Data publikacji: 

Inteligentne oświetlenie domu – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Chcesz zarządzać poziomem natężenia światła bądź ustalać grafiki włączania i wyłączania lamp, a wszystko to za pośrednictwem smartfona lub tabletu? Poznaj popularne rozwiązania inteligentnego oświetlenia domu. Przekonaj się, jakie żarówki LED umożliwią Ci zdalne zarządzenie, zmienianie koloru, a nawet… słuchanie muzyki! Wybierz funkcjonalne elementy inteligentnego oświetlenia domu w RTV EURO AGD.

inteligentne oświetlenie domu sterowane smartfonem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie żarówki LED umożliwiają sterowanie poprzez smartfon
 2. jak ustawić natężenie światła w lampie z żarówką LED
 3. jakie żarówki ledowe do domu umożliwiają zmianę koloru
 4. jak działa odtwarzanie muzyki w żarówkach LED
 5. które lampy z inteligentnymi żarówkami LED wybrać do domu
 6. co warto wiedzieć o inteligentnym oświetleniu w ogrodzie

Jakie żarówki LED umożliwiają sterowanie poprzez smartfon?

Sterowanie światłem w domu, zwłaszcza w przypadku dużej powierzchni, staje się możliwe dzięki korzystaniu z żarówek LED kompatybilnych ze smartfonami. Najczęściej wchodzą w komplet ze wzmacniaczem Wi-Fi, tak jak w modelu Belkin WeMo LED Lightning Starter Kit, dzięki czemu zyskujesz kontrolę nawet ze znacznej odległości. Za pomocą urządzenia mobilnego możesz je nie tylko włączyć i wyłączyć, ale także zmienić poziom natężenia, np. nieco je przygasić. Przeczytaj więcej o żarówkach LED ze wzmacniaczem Wi-Fi.
żarówka led ze wzmacniaczem Belkin WeMo LED Lightning Starter Kit
Rozbudowane modele – weźmy za przykład Trust Zigbee Control Station Z1dają możliwość ustawiania różnorodnych scenariuszy i timerów, by światło włączało się i wyłączało wtedy, kiedy chcesz. To przydane na zewnątrz posiadłości, ale również w sklepach czy pomieszczeniach wymagających stałego oświetlenia ze względu na obecność zwierząt czy roślin.
Komunikacja pomiędzy żarówką LED a smartfonem jest bezpieczna, za co odpowiada szyfrowanie AES i SSL. Dokonywanie aktualizacji oprogramowania zazwyczaj jest wliczone w koszt zakupu. Za zainstalowanie aplikacji do sterowana inteligentnym oświetleniem domu też nie płaci się dodatkowo.

CZY WIESZ, ŻE…

Inteligentne oświetlenie domu bez trudu połączysz z kamerami, alarmami i czujnikami bezpieczeństwa, np. dymu, gazu i czadu. Stworzysz z tych elementów spójny system inteligentnego domu. Będziesz nim zarządzał ze smartfona. Jeśli są to urządzenia tego samego producenta, otrzymasz jedną prostą w obsłudze aplikację do sterowania wszystkimi.

Jak ustawić natężenie światła w lampie z żarówką LED?

Jedną z popularnych funkcji inteligentnego oświetlenia domu jest możliwość sterowania natężeniem światła, a co za tym idzie – oszczędzenie energii elektrycznej i manipulowanie nastrojem panującym w pomieszczeniu. Dokonasz tego dzięki wybraniu odpowiednich żarówek LED, np. w lampie wiszącej Philips Still Hue Ceiling Lamp Black. Funkcja ta oddaje użytkownikowi kontrolę nad ilością światła wydobywającego się z żarówki, ale dodatkowo korzysta z dodatkowych trybów, dzięki którym szybciej ustalisz, jaka ilość światła będzie Ci potrzebna do wykonywania danej czynności.
inteligentne oświetlenie lampa sufitowa Philips Still Hue Ceiling Lamp Black
Przykładowe tryby to:
 • relaksujący, idealny po pracy,
 • do czytania, chroniący wzrok przed przemęczaniem,
 • wzmacniający koncentrację, np. w czasie pracy,
 • energiczny, do wykonywania ćwiczeń czy spotkać z przyjaciółmi.
Białe światło w żarówce LED sprzyja wykonywaniu wszystkich wymienionych wyżej czynności. Jest mocne i dobrze oddaje kolorystykę nowoczesnego pomieszczenia. Sam ustalasz, czy chcesz korzystać z bieli o odcieniu ciepłym, czy cenisz chłodne światło dzienne.

WYREGULUJ SWÓJ CYKL DOBOWY DZIĘKI INTELIGENTNEMU OŚWIETLENIU

Korzystanie z rozwiązań inteligentnego oświetlenia domu przyczynia się również do utrzymywania organizmu w dobrej kondycji. Zaplanowanie automatycznego włączania światła o wybranej godzinie i stopniowe ściemnianie wraz z upływem dnia sprawią, że naturalnie się zbudzisz i zaśniesz.

Jakie żarówki ledowe do domu umożliwiają zmianę koloru?

Inną cenioną funkcją żarówek LED wykorzystywanych w systemie inteligentnego oświetlenia jest możliwość zmieniania kolorów diod. Zestawy takie jak Philips Hue – zestaw startowy E27 składają się z kilku żarówek, mostka i przełącznika. Świetnie sprawdzają się w sypialniach, pokojach telewizyjnych i gabinetach miłośników gier komputerowych. Za ich pomocą podniesiesz atrakcyjność wizualną pokoju z uwagi na nietypowe kolory. Tego typu żarówki LED zsynchronizujesz z filmami, grami i muzyką – będą zmieniać barwy w zależności od sceny czy melodii.
system inteligentnego oświetlenia domu
Tak jak innymi elementami inteligentnego oświetlenia domu, żarówkami LED RGB również steruje się za pomocą smartfona lub tabletu. Można ustawić dla nich godziny i długość pracy. Funkcja automatycznego zwiększania intensywności światła dostosowuje jasność do panujących warunków. Sprawdź, w jaki sposób regulować jasność w żarówkach LED.

Jak działa odtwarzanie muzyki w żarówkach LED?

Nowoczesnym i interesującym rozwiązaniem systemu inteligentnego oświetlenia domu są… żarówki LED z głośnikiem. Nie tylko dają mocne i wyraziste światło, ale także gwarantują odtwarzanie muzyki w bardzo dobrej jakości. W modelu Sengled Pulse występują popularne głośniki bezprzewodowe JBL Bluetooth.
żarówka led z głośnikiem Sengled Pulse
Jak to działa? Zakupioną żarówkę LED należy wkręcić na miejsce tradycyjnej, w standardowym gnieździe lampy. Jest kompatybilna z popularnymi rodzajami lamp, więc nie wymaga kupowania nowego, specjalnego modelu. Następnie za pomocą smartfona połączonego z urządzeniem modułem Bluetooth ustawia się oddzielnie poziom oświetlenia i głośność – można je modyfikować w czasie działania. Gotowe!
Przeczytaj więcej o nowoczesnych żarówkach LED z głośnikami Bluetooth.

O SYSTEMIE ŚWIETLNO-DŹWIĘKOWYM

Za pomocą żarówek LED Sengled Pulse z głośnikiem Bluetooth JBL możesz wykonać złożony system świetlno-dźwiękowy. Połącz osiem diod – jedna posłuży jako główna (współpracują z nią żarówki satelitarne Pulse). Zamontuj je w różnych pomieszczeniach i ciesz się mocnym oświetleniem i ulubioną muzyką.

Które lampy z inteligentnymi żarówkami LED wybrać do domu?

Szukasz gotowych produktów z serii inteligentnego oświetlenia, czyli lamp wraz z żarówami LED? Poniżej przedstawiliśmy kilka modeli wraz z ich cechami i miejscem montażu.
inteligentne oświetlenie
Obejrzyj pełne specyfikacje produktów wykorzystanych w tabeli:
ekologiczne żarówki ledowe do domu

Co warto wiedzieć o inteligentnym oświetleniu w ogrodzie?

Jeśli mieszkasz w budynku jednorodzinnym, poza inteligentnym oświetleniem domu zapewne interesuje Cię sprytne świetlne zagospodarowanie ogrodu, ganku czy podjazdu. Dokonasz tego dzięki zewnętrznym latarniom. Cechują się odpornością na zmienne warunki atmosferyczne (np. certyfikatem IP44 lub IP65), trwałą obudową i nowoczesną estetyką. Ze sterowalnymi żarówkami LED łączy je:
 • możliwość ustalania harmonogramu pracy,
 • sterowanie bezprzewodowe z dalekim zasięgiem i niezależnie od pogody,
 • możliwość przyciemniania – nawet bez dodatkowego ściemianiacza,
 • łączenie kilku latarni w spójne inteligentne oświetlenie ogrodowe,
 • włączanie do wspólnego panelu zarządzania – wystarczy jedna aplikacja,
 • zabezpieczenie połączenia przez niepowołanymi osobami – szyfrowanie.
żarówka led RGB jako inteligentne oświetlenie domu
W modelu Philips Lucca Hue Post Anthractive masz do dyspozycji światło o barwie ciepłej bieli. Z kolei w nieco mniejszej latarni zewnętrznej Philips Calla Hue Pedestal Black wykorzystasz także światło kolorowe, idealne na czas świąteczny czy do witania gości.
Obejrzyj wszystkie produkty z serii rozwiązań inteligentnego oświetlenia domu dostępne w RTV EURO AGD. Jeśli chcesz kupić same żarówki LED, przeczytaj poradnik dotyczący doboru odpowiedniej mocy
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść