcyjne do domu?

Urządzenia wielofunkcyjne, jak sama nazwa wskazuje, potrafią wykonywać sporo różnych zadań. Jednak dostępnych na rynku modeli drukarek ze skanerem jest bardzo wiele, a ich zastosowanie może różnić się w zależności od tego, czy jest to sprzęt domowy, czy też do firmy. Czym powinno wyróżniać się zatem urządzenie wielofunkcyjne do mieszkania?

drukarka laserowa wielofunkcyjna

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co wybrać – urządzenie wielofunkcyjne laserowe czy atramentowe
  2. jakie funkcje powinna mieć drukarka wielofunkcyjna
  3. na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując drukarkę ze skanerem

Rodzaje urządzeń wielofunkcyjnych

urządzenie wielofunkcyjne atramentoweUrządzenia wielofunkcyjne dzielą się na laserowe i atramentowe. Wybór technologii druku jest istotny pod wieloma względami – jednym z nich jest cena sprzętu. Najbardziej podstawowe urządzenia atramentowe wielofunkcyjne można dostać już za niespełna 150 zł, np. HP DeskJet 2620. Zakup taniej drukarki laserowej wielofunkcyjnej to już natomiast wydatek rzędu ok. 400 zł, jak w przypadku modelu Samsung SL-M2070.

Należy jednak pamiętać, że od wybranej technologii będzie zależała również jakość wydruku – przyjmuje się, że wydruk atramentowy jest już przestarzały i nieco gorszy, ale z powodzeniem sprawdza się w przypadku drukowania dokumentów. Jeśli jednak dochodzi do tego także grafika, wykresy czy inne bardziej skomplikowane wydruki, lepiej do tego nadają się urządzenia laserowe. Warto również wspomnieć, że cechują się wyższą żywotnością, a jeden toner wystarcza na dłużej! Więcej na ten temat znajdziesz w poradniku: Co wybrać – urządzenie wielofunkcyjne atramentowe czy laserowe.

UWAGA!

Zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego, koniecznie dowiedz się, ile kosztują tonery lub tusze wymienne. Może się bowiem okazać, że pozornie niedroga drukarka ze skanerem okaże się bardzo kosztowna w eksploatacji.

Jaka drukarka do domu sprawdzi się lepiej? Jeśli drukujesz tylko sporadycznie i są to głównie dokumenty, nie potrzebujesz wysoce wydajnej drukarki laserowej wielofunkcyjnej. W takim przypadku w zupełności wystarcza urządzenie atramentowe. Jeśli jednak w domu często sięgasz do drukarki, bardziej opłacalna może okazać się właśnie wersja atramentowa.

Co powinno potrafić urządzenie wielofunkcyjne?

Oczywistą funkcją urządzeń wielofunkcyjnych jest drukowanie, ale potrafią wykonywać o wiele więcej zadań.

  • Skanowanie – drukarka ze skanerem to doskonały wybór do domu. Z takim sprzętem możesz zadbać np. o utrwalenie wszystkich rodzinnych pamiątek – od zdjęć, poprzez laurki, na sentymentalnych biletach do kina kończąc. Co więcej, drukarka skaner przydaje się również do przeniesienia paragonów będących podstawą reklamacji do pamięci komputera – już nie musisz się martwić, że je zgubisz lub staną się nieczytelne!
  • Kopiowanie – chcesz przekazać przyjaciółce ulubiony przepis na biszkopt? Z urządzeniem wielofunkcyjnym to nic trudnego! Wystarczy, że umieścisz go w skanerze i wybierzesz opcję kopiowania, a chwilę później wręczysz koleżance gotowy przepis – koniec z ręcznym przepisywaniem!
  • Faksowanie – z tej funkcji z powodzeniem możesz zrezygnować, jeśli szukasz drukarki wielofunkcyjnej do domu. Czasami przydaje się ona w biurach, choć obecnie podobne formy przekazywania dokumentów i informacji odchodzą do lamusa.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Epson EcoTank L3050Podczas użytkowania urządzenia wielofunkcyjnego w domowych warunkach kluczowy może okazać się sposób komunikacji ze sprzętem. Wymarzoną sytuacją jest możliwość podłączenia go do sieci Wi-Fi, co jest możliwe w przypadku drukarki wielofunkcyjnej HP OfficeJet Pro 6970 (J7K34A) – wówczas każdy z domowników może drukować swoje dokumenty z dowolnej części mieszkania.

Zastanów się również, czy potrzebna jest Ci drukarka ze skanerem pozwalająca na drukowanie w kolorze – są one często droższe od modeli monochromatycznych, jak również ich tonery i tusze kosztują odpowiednio więcej. Jeśli nie ma uzasadnionej konieczności kupowania kolorowego urządzenia wielofunkcyjnego, pozostań przy czarno-białym, np. Brother DCP-1510E.

Bardzo przydatne okażą się też następujące funkcje:

  1. druk dwustronny,
  2. możliwość drukowania z urządzeń mobilnych,
  3. obsługa zewnętrznych pamięci, np. pendrive czy karta pamięci,
  4. wyświetlacz LCD.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść