Co to jest IP? Jak sprawdzić IP komputera, telefonu lub routera?

Agata Siemaszko

Instrukcja, jak sprawdzić IP, nie jest skomplikowana. Warto się jednak zastanowić, czym ów identyfikator w ogóle jest. Co to jest IP, jak działa i w jakich wariantach występuje? Jest to wiedza obowiązkowa, by poprawnie odczytać zarówno prywatny, jak i publiczny adres IP. Zapraszamy do fascynującego świata protokołów internetowych!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Co to jest IP?
  2. Czym się różni adres IP v4 od v6?
  3. Adres IP stały vs dynamiczny
  4. Adres IP publiczny vs prywatny
  5. Translacja NAT
  6. Jak sprawdzić IP publiczne?
  7. Jak sprawdzić IP telefonu?
  8. Jak sprawdzić IP komputera?
  9. Jak sprawdzić IP routera?

 

Co to jest IP?

Adres IP spełnia podobną funkcję co numer telefonu – służy do komunikacji i wzajemnej identyfikacji urządzeń. Gdy sprzęt (komputer, router, smartfon itp.) jest podłączony do sieci, zostaje mu przypisany numer identyfikacyjny / protokół internetowy, zwany adresem IP. W ten sposób możliwa jest bezproblemowa komunikacja między urządzeniami.

Co więcej, adres IP ma również każda strona internetowa. Router komunikuje się z serwerem DNS (ang. Domain Name System), który tłumaczy cyfry na czytelną dla użytkownika domenę. Dzięki temu w okno przeglądarki wpisujemy Euro.com.pl, a nie ciąg liczbowy 194.9.17.129.

Aby się nauczyć, jak sprawdzić IP komputera (lub innego urządzenia), najpierw należy rozszyfrować typy protokołu. Dopiero gdy poznamy różnicę między IPv4 a IPv6, łączem prywatnym a publicznym oraz formą stałą a dynamiczną, dokładnie zrozumiemy, co to jest IP.

 

Co to jest IP: v4 i v6?

Większość adresów IP w internecie bazuje na czwartej wersji protokołu – IPv4. Wdrożono ją na początku lat 80. – wtedy powstały ogólne wytyczne do tego, co to jest IP. Zamysł był taki, że cztery miliardy adresów wystarczą ludzkość na wiele, wiele lat. Dynamicznie rozrastająca się sieć sprawiła jednak, że pula się wyczerpała znacznie szybciej. W 2019 r. w Europie został przyznany ostatni adres IP z wersji czwartej. Firmy odzyskują nieużywane identyfikatory, ale jest to proces powolny.

Polecane laptopy

Na pomoc przychodzi szósta wersja protokołu – IPv6. Obie wersje obecnie współistnieją, ale w domyśle IPv6 ma zamienić IPv4. Teraz ponad 40%* wszystkich użytkowników Google używa nowego adresu IP i ta liczba sukcesywnie rośnie. Pewne jest to, że identyfikatorów IPv6 szybko nie zabraknie: szósta wersja oferuje bowiem… 340 sekstylionów kombinacji (czyli 340 z 36 zerami). Oznacza to, że obecnie na każdego mieszkańca Ziemi przypada ponad 40 kwadryliardów adresów IP – abstrakcja.

Jak sprawdzić IP, a dokładniej jego typ? Jest to bardzo proste – po zapisie od razu widać, co to jest – IP v4 czy v6. W czwartej wersji adres IP zapisywany jest w liczbie 32-bitowej za pomocą czterech liczb oddzielonych od siebie kropkami (np. 216.58.216.154). Tymczasem adres IP v6 jest kodem alfanumerycznym i jest zapisywany w liczbie 128-bitowej. Przykład adresu w wersji szóstej: 2001:0db8:0000:0000:0000:ff00:0042:8329.

*W Polsce ta liczba wynosi ok. 19%.

 

Jak działa Dual Stack?

Dual Stack jest tymczasowym rozwiązaniem podczas procesu przejścia z IPv4 na IPv6. Urządzenia korzystające z tej technologii są w stanie jednocześnie przetwarzać dane za pomocą obu adresów IP. Po otrzymaniu informacji o IP witryny od serwera DNS komputer używa jednego z protokołów, aby połączyć się ze stroną internetową (IPv6 ma pierwszeństwo). Nie musimy wiedzieć, jak sprawdzić IP witryny – wszystko dzieje się automatycznie.

 

Adres IP stały vs dynamiczny

Identyfikator może ulec zmianie i jest to kluczowe przy szukaniu informacji, jak sprawdzić adres IP routera, komputera lub innego urządzenia. Protokół internetowy może przyjąć dwie formy: dynamiczną i stałą.  

·         Dynamiczny adres IP: domyślne rozwiązanie, stosowane przez dużych dostawców usług internetowych. Nowy adres jest przydzielany automatycznie, ale nie ma konkretnej reguły, jak często do tego dochodzi. Adres IP może być przypisywany na nowo wraz z każdym połączeniem z siecią lub po upływie określonego czasu. Wtedy adres wraca do puli, co pozwala na ponowne wykorzystanie go przez innego użytkownika. Zaletą zmienności identyfikatora jest większe bezpieczeństwo – o wiele trudniej jest śledzić użytkowników w sieci adresów dynamicznych.
·         Stały adres IP: oznacza to, że do zmiany protokołu nie dochodzi nigdy, nawet po zresetowaniu ustawień routera. Nie musimy szukać za każdym razem instrukcji, jak sprawdzić IP, ponieważ mamy pewność, że adres się nie zmienił. Jest to rozwiązanie wybierane najczęściej przez klientów biznesowych – zazwyczaj jest to usługa dodatkowo płatna. Stały adres IP jest najwygodniejszą opcją przy konfiguracji strony internetowej, serwera lub innej tego typu usługi. Ułatwia również pracę zdalną (RDP) oraz obsługę programów wykorzystujących geolokalizację.

 

Adres IP publiczny vs prywatny

Dodatkowo adres IP można podzielić na dwa kolejne typy: prywatny (wewnętrzny) i publiczny (zewnętrzny). Większość użytkowników korzysta z obu wersji protokołu, więc warto o tym pamiętać przy szukaniu instrukcji, jak sprawdzić IP komputera, telefonu czy innego urządzenia. Różnicę między adresem publicznym a prywatnym można wytłumaczyć w prosty sposób: ulica i numer domu to dane, które podamy na zewnątrz (np. kurierowi), a kanapa w salonie jest wskazówką dla domowników.

Co to jest IP publiczne? Po zakupie usług internetowych u dostawcy zazwyczaj przydzielany nam jest jeden zewnętrzny adres IP. Jest on widoczny dla wszystkich w sieci i to właśnie dzięki niemu łączymy się z internetem. Stały publiczny adres IP jest coraz rzadszy, więc zazwyczaj jest to protokół dynamiczny. Zakres zewnętrznych identyfikatorów jest bardzo duży, więc nie da się wyodrębnić schematu lub klas.

Polecane wzmacniacze wi-fi
  • 119 zł
  • 59,99 zł
  • 149 zł
  • 74,99 zł
  • 279 zł
  • 309 zł
  • 139 zł
  • 149,99 zł
  • 279 zł
  • 119,99 zł

Tymczasem prywatne adresy IP nie mają dostępu do internetu. Zamiast tego tworzą lokalną sieć komunikujących się ze sobą sprzętów domowych. Prywatne adresy IP są nadawane głównie przez router za pomocą serwera DHCP. Korzystają z nich wszystkie mniejsze sprzęty w domu, jak smartfon, przystawka TV, drukarka, głośnik itp.

W IPv4 wyróżniamy trzy główne zakresy prywatnych protokołów:

·         Klasa A dla bardzo dużych sieci (np. organizacji): 10.0.0.0 – 10.255.255.255;
·         Klasa B dla średniej wielkości sieci: 172.16.0.0 – 172.31.255.255;
·         Klasa C dla małych sieci domowych: 192.168.0.0 – 192.168.255.255.

Wiedząc, jak sprawdzić IP, najprawdopodobniej zobaczymy liczbę 192.168 – większość użytkowników ma protokół w tym zakresie. Warto dodać, że prywatny adres IP jest unikalny dla danej sieci domowej, a publiczny – dla całego internetu. To właśnie pula adresów zewnętrznych się wyczerpała.

 

Jak sprawdzić IP po translacji NAT?

Skoro prywatny adres IP nie ma dostępu do internetu, to powstaje naturalne pytanie – w jaki sposób ten protokół zamienia się w publiczny? Odpowiada za to router za pomocą wbudowanej technologii NAT (ang. Network Address Translation). Router dynamicznie tłumaczy adresy IP z wewnętrznych na zewnętrzne i odwrotnie. Wystarczy połączyć się z siecią.

NAT tymczasowo rozwiązuje deficyt identyfikatorów publicznych IPv4. Pozytywnym skutkiem ubocznym tej technologii jest maskowanie adresów wewnętrznych, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania z sieci dla użytkowników prywatnych. Wiedząc, jak sprawdzić IP komputera/telefonu, w ustawieniach zobaczymy unikalny wewnętrzny adres IP danego sprzętu. Tymczasem szukając tej informacji w internecie, na różnych urządzeniach wyświetli nam się ten sam identyfikator publiczny. 

W IPv6 nie ma już wymogu stosowania NAT, ale technologia nadal będzie obecna w procesie przejściowym.  

 

Jak sprawdzić IP publiczne?

Jak już zostało wspomniane wyżej, zazwyczaj dostawca internetu przydziela klientowi jeden zewnętrzny adres IP, który jest widoczny dla całej sieci. Translacja NAT sprawia, że na każdym urządzeniu z internetem łączymy się za pomocą tego samego identyfikatora.

Jak sprawdzić IP publiczne? Wystarczy na komputerze/smartfonie wpisać w przeglądarkę sprawdź IP lub moje IP. Po kliknięciu w jedną ze stron, w kilka sekund otrzymamy odpowiedź na ekranie.

Instrukcja, jak sprawdzić adres IP prywatny, jest już trochę bardziej skomplikowana i różni się w zależności od urządzenia. Jednak po tym, jak już wiemy, co to jest IP i jakie ma typy, nie powinno być problemu! Poniżej przedstawiamy sposoby.

 

Jak sprawdzić IP telefonu?

Aby sprawdzić IP telefonu z Androidem, należy wejść w Ustawienia i przescrollować na sam dół. Następnie klikamy przycisk Informacje o urządzeniu, a potem Status. Na ekranie wyświetli się adres IP telefonu.

Warto zaznaczyć, że konkretne określenia mogą się różnić w zależności od modelu smartfona. Różne nakładki systemowe mogą trochę inaczej nazwać te opcje. Zazwyczaj jednak informacje o adresie IP znajdziemy na dole listy Ustawień, w informacjach o urządzeniu.

A jak sprawdzić IP telefonu z systemem iOS? Wchodzimy w Ustawienia i wybieramy Wi-Fi. Przy nazwie sieci, z którą jesteśmy połączeni, należy kliknąć ikonkę z literą i. Wyświetlony zostanie prywatny adres IP iPhone’a.

 

Jak sprawdzić IP komputera: Windows 10, 11, 7 oraz Mac

Instrukcja, jak sprawdzić IP komputera, jest taka sama dla wszystkich najważniejszych systemów operacyjnych Windows. Wystarczą dwa kroki:

1.      Uruchamiamy Wiersz polecenia, wpisując w pasku wyszukiwania cmd.  
2.      Wpisujemy ipconfig.

Program wyświetli wszystkie potrzebne informacje. Jeśli komputer korzysta z technologii Dual Stack, to wraz z IPv4 zobaczymy również adres IP w wersji szóstej.

Jak sprawdzić IP na komputerze z systemem macOS? Trzeba wykonać trzy kroki:

1.      Klikamy ikonkę Apple i wybieramy Preferencje systemowe.
2.      Klikamy Sieć.
3.      Po lewej wybieramy sposób połączenia z internetem (Ethernet czy wi-fi).

Po prawej stronie wyświetli się adres IP komputera. A skoro już wiemy, jak sprawdzić IP komputera, to z routerem nie powinno być problemu.

 

Jak sprawdzić IP routera?

Instrukcja, jak sprawdzić IP routera, różni się w zależności od systemu operacyjnego użytkownika. Jeśli korzystamy z Windows, to wystarczy wykonać te sami kroki, co przy sprawdzaniu identyfikatora na komputerze: wyszukać cmd i wpisać ipconfig. Adres IP routera będzie się ukrywał pod nazwą Default Gateway. 

Jak sprawdzić IP routera na komputerze Mac? Do instrukcji sprawdzania protokołu na komputerze należy dodać tylko dwa kliknięcia:

1.      Wybieramy Preferencje systemowe.
2.      Klikamy Sieć.
3.      W zakładce Sieć klikamy Zaawansowane.
4.      Wybieramy zakładkę TCP/IP.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!