Data publikacji: 

Jak wybrać nawilżacz powietrza i na co zwracać uwagę?

Często nasze złe samopoczucie zrzucamy na jesienno-zimową pogodę. Suche powietrze w naszym mieszkaniu może być przyczyną ogólnego osłabienia naszego organizmu. Jak sobie z tym poradzić? To proste – zainwestujmy w nawilżacz powietrza.

Czy nawilżacz jest w ogóle potrzebny?

Oczywiście nie jest to niezbędny element wyposażenia mieszkania lub domu, ale warto pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym, kiedy ogrzewanie działa pełną parą, a za oknem trzeszczy mróz, wilgotność powietrza w pomieszczeniu spada do kilku procent. Wpływa to negatywnie na wiele aspektów naszego samopoczucia, zdrowia jak i wyglądu.

Brak koncentracji, problemy z oddychaniem, charakterystyczna chrypka, przesuszone włosy i skóra – to tylko niektóre następstwa związane z suchym powietrzem. Jeśli posiadamy higrometr – urządzenie mierzące wilgotność powietrza – warto zmierzyć poziom wilgotności powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.

Pewną normą jest poziom około 30 procent, choć jest to minimum, poniżej którego mogą pojawić się wspomniane wyżej problemy. Optymalną wartością dla najlepszego samopoczucia oraz zdrowia jest poziom 40-60 procent. Jeśli poziom jest niższy, warto wyposażyć się w nawilżacz powietrza.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nawilżacza powietrza? Przeczytaj nasz artykuł.

Jaki nawilżacz wybrać?

1. Nawilżacz parowy

To najpopularniejszy rodzaj nawilżaczy powietrznych, których praca opiera się na wytwarzaniu ciepłej i delikatnej mgiełki z wody znajdującej się w zbiorniku. Po wlaniu wody i włączeniu nawilżacza, woda jest podgrzewana dzięki czemu pojawia się wspomniana mgiełka. Co więcej, suche powietrze z pomieszczenia dostaje się do nawilżacza i miesza się z cząsteczkami wody, a następnie już nawodnione wydostaje się na zewnątrz.

Należy również pamiętać o dodatkowej funkcji tego typu nawilżaczy. Ze względu na fakt, że para jest sterylna, gdyż podczas podgrzewania większość bakterii ulega zniszczeniu, nawilżacze parowe mogą pełnić rolę podstawowych oczyszczaczy powietrza.
Tego typu nawilżacze świetnie sprawdzą się w pokoju dziecka, głównie ze względu na aspekt dodatkowego oczyszczania powietrza. Co więcej, ciepła para wodna umożliwia inhalację. Niestety są pewne wady.

Urządzenie tego typu zużywa dość dużo energii, co więcej, w upalne dni ciepła mgiełka z pary wodnej może nieco przeszkadzać. Jeśli jednak szukamy prostego rozwiązania np. do pokoju dziecięcego i zamierzamy korzystać z niego w okresie jesienno-zimowym lub wczesną wiosną, nawilżacz parowy powinien spełnić wszystkie wymagania.
Jak ułatwić alergikowi życie w domu? Przeczytaj nasz poradnik. 
Zobacz nawilżacze parowe

2. Nawilżacz ewaporacyjny

W odróżnieniu od nawilżaczy parowych, odmiana ewaporacyjna zamiast ciepłej generuje zimną mgiełkę wodną. Zasada działania jest dość prosta. Zamiast podgrzewacza urządzenie wyposażone jest w specjalną komorę oraz wkład z filtrem. Powietrze z pomieszczenia jest zasysane do urządzenia, nawilżane, a następnie wyrzucane na zewnątrz za pomocą wentylatora.
Oczywiście podobnie jak w przypadku urządzenia parowego, tak i tutaj mamy zarówno wady, jak i zalety. Po pierwsze, nawilżacze ewaporacyjne zużywają o wiele mniej energii, ponadto istnieje możliwość stosowania aromaterapii przy użyciu specjalnych olejków lub wkładów aromatyzowanych.

Niestety ceną niskiego zużycia energii jest stosunkowo głośna praca – szum generowany przez pracę wentylatora – co eliminuje go jako urządzenie do pokoju dziecka. Jeśli jednak ktoś szuka urządzenia energooszczędnego i chce spróbować aromaterapii, z pewnością będzie zadowolony.
Zobacz nawilżacze ewaporacyjne

3. Nawilżacz ultradźwiękowy

Ciekawą alternatywą dla obu powyższych wariantów są nawilżacze ultradźwiękowe, które wykorzystują fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, która jest niesłyszalna dla człowieka. Wspomniane fale rozbijają cząsteczki wody i tworzą delikatną mgiełkę, która jest następnie rozpylana w pomieszczeniu za pomocą wentylatora.
Co ciekawe, wyrzucana na zewnątrz mgiełka może być zarówno ciepła, jak i zimna – dostępne są modele, które oferują wybór odpowiedniej opcji. Zaawansowane modele posiadają również wbudowany higrometr, który pozwala śledzić zmiany w wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Zobacz nawilżacze ultradźwiękowe

Do największych zalet należy zapewne energooszczędność oraz dość cicha praca, zaś cechą szczególną jest możliwość regulacji oraz wybór trybu pracy – zimna lub ciepła para. Są oczywiście pewne wady. Po pierwsze trzeba pamiętać o regularnym wymianie filtrów – jeśli o tym zapomnimy, mgiełka będzie zanieczyszczona, a to z kolei eliminuje urządzenie z użytku w pokoju dziecięcym.

Zwróćmy również uwagę na sposób działania urządzenia – fale ultradźwiękowe. Co prawda są one niesłyszalne dla człowieka, jednak mogą drażnić domowe zwierzęta, w szczególności koty i psy.

Podsumowanie

Reasumując – co wybrać? Na wybór wpływa wiele czynników. 
Po pierwsze powierzchnia pomieszczenia, którą chcemy nawilżać. Jeśli jest to niewielki pokój dziecka, ma to drugorzędną ważność, ale jeśli chcemy nawilżyć powietrze w dużym salonie, mało wydajne urządzenie nie poradzi sobie z tym zadaniem. 

Warto również zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę – im większy, tym rzadziej musimy pamiętać o jego napełnieniu. Ponadto należy wziąć pod uwagę potrzeby tj. czy chcemy używać nawilżacza np. tylko w okresie grzewczym, czy też przez cały rok. 
No i najważniejsza kwestia – czy ma to być nawilżacz do pokoju dziecka. Jeśli tak, zdecydujmy się na nawilżacz parowy, który wytwarza sterylną i oczyszczoną z zarazków i bakterii parę. Niektóre zaawansowane modele oferują również dodatkowe funkcje tj. jonizacja czy oczyszczanie, dzięki temu raz kupione urządzenie będzie posiadało kompleksowe funkcje i posłuży przez długie lata.
 
Zobacz najlepiej oceniane nawilżacze powietrza
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść