Data publikacji: 

Jak działają okulary VR?

Czym jest wirtualna rzeczywistość? Jak to możliwe, że widzisz świat wirtualny, jakby przeniesiono Cię bezpośrednio do niego? Odpowiedź jest prosta i wbrew pozorom od lat stosowana w branży rozrywkowej, chociażby w filmach 3D. Cała technologia oparta jest na wyświetlaniu obrazu 3D w takiej formie, w jakiej ten obraz odbierają ludzkie oczy. Dowiedz się, jak działają gogle VR!

gogle VR

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa wirtualna rzeczywistość
  2. jak są zbudowane i jak działają gogle VR
  3. jakie okulary do wirtualnej rzeczywistości wybrać

Wirtualna rzeczywistość – jak to działa?

jak działają okulary VRLudzkie oczy rozmieszczone są w odległości około 3,6 centymetrów od siebie. Chociaż ich pole widzenia jest dosyć szerokie i wydaje się, że równomierne, tak naprawdę są to dwa różne obrazy. Kiedy zasłonisz jedno oko, patrząc na wybrany punkt, obraz będzie się różnił kątem pola widzenia i przestrzennością. Obszar widzialny zmniejszy się o kilkadziesiąt stopni, zmieni się również perspektywa.

Przeprowadź prosty test. Wyciągnij rękę przed siebie i wystaw kciuk pionowo do góry. Następnie zamykaj szybko na zmianę oczy. Twój kciuk przemieści się w polu widzenia o kilka milimetrów w prawo i lewo, a przecież znajduje się cały czas w tym samym miejscu. Dopiero dwa obrazy z siatkówki, które nakładają się na siebie, dają realną perspektywę.

Podobnie wygląda to w wirtualnej rzeczywistości. Obraz przekazywany przez okulary do VR jest różny dla każdej soczewki, która umieszczona jest w takiej odległości od oka, by idealnie nałożyć obraz 3D na Twoje pole widzenia i zasymulować trójwymiarową rzeczywistość.

Jak działają i jak zbudowane są okulary do VR?

W zależności od tego, do jakiej platformy przeznaczone są okulary VR, ich budowa może być różna, choć nieznacznie. W przypadku headsetu do telefonów, takiego jak Samsung Gear, za wyświetlany obraz odpowiada smartfon, którego ekran dzieli się na dwa różne obrazy. W przypadku okularów do wirtualnej rzeczywistości cały headset jest bardziej zaawansowany, a obraz wyświetlany jest bezpośrednio z jednostki obliczeniowej.

Aby móc korzystać w pełni z uroków wirtualnej rzeczywistości, gogle do PC i PS4 wyposażone są w szereg czujników, które odpowiadają za możliwość wyświetlania obrazu w sześciu płaszczyznach. Żyroskop, akcelerometr i magnetometr sprawiają, że obraz wyświetlany jest zarówno wtedy, kiedy spojrzysz w górę i dół oraz w lewo i prawo, jak i przy poruszaniu się w przód i tył. W przypadku gogli do smartfonów za czujniki te odpowiada telefon, więc przy jego zakupie warto upewnić się, czy został wyposażony w niezbędne funkcjonalności.

CZY WIESZ, ŻE...

Do VR dostosowane są smartfony z serii Samsung Galaxy 5 oraz nowsze, a także ich odpowiedniki u innych producentów.

Coraz częściej okulary do wirtualnej rzeczywistości wyposażone są od razu w mikrofon i słuchawki, które potęgują uczucie immersji i możliwości komunikacji między graczami. Dodatkowym elementem, który producenci dodają do tańszych gogli, jest kontroler ruchu. Pozwala on sterować aplikacjami, prowadzić interakcję w grach, czy nawet używać go w roli pilota do wirtualnej telewizji, na co nie pozwalały pierwsze modele gogli VR – do tej pory w tańszych okularach sterowanie odbywa się za pomocą bocznego panelu z przyciskami.

Jak dobrać okulary do wirtualnej rzeczywistości?

 Samsung Gear VR 2018 SM-R325 z kontroleremŻeby dobrać okulary do indywidualnych potrzeb, powinieneś kierować się głównie swoim budżetem. Wbrew pozorom technologia VR nie jest droga, ponieważ najtańsze gogle można kupić już za kilkanaście złotych, natomiast jakość obrazu i możliwości sprzętu rosną wraz z ceną – zarówno headsetu, jak i sprzętu odpowiedzialnego za generowanie obrazu.

Jeżeli budżet nie przekracza kilkuset złotych, a masz do dyspozycji dobrego smartfona, możesz poprzestać na goglach do telefonu. Samsung Gear dla telefonów z serii Galaxy oferuje bardzo dobrą częstotliwość wyświetlania obrazu 60 Hz. Im droższe okulary, tym lepszych materiałów użytych do jego konstrukcji możesz się spodziewać, a wygoda ich noszenia będzie większa.

Jeżeli planujesz zakup platformy do grania i masz budżet ograniczony do 2 czy 3 tys. zł, to w tej cenie nie tylko kupisz konsolę PlayStation 4, ale również zestaw PlayStation VR. Ten komplet gwarantuje realistyczne doświadczenia VR, ale również świetne tytuły na konsolę Sony, w tym wielokrotnego zwycięzcę w kategorii Gra Roku 2018 – God of War.

PORADA EKSPERTA

Zanim zdecydujesz na zakup gogli, sprawdź, jakim sprzętem dysponujesz. Jeżeli Twój komputer poradzi sobie z technologią wirtualnej rzeczywistości, warto postawić np. na gogle od Oculusa i HTC.

Najdroższym rozwiązaniem jest zakup gogli VR do komputera stacjonarnego. Aby móc korzystać w wirtualnej rzeczywistości na pececie, musi być on wyposażony co najmniej w procesor i5 oraz kartę VR-Ready, z których najtańszą jest GTX 970. Sam zestaw okularów do wirtualnej rzeczywistości kosztuje w tym przypadku kilka tys. zł, jednak zapewnia niesamowite doświadczenia. Jeśli jesteś ciekawy, czy technologia VR jest dla Ciebie, na targach komputerowych i imprezach e-sportowych w całym kraju możesz przetestować za darmo gogle Oculus Rift i HTC Vive.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść