Data publikacji: 

Jak przyspieszyć komputer?

Ikona kółeczka ładowania systemu kręcąca się w nieskończoność czy otwieranie folderów i kart przeglądarki w żółwim tempie to objawy irytującego spowolnienia komputera. Jak przyspieszyć komputer, aby używać go bez zdenerwowania i straty czasu? Poznaj różne sposoby – od zmiany ustawień kilkoma kliknięciami po wymianę podzespołów.

 Jak przyspieszyć komputer, aby nie tracić czasu przez obniżoną wydajność?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak przyspieszyć komputer przez optymalizację programów,

- jak uporządkować dysk podczas czyszczenia komputera,

- jaki program do czyszczenia komputera zainstalować,

- jak usprawnić laptop, który się przegrzewa.

Jak przyspieszyć laptop i komputer stacjonarny przez optymalizację programów?

Przyspieszenie laptopa i komputera stacjonarnego można osiągnąć m.in. dzięki odinstalowaniu rzadko używanych programów i wyłączeniu autostartu pozostałych podczas uruchamiania systemu. Autostart możesz dezaktywować w zakładce Uruchamianie w Menedżerze zadań. Aplikacje i procesy w tle, które zużywają najwięcej pamięci i procesora, zobaczysz w zakładce Procesy. Wyłącz te najbardziej obciążające komputer, a jeżeli nie masz pewności, za co odpowiadają, sprawdź w Google.

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że oprócz pamięci RAM na szybkość działania komputera ma wpływ pamięć wirtualna? Jej wielkość ustawiana jest automatycznie. Możesz ją zwiększyć w zaawansowanych ustawieniach systemu w Panelu sterowania – np. do wielkości odpowiadającej 1,5 pamięci RAM.

Czyszczenie komputera a porządki na dysku

Na przyspieszenie laptopa ma wpływ użycie dysku zewnętrznego do przechowywania plikówUsuń zbędne pliki z dysku. Do przechowywania zdjęć, dokumentów itp. używaj chmury (np. Dropbox czy Google Drive) lub dysku zewnętrznego. Z tego artykułu dowiesz się, jaki dysk zewnętrzny kupić do kolekcjonowania fotografii i innych plików.
Jeżeli posiadasz dysk HDD, po wykonaniu powyższych czynności czas na defragmentację (w dużym uproszczeniu – automatyczne porządkowanie podzielonych plików na dysku). Ten proces może trwać nawet kilka godzin. Pamiętaj też o pełnym przeskanowaniu systemu w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania.
Jeżeli Twój komputer ma co najmniej kilka lat, ale nie chcesz go wymieniać na nowy, możesz zastanowić się nad wymianą dysku. Na rynku obecnie najszybsze są dyski SSD, które mają o wiele większą prędkość odczytu i zapisu niż dyski HDD.

 


WARTO WIEDZIEĆ

Antywirus z jednej strony pomaga w czyszczeniu komputera, z drugiej strony – przez nieustanne działanie w tle – może spowalniać jego pracę. Wybierając program antywirusowy, przeczytaj testy porównujące zarówno wydajność, jak i konfigurację trybów pracy. Ściągnij też program przeznaczony do czyszczenia systemu.

Jaki program do czyszczenia komputera zainstalować?

Programy do czyszczenia komputera automatyzują i ułatwiają m.in. usuwanie plików tymczasowych, cookies, list ostatnio otwieranych dokumentów i programów, czyszczenie rejestrów i historii stron w kilku przeglądarkach. Jednym z najpopularniejszych programów do czyszczenia komputera jest bezpłatny CCleaner, który posiada także analizator danych, który podpowiada, które elementy zajmują najwięcej pamięci dyskowej.

Czyszczenie komputera za pomocą patyczka higienicznegoJak usprawnić laptop, który się przegrzewa?

Jeżeli laptop się przegrzewa, wydajność pracy zostanie obniżona, aby podzespoły nie były zagrożone zbyt wysoką temperaturą wewnętrzną. W takiej sytuacji trzeba zadbać nie tylko o wyżej opisaną wirtualną optymalizację, ale także o oczyszczenie urządzenia z zabrudzeń. To zadanie ułatwi tani sprężony gaz Reinston z kapilarną rurką. Więcej o czyszczeniu laptopa z kurzu przeczytasz w artykule Jak wyczyścić laptop. W podobny sposób czyści się wnętrze komputerów stacjonarnych.
Na szybkość działania sprzętu ma również wpływ zarządzania energią. Zweryfikuj wybrany poziom wydajności. Oszczędzanie energii jest opłacalne w przypadku pracy bez ładowarki, a jeżeli korzystasz z zasilacza, zmień wydajność na najwyższą. Wyłącz także efekty wizualne, np. przezroczyste ramy okien, animacje systemowe, znikające elementy menu po kliknięciu. Chociaż wyglądają estetycznie, obniżają efektywność pracy sprzętu.

 


80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść