Data publikacji: 

Jak urządzić małą kuchnię? Wybieramy małe AGD

Przemyślany dobór wyposażenia małej kuchni względem potrzeb domowników to najszybszy sposób na podniesienie funkcjonalności pomieszczenia. Aranżację niewielkich powierzchni ułatwia zwłaszcza drobny sprzęt AGD, który pozwala zaoszczędzić miejsce, oferując duże możliwości obróbki żywności. Jakie urządzenia usprawnią codzienne gotowanie i na co zwrócić uwagę przy wyborze ergonomicznego AGD do kuchni?


Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki sprzęt AGD do kuchni przyda się w każdym domu i mieszkaniu,
- jakie urządzenia wielofunkcyjne pozwolą zaoszczędzić miejsce w małej kuchni,
- czy warto zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący wodę,
- który ekspres do kawy sprawdzi się w małej kuchni w bloku.

Drobny sprzęt AGD do kuchni – czego nie może zabraknąć? 

Wielkość pomieszczenia to podstawowe ograniczenie w trakcie urządzania kuchni. Oszczędność miejsca przynoszą zwłaszcza sprawdzone rozwiązania aranżacyjne, takie jak stosowanie lodówek podblatowych, dwupalnikowych płyt grzewczych czy okapów teleskopowych. Równie ważny pozostaje jednak wybór drobnego sprzętu AGD, którego domownicy będą najczęściej używać. W każdej kuchni powinno znaleźć się miejsce dla czajnika elektrycznego lub gazowego, który pozwoli podgrzać wodę na herbatę oraz podstawowego urządzenia do rozdrabniania i mieszania produktów żywnościowych – blendera lub wielofunkcyjnego robota kuchennego. Jeśli chcesz pić czystą i bezpieczną dla zdrowia wodę z kranu, warto rozważyć zakup dzbanka filtrującego, a codzienny rytuał picia aromatycznej i smacznej kawy usprawni ekspres do kawy.

 

Wybierając AGD do kuchni, warto zwrócić uwagę na:

  • funkcje – jedno urządzenie realizujące wiele czynności kuchennych pozwoli uniknąć konieczności inwestowania w dodatkowy sprzęt w przyszłości,
  • moc – wyższa moc urządzenia pozwala szybciej ogrzać wodę w czajniku elektrycznym czy ekspresie do kawy oraz umożliwia rozdrabnianie lodu i twardych warzyw za pomocą blendera,
  • gabaryty – mniejsze wymiary urządzenia pozwalają ukryć sprzęt w szafce lub postawić na kuchennym blacie,
  • komfort i bezpieczeństwo użytkowania – przemyślana konstrukcja z wygodnym układem przycisków i antypoślizgową rękojeścią pozwala uniknąć przypadkowych skaleczeń oraz usprawnia wszystkie czynności kuchenne,
  • wykonanie – czajniki elektryczne oraz akcesoria ze stali nierdzewnej są wytrzymalsze od ich odpowiedników z tworzyw sztucznych, nie ulegają korozji, nie wchodzą w reakcje ze środkami czyszczącymi oraz długo zachowują naturalny połysk,
  • energooszczędność – mniejsze zużycie energii elektrycznej oznacza niższe rachunki za prąd oraz chroni środowisko naturalne.

Czerwone urządzenie wielkofunkcyjne do kuchni

Urządzenie wielofunkcyjne do kuchni – blender czy robot kuchenny?

Blender to nieoceniona pomoc przy rozdrabnianiu warzyw i owoców, miksowaniu koktajli oraz ubijaniu śmietany. Wytrzymałe ostrza ze stali nierdzewnej oraz moc urządzenia sięgająca nawet 1000 W umożliwiają również szybkie kruszenie lodu. Nowoczesne blendery posiadają kilkustopniową regulację poziomu obrotów, która pozwala dopasować intensywność mieszania czy szatkowania względem potrzeb. Większość z nich działa w trybie pulsacyjnym (urządzenie uruchamia się po naciśnięciu przycisku i pracuje aż do jego zwolnienia), co zapewnia swobodę stopniowego rozdrabniania żywności aż do uzyskania zadowalającej konsystencji. Wykorzystasz je m.in. do przygotowania kremowych zup.

Właściciele małych kuchni powinni rozważyć zakup blendera ręcznego, np. Tefal Quickchef HB656838. Są to lekkie urządzenia z odłączanymi końcówkami, co sprawia, że z łatwością można przechować je w kuchennej szufladzie czy na półce. Alternatywę stanowią blendery kielichowe wyposażone w pojemny dzbanek montowany na górze urządzenia, np. Zelmer 32Z012 (ZSB1200X). Umożliwiają przygotowanie większej liczby produktów w tym samym czasie, jednak zajmują znacznie więcej miejsca.

W wieloosobowych rodzinach, w których kuchnia wykorzystywana jest do pieczenia ciast, chleba bądź pizzy, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wielozadaniowy robot kuchenny, taki jak Bosch MUM9BX5S61. Dołączone przystawki do krojenia pozwalają używać go zamiast blendera, a dodatkowe akcesoria w postaci pojemnej misy i haka do zagniatania masy zapewniają komfort przygotowania domowych wypieków.

WARTO WIEDZIEĆ

Przygotowanie świeżego i chrupkiego pieczywa bez konserwantów, ciasta na pizzę czy słodkiego ciasta jest wygodniejsze przy pomocy wypiekacza do chleba. Zapewnia on znacznie większą kontrolę nad stopniem wypieczenia bochenka niż piekarnik elektryczny, a dodatkowo pozwala na wyrób domowych dżemów. Są to urządzenia, które z łatwością zmieszczą się na kuchennym blacie, a to pozwala stosować je również w mniejszych kuchniach.

Czysta woda z kranu – czy warto zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący?

Bieżąca woda dostępna w domach i mieszkaniach została przebadana pod kątem drobnoustrojów zagrażających zdrowiu człowieka. Może jednak zawierać dodatkowe zanieczyszczenia w postaci rdzy, która zalega w starych systemach doprowadzających. Związki organiczne, rtęć czy ołów przenikające do wody w trakcie transportu psują jej smak, zapach oraz wywołują zatrucia pokarmowe. Dzbanki filtrujące usuwają z wody metale ciężkie, chlor, fenol, pestycydy czy żelazo, dzięki czemu pozostaje ona smaczna i bezpieczna dla zdrowia. Niektóre dzbanki filtrujące, np. Aquaphor Onyx, dodatkowo uwalniają do wody magnez, poprawiający pracę układu naczyniowo-sercowego. Dzbanek filtrujący przyda się osobom, których nie zadowala jakość wody w kranie. Stanowią doskonałe uzupełnienie małej kuchni w bloku, ograniczając potrzebę przechowywania znacznej ilości wody butelkowanej. Sam proces filtracji jest szybki (zajmuje ok 1-5 min) i wymaga jedynie okresowej wymiany wkładu filtrującego.

Wybierając dzbanek filtrujący, warto zwrócić uwagę na pojemność naczynia i materiał, z którego je wykonano. Pojemny dzbanek z tworzywa sztucznego to idealne rozwiązanie w domach, w których mieszkają małe dzieci, ponieważ wykazuje on wyższą wytrzymałość przed stłuczeniem niż szkło. Więcej informacji na temat wyboru dzbanka znajdziesz w naszym poradniku Jaki dzbanek filtrujący wybrać.

CZY WIESZ, ŻE...

Zaletą dzbanka filtrującego jest zmiękczanie wody, co pozwala ograniczyć osadzanie się kamienia w czajnikach elektrycznych oraz żelazkach. Jeden wkład filtrujący pozwala przygotowywać świeżą wodę pozbawioną nieprzyjemnego zapachu przez średnio 2-4 tygodni, a sama wymiana filtra zajmuje zaledwie kilka minut.

Mała kuchnia w bloku – jaki ekspres do kawy będzie najlepszy?

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy, jednak najlepsze walory smakowe i intensywny zapach naparu udaje się wydobyć przy pomocy ekspresu do kawy. Sklepy AGD oferują szeroki wybór urządzeń o zróżnicowanych funkcjach i przeznaczeniu, od prostych kawiarek, po rozbudowane ekspresy ciśnieniowe z wbudowanym stalowym młynkiem do mielenia do kawy, systemem wytwarzania piany z mleka oraz automatycznym programem czyszczenia, np. DeLonghi ECAM 350.55.B. Ekspresy automatyczne umożliwią Ci przygotowanie wielu rodzajów kawy, w tym m.in. espresso, coffee long, doppio+, ristretto czy kremowego café latte bez potrzeby gruntownego czyszczenia urządzenia po każdym parzeniu.

Ciekawą propozycją do niewielkich pomieszczeń są również ekspresy ciśnieniowe z wymiennymi kapsułkami, zawierającymi pojedynczą porcje kawy. Kapsułki mogą zawierać tradycyjne espresso, kawę smakową, a nawet gorącą czekoladę, co może być dodatkowym argumentem za wyborem tego rodzaju ekspresu ciśnieniowego. Wymiana kapsułki jest prosta i szybka, jednak wymaga zaopatrzenia się w produkty kompatybilne z konkretnym modelem ekspresu do kawy.

Jeśli każdego dnia przygotowujesz dużą porcję mocnej kawy i chciałbyś, aby zawsze była ona ciepła, zwróć uwagę na ekspresy przelewowe. Gorąca woda po przepuszczeniu przez zmieloną kawę trafia w nich bezpośrednio do pojemnego dzbanka, umieszczonego na podgrzewanej podstawie. Porównanie ekspresów do kawy znajdziesz w poniższej tabeli.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść