Data publikacji: 

Jak czyścić mikrofalówkę?

Mikrofalówka jest tym urządzeniem kuchennym, z którego korzystasz najczęściej? Czy pamiętasz jednak o tym, by dbać o jej czystość? Zobacz, jak czyścić kuchenkę mikrofalową, by zawsze była gotowa do użycia!

czyszczenie mikrofali

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wyczyścić mikrofalę z zaschniętych resztek,

- jak wywabić z mikrofalówki nieprzyjemny zapach,

- co jeszcze jest ważne przy czyszczeniu kuchenki mikrofalowej.

mikrofalówka Sharp R82STWCzyszczenie mikrofali z zaschniętych resztek jedzenia

Czym czyścić mikrofalówkę? Do Twojej dyspozycji jest szereg gotowych środków, które możesz wykorzystać. Zobacz chociażby preparat HILLMANN do pielęgnacji kuchenek mikrofalowych. W jego składzie znajdziesz składniki, które doskonale poradzą sobie nawet z zaschniętymi zabrudzeniami oraz tłustymi plamami – po prostu je rozpuszczą. Po umyciu nim wnętrza urządzenia pozostaw otwarte drzwiczki, by skutecznie wyeliminować specyficzny zapach. Co prawda nie jest on bardzo intensywny ani toksyczny, jednak mógłby się okazać lekko drażniący.

Mikrofalówkę możesz też umyć naturalnymi środkami:

  • cytryną – podgrzewając w mikrofalówce miskę z cytryną i odrobiną wody, sprawisz, że zabrudzenia łatwiej odejdą od ścianek,
  • octem – działa podobnie jak cytryna, a przy tym odkaża powierzchnię,
  • sodą oczyszczoną – doskonale radzi sobie z tłustymi plamami. 2 lub 3 łyżki sody rozpuść w szklance wody, a następnie podgrzewaj w mikrofalówce przez około 4-5 minut. Teraz tłusty osad zejdzie po przetarciu papierowym ręcznikiem.

WARTO WIEDZIEĆ

Zamiast męczyć się z czyszczeniem zaschniętych resztek jedzenia, zapobiegaj ich powstawaniu. Jak? Zawsze przykrywaj talerz przed włożeniem do mikrofalówki – na rynku znajdziesz specjalne pokrywki, które Ci do tego posłużą.

Jak usunąć brzydki zapach z kuchenki mikrofalowej?

jak umyć mikrofalówkę?

Twoja mikrofalówka jest czysta, a jednak wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach? Są dwa sposoby, z których możesz skorzystać, aby go wywabić.

Pierwszy z nich sprawi, że wnętrze mikrofali wypełni się świeżym, cytrusowym zapachem. Do szklanej miski wkrój kilka plastrów cytryny, zalej je wodą i wstaw na maksymalną moc na około 5 minut. Gotowe!

Jeżeli z mikrofalówki wydobywa się nieprzyjemny, silny zapach, możesz też użyć kawy, która ma właściwości absorbujące aromaty. Wsyp do kubka 3 łyżki stołowe kawy, zalej je wodą, a następnie wstaw do mikrofali i zagotuj.

Silny aromat kawy czy cytryny powinien sobie poradzić ze zneutralizowaniem brzydkiego zapachu. Jeśli wciąż wyczuwasz jego resztki, powtórz cały proces. Jeśli urządzenie było zaniedbane, może się okazać, że konieczne będzie kilkukrotne powtórzenie tego działania, aby osiągnąć zadowalający efekt. Więcej informacji na temat usuwania nieprzyjemnych zapachów znajdziesz w innym naszym artykule.

UWAGA

Wnętrza kuchenki mikrofalowej nie powinno się czyścić żadnymi środkami chemicznymi o ostrym, drażniącym zapachu. Aromat ten nie wywietrzeje bowiem tak szybko i przez długi czas będzie ingerował w potrawy podgrzewane w urządzeniu.

O czym jeszcze pamiętać, czyszcząc mikrofalówkę?

Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne przy czyszczeniu mikrofali:

  • Największą trudnością w czyszczeniu mikrofali jest z pewnością niesystematyczność. Dlaczego? Jeśli nie będziesz usuwać zabrudzeń na bieżąco, będą coraz mocniej przywierać do ścianek – w efekcie nie uda Ci się zmyć ich tak łatwo. Wyrób więc sobie nawyk regularnego mycia kuchenki mikrofalowej, a zobaczysz, że doprowadzenie jej do czystości przestanie być tak uciążliwe.
  • Większość talerzy z mikrofalówki można myć w zmywarce. Sprawdź oznaczenie na spodzie Twojego sprzętu i jeśli tylko jest to możliwe, myj go w zmywarce jak najczęściej.
  • Przewody wentylacyjne kuchenki mikrofalowej przecieraj regularnie miękką szczoteczką lub… odkurzaczem.
  • Do czyszczenia urządzenia używaj jedynie miękkich gąbek i ścierek – druciaki pozostawią zadrapania na delikatnej powierzchni.

Zobacz również, jak wybrać pojemność mikrofalówki.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść