Jaką lokówkę wybrać? Sposoby na piękne włosy w kilkanaście minut

Aleksandra Burska

Natura nie wszystkich wyposażyła w kręcone włosy. Marzenie o bujnych lokach można jednak zrealizować! Jak uzyskać efekt skrętu, fal lub drobnych loczków na prostych na co dzień pasmach? Jednym z najwygodniejszych rozwiązań pozwalających na szybkie i efektowne urozmaicenie fryzury jest stylizacja włosów za pomocą lokówki.

Odpowiednio zadbane, kręcone i falowane włosy wyglądają zdrowo i efektownie. Grube, misterne loki dodają powagi i elegancji, wesołe sprężynki odmładzają i mają wyjątkowy urok, a swobodne fale nadają fryzurze naturalną lekkość. Samodzielna stylizacja włosów lokówką to prosty i szybki sposób na zmianę wyglądu bez wizyty u fryzjera. Lokówka pomoże też podkreślić skręt naturalnie falowanych pasm, a nawet wymodelować krótkie włosy. Jak wybrać lokówkę dla siebie spośród setek modeli dostępnych na rynku?

Jak wybrać lokówkę? Modele podstawowe

Jaką lokówkę kupić, jeśli zamierzasz korzystać z niej praktycznie codziennie, a jakie rozwiązanie będzie lepsze, jeśli loki to tylko okazjonalne urozmaicenie wyglądu? Wyróżniamy kilka typów lokówek.

Najprostszym i jednocześnie najpopularniejszym modelem jest lokówka tradycyjna. Korzystanie z niej nie jest skomplikowane. Urządzenie po podłączeniu do prądu nagrzewa się do wybranej temperatury. Na wałek lokówki ręcznie nawijasz wydzielone wcześniej pasmo włosów, przytrzymując ich końcówkę palcami lub wbudowanym w urządzenie klipsem. Pod wpływem ciepła skręt zostaje utrwalony.

Najprostsze w konstrukcji i obsłudze lokówki tradycyjne charakteryzują się zwykle niższą ceną w stosunku do innych sprzętów z tej kategorii. Używając tradycyjnej lokówki, możemy uzyskać harmonijny skręt o stałej średnicy, zależnej od grubości wałka.

Podobna do lokówki tradycyjnej jest lokówka stożkowa. Ma ona bliźniaczą konstrukcję i również wymaga ręcznego nawijania pasemek, podobnie jak lokówka tradycyjna. Różnicą między tymi modelami jest wałek lokówki stożkowej o charakterystycznym, zwężonym kształcie.

Korzystanie z lokówki stożkowej pozwala uzyskać naturalny efekt. Otrzymany za jej pomocą skręt zwęża się od nasady ku końcówkom, podobnie jak w przypadku włosów kręcących się bez stylizacji. Lokówki tradycyjne i stożkowe mają różne grubości i faktury wałka, dzięki czemu umożliwiają uzyskanie zróżnicowanych efektów.

Lokówka automatyczna czy lokówko-suszarka?

Jaką lokówkę wybrać, jeśli poszukujemy jednak bardziej zautomatyzowanego i szybciej działającego sposobu na piękne loki? Warto zwrócić uwagę na narzędzia takie jak lokówka automatyczna i lokówko-suszarka.

Lokówka automatyczna to bardziej zaawansowana technicznie opcja stylizacji włosów, ma mechanizm, który samoistnie nawija pasma na wałek. Działanie lokówki automatycznej przyspiesza układanie fryzury. Urządzenia tego rodzaju to już nieco wyższa półka cenowa niż klasyczne lokówki, jednak podczas podejmowania decyzji, jaką lokówkę kupić, warto wziąć pod uwagę komfort jej użytkowania.  

kobieta z lokówką automatyczną

 

Lokówko-suszarki łączą funkcje suszenia włosów oraz kręcenia ich. Dzięki lokówko-suszarce uzyskasz bardzo naturalny, a jednocześnie dobrze utrwalony efekt. Hybryda lokówki i suszarki świetnie sprawdzi się przy tworzeniu delikatnych fal, a także do podkręcania lub wywijania grzywki oraz końcówek włosów przy fryzurze typu bob lub modnej, stopniowanej shaggy hair rodem z lat 80.

Lokówko-suszarka to świetnie rozwiązanie dla osób, które cenią swój czas, a jednocześnie nie oczekują efektu idealnie równych i precyzyjnie skręconych, drobnych sprężynek. Stosowanie lokówko-suszarki, dzięki funkcji chłodnego nawiewu, umożliwia bezpieczniejsze niż w przypadku klasycznej lokówki stylizowanie włosów. Pośród lokówko-suszarek najczęściej można znaleźć urządzenia do multistylizacji, z wymiennymi końcówkami, umożliwiające uzyskanie wielu różnych rodzajów loków za pomocą jednego urządzenia. 

Jak dobrać lokówkę do rodzaju i kondycji włosów?

Podczas wyboru idealnego urządzenia do stylizacji loków i fal warto zwrócić uwagę na kilka kwestii: długość włosów, ich kondycję oraz efekt, jakiego oczekujemy. Długie włosy dają zdecydowanie większe pole manewru, pozwalają na najróżniejsze stylizacje i grubości skrętu. Krótkie fryzury również dają się wystylizować za pomocą lokówki.

Jak wybrać lokówkę odpowiednią do stylizacji krótkich włosów? Dobrze dobrana lokówka świetnie poradzi sobie z ułożeniem krótkiej fryzury. Możesz dodać włosom objętości poprzez uniesienie u nasady lub wymodelować je, podkręcając końce, grzywkę lub tworząc fale na pojedynczych pasmach. Przy krótkich włosach dobrze sprawdzą się lokówki umożliwiające swobodne manewrowanie podczas użytkowania, a także urządzenia do multistylizacji mające kilka wymiennych końcówek. Ważne, by wybrać urządzenie o średnicy wałka umożliwiającej owinięcie na nim pasma włosów co najmniej raz.

Polecane lokówki
  • 499 zł
  • 149 zł
  • 249 zł
  • 499 zł
  • 109,99 zł
  • 127,77 zł
  • 169,99 zł
  • 259 zł
  • 369 zł
  • 79,99 zł

Jeśli zdecydujesz się na stylizację fryzury lokówką, pamiętaj o odpowiedniej ochronie włosów przed działaniem wysokiej temperatury. Lokówki tradycyjnej nigdy nie używaj na mokrych pasmach. Wilgotne włosy poddane działaniu rozgrzanej powierzchni wałka narażone są na poważne uszkodzenia. Zarówno lokówka tradycyjna, jak i stożkowa stykają się rozgrzaną powierzchnią wałka bezpośrednio z włosem.

Jeśli włosy puszą się, elektryzują i mają bardzo zniszczone końcówki, mogą źle znosić kontakt z lokówką. Odpowiednie zabezpieczenie pasm to konieczność podczas używania narzędzi do modelowania fryzury. Przeznaczone do stylizacji na gorąco pianki, woski i spreje domykają łuski włosów, tworzą na ich powierzchni warstwę ochronną i wspomagają efekty działania lokówki, utrwalając skręt.

Polecane lokówki
  • 499 zł
  • 249 zł
  • 499 zł
  • 599 zł
  • 399 zł
  • 319 zł

Funkcje lokówek

Decydując, jaką lokówkę kupić, zwróć uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest powłoka wałka. Lokówki z metalowym wałkiem są zwykle najtańsze i spełniają swoją funkcję w podstawowym zakresie. Ceramiczna powłoka wałka jest delikatniejsza dla łusek włosa i nagrzewa się nieco delikatniej, zachowując optymalne działanie. Z wyższej półki cenowej warto zwrócić uwagę na modele z wałkiem teflonowym, tytanowym lub wykonanym z turmalinu.


kręcone włosy

 

Regulacja temperatury lokówki również nie jest bez znaczenia. Cienkie i osłabione włosy nie powinny być stylizowane urządzeniami rozgrzanymi powyżej 150°C. Specjalnie opracowane przez producentów modele lokówek z powłokami chroniącymi włosy, wyposażone w dokładne regulatory temperatury i czujniki zapobiegające zniszczeniu pasm również pomagają utrzymać je w dobrej kondycji pomimo częstej stylizacji.

Stosowana w lokówkach (a także suszarkach i prostownicach) funkcja jonizacji także zwiększa komfort użytkowania urządzeń i pozwala lepiej zadbać o ochronę pasm. Jonizacja to zjawisko fizyczne polegające na wytwarzaniu jonów ujemnych neutralizujących jony dodatnie. Dzięki niej łuski włosa zostają domknięte podczas stylizacji. Dodatkowo fryzura wykonana urządzeniami z funkcją jonizacji lepiej się układa, a pasma mniej się elektryzują. Jonizacja zwiększa blask i wygładza włosy.


Nie wiesz, jaką lokówkę kupić? Sprawdź alternatywy

Do stworzenia loków świetnie nadają się również inne, nowoczesne urządzenia, będące alternatywą dla lokówki. Mowa o termolokach, czyli wałkach termicznych.

Termoloki są o wiele bezpieczniejsze dla kondycji włosów niż lokówki tradycyjne i stożkowe, pracujące w o wiele wyższych temperaturach. Termoloki, czyli termiczne wałki do włosów, zwykle są pokryte welurem lub innym delikatnym dla włosów materiałem. Osiągają one również niższe zakresy temperatur od podobnych urządzeń do tworzenia skrętu na włosach.

Mechanizm działania termoloków jest bardzo prosty. Urządzenie wymaga podłączenia do prądu i uruchomienia. Specjalnie skonstruowane elementy grzewcze umożliwiają szybkie osiągnięcie odpowiedniej temperatury wałków wypełnionych woskowym lub ceramicznym rdzeniem.

Gdy wałki są rozgrzane, nawijamy na nie uprzednio umyte i wysuszone włosy. Bez obaw o poparzenie się. Wałki termiczne są skonstruowane tak, aby korzystanie z nich było bezpieczne – nie nagrzewają się w całości. Rozgrzany rdzeń wałków termicznych stopniowo oddaje ciepło, pod którego wpływem skręt włosów zostaje utrwalony w kilkanaście minut.

Warto pamiętać, że termoloki przeznaczone są do utrwalania skrętu wyłącznie na suchych pasmach włosów. Mokre włosy są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia i nie powinny być nawijane na wałki inne niż ten w lokówko-suszarce, jednocześnie suszący pasma w szybkim tempie podczas ich kręcenia.  


Jaką lokówkę wybrać? Podsumowanie

Podejmując decyzję, jaką lokówkę wybrać, warto wziąć pod uwagę stosunek ceny urządzenia do częstotliwości jego użytkowania. Do okazjonalnego użytku nie jest niezbędne bardzo zaawansowane narzędzie z najwyższej półki cenowej. Przy częstszym użytkowaniu inwestycja w dodatkowe powłoki chroniące włosy, dokładny regulator temperatury i jak największe zróżnicowanie funkcji urządzenia to dobry wybór. Dodatkowo w większości lokówek i lokówko-suszarek spotkać można również mechanizm obrotowy kabla zasilającego, pozwalający na manewry w różnych kierunkach bez ryzyka splątania przewodu. Zdecydowanie ułatwia to korzystanie z urządzenia.

W przypadku lokówek automatycznych ważne jest dostosowanie wielkości i budowy urządzenia do długości włosów. Lokówki z szerokim wałkiem mogą niedostatecznie sprawdzić się przy krótszych pasmach, natomiast bardzo wąski wałek w przypadku długich włosów stworzy nienaturalny, zbyt cienki skręt. Jeśli podczas szukania podpowiedzi, jak wybrać lokówkę, uwagę przykuły termoloki lub lokówko-suszarka, zapewne znasz już odpowiedź.

Dzięki dobrze podjętej decyzji, jaką lokówkę kupić, będziesz się cieszyć pięknymi, samodzielnie wystylizowanymi włosami każdego dnia.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!