Data publikacji: 

Jak dobierać adapter do aparatu i obiektywów – kilka ważnych kwestii

Adapter to bardzo przydatne urządzenie, szczególnie wtedy, jeśli zmieniasz markę aparatu. Zastanawiasz się, jak dobierać adapter do aparatu i obiektywu fotograficznego? Poznaj najważniejsze zagadnienia.

Stary obiektyw z manualnym autofocusem obok adaptera i aparatu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego obiektywy nie są uniwersalne,

- czym jest adapter do obiektywu aparatu,

- jak dobierać adapter do aparatu i obiektywów.

Dlaczego obiektywy nie są uniwersalne?

 Commlite adapter bagnetowy Sony E - Canon EF i EF-SObiektywy mają bardzo podobną budowę bez względu na producenta. Obiektyw fotograficzny to układ soczewek zamkniętych w korpusie zakończonym tzw. bagnetem lub gwintem, czyli pierścieniem, którym łączysz obiektyw z mocowaniem aparatu.

Jeśli postawisz obok siebie kilka obiektywów różnych marek w taki sposób, aby widoczne były bagnety, trudno będzie Ci dostrzec różnicę między mocowaniami. Równie dobrze można porównywać felgi samochodowe. Obręcz to obręcz, prawda?

A jednak nie. Tak samo jak nie każda felga będzie pasować do wszystkich samochodów, tak samo nie każdy obiektyw będzie pasował do dowolnego aparatu. Dlaczego?

Wynika to z różnicy w podejściu do konstruowania aparatów i obiektywów poszczególnych producentów. Marki na przestrzeni lat opracowywały własne rozwiązania, zarówno w kwestii mocowań, jak i sterowania obiektywem (ustawienie przysłony, autofokus). Do tego dochodzą kwestie patentowe. Co więcej, może się zdarzyć, że starszy obiektyw fotograficzny danej firmy nie będzie pasować do Twojej nowej lustrzanki.

Czym jest adapter?

Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu. Jest nim adapter, czyli konwerter, który pozwoli Ci dopasować obiektyw do teoretycznie niekompatybilnego aparatu.

Jego montaż nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. Adapter wygląda jak pierścień, wycinek obiektywu, i jest zakończony bagnetem. Przymocowujesz go do body aparatu fotograficznego tak samo jak obiektyw. Następnie do adaptera przykręcasz obiektyw i gotowe.

Adaptery do obiektywów dzieli się na dwa główne typy. Pierwsze z nich to adaptery bez przeniesienia elektroniki. Drugie są bardziej skomplikowane i pozwalają na przenoszenie elektroniki, czyli np. korzystanie z autofokusu czy stabilizacji obrazu z poziomu aparatu.

Jeśli chcesz zamontować starszy, analogowy obiektyw do lustrzanki lub bezlusterkowca, musisz mieć świadomość, że nawet z adapterem z przeniesieniem elektroniki możesz nie mieć dostępu do wszystkich funkcji i będziesz dopasowywać ustawienia ręcznie.

PORADA EKSPERTA

Poza adapterami, które pozwolą Ci zamontować obiektyw innego producenta do Twojego aparatu, na rynku dostępne są też konwertery, które zmieniają właściwości obiektywu poprzez dodanie jednej lub kilku soczewek. Trzy podstawowe typy to konwertery tele (do zawężania kąta widzenia), makro (do dużego przybliżenia) oraz szerokokątne (do zwiększenia kąta widzenia).

Jak dobierać adapter do aparatu i obiektywów?

Dwa adaptery do obiektywuJak wygląda dobieranie adaptera do aparatu i obiektywu różnych producentów? Po pierwsze powinieneś sprawdzić, jakie mocowanie masz w aparacie. Producenci w przeważającej większości stosują jeden typ mocowania w swoich aparatach, a niektóre marki są ze sobą kompatybilne.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nawet naprawdę stare obiektywy analogowe Nikona będą pasowały do współcześnie produkowanych Nikonów, ponieważ firma stosuje wciąż mocowanie F, które wprawdzie przez lata ewoluowało, ale nie na tyle, żeby nie było możliwe używanie różnych obiektów.

Sony stworzyło swoją linię aparatów cyfrowych, bazując na rozwiązaniach marki Konica Minolta, od której odkupiło dział zajmujący się fotografią. Z tego powodu obiektywy Minolty powinny pasować do aparatów japońskiej firmy.


W przypadku Canona na rynku jest bardzo duży wybór obiektywów do aparatów z linii EOS, z dwoma rodzajami mocowania: EF i nowszym, EF-S. Z kolei Olympus stworzył otwarty dla innych producentów system 4/3, z którego korzystają inni producenci, np. Panasonic czy Leica.


Najłatwiej będzie Ci dobrać adapter poprzez włączenie filtra „adapter – mocowanie” w kategorii 
pierścienie pośrednie i adaptery na RTV Euro AGD, co w prosty sposób pokaże Ci zależność między mocowaniem w aparacie a rodzajem bagnetu obiektywu. Jak przeczytasz powyżej, poszczególne marki stosują na stałe ten sam typ mocowania.

Jeśli dana marka używa danego typu bagnetu w aparacie, również dopasowany do tego sprzętu obiektyw będzie miał takie samo mocowanie (np. aparat Nikona z mocowaniem F i obiektyw do Nikona z mocowaniem F). Gdy już to wiesz, łatwo będzie Ci dobrać adapter, na zasadzie porównania bagnetów wykorzystywanych przez poszczególne firmy.


Jak to wygląda w praktyce i dlaczego warto, żebyś zainwestował w adapter? Ponieważ adaptery to świetny sposób na wykorzystanie sprzętu różnych producentów i eksperymenty, szczególnie jeśli jesteś posiadaczem bezlusterkowego aparatu z wymienną optyką, np. 
Canon EOS M50. Oferta obiektywów dla tego typu aparatów rośnie, ale nie jest jeszcze tak szeroka jak do klasycznych lustrzanek.

Przykładowo, zaopatrując się w adapter fotograficzny 
Commlite adapter bagnetowy Sony E - Canon EF i EF-S (przejściówka między bagnetem E w aparacie a bagnetami EF i EF-S w obiektywie), będziesz mógł przymocować do bezlusterkowca Sony obiektywy Canona, np. Canon EF 70-300 mm f/4-5,6 IS II USM.

Jeśli szukasz aparatu, który chcesz komuś ofiarować i wciągnąć go w świat fotografii, polecamy nasz tekst
Mała lustrzanka - 5 polecanych modeli, idealnych na prezent pod choinkę.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść