Data publikacji: 

Grzejnik olejowy czy konwektorowy? Który wybrać?

Zastosowanie grzejnika konwektorowego czy olejowego to świetny sposób na dogrzanie wybranego pomieszczenia w sezonie zimowym i poza nim. Który z nich lepiej sprawdzi się w Twoim domu? Przeczytaj poniższe wskazówki, a wybranie właściwego grzejnika nie sprawi Ci trudności!

Ustawianie temperatury na grzejniku olejowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z grzejnika olejowego,

- czym cechuje się grzejnik konwektorowy,

- który typ grzejnika jest lepszy.

Grzejnik olejowy – co warto o nim wiedzieć?

Grzejnik olejowy z pokrętłemNa pierwszy rzut oka grzejnik olejowy przypomina klasyczny kaloryfer – w rzeczywistości jednak jego wnętrze wypełnia nie woda, lecz olej. Znajdujące się w środku elektryczne grzałki nagrzewają ciecz, a ta z kolei oddaje temperaturę obudowie – dzięki temu ciepło może rozchodzić się po całym pomieszczeniu. Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć:
  • efektywną pracę,
  • długie utrzymywanie ciepła po odłączeniu zasilania,
  • niskie koszty eksploatacyjne,
  • działanie przyjazne dla alergików.

Na jego niekorzyść przemawia przede wszystkim długi czas nagrzewania – będziesz musiał nieco poczekać, zanim ciepło zacznie rozchodzić się po wnętrzu. Grzejniki olejowe są również dość ciężkie, co nieco ogranicza ich mobilność.

WARTO WIEDZIEĆ

Bardzo często grzejniki olejowe posiadają na spodzie kółka, dzięki czemu przesuwanie ich pomiędzy pomieszczeniami nie jest trudne.

Chcesz zobaczyć przykładowe urządzenia z tej kategorii? Sprawdź, jakie grzejniki olejowe przygotowaliśmy dla Ciebie w RTV Euro AGD!

Czym jest i jak działa grzejnik konwektorowy?

Jak sam nazwa wskazuje, działanie grzejników konwektorowych opiera się na zjawisku konwekcji. Co to oznacza w praktyce? Dolna część urządzenia zasysa zimne powietrze z pomieszczenia, które następnie zostaje ogrzane w jego wnętrzu i wypuszczone na zewnątrz. Proces trwa tak długo, jak długo grzejnik jest podłączony do prądu – przez cały ten czas powietrze cyrkuluje i poddawane jest ogrzewaniu. Na korzyść grzejników konwektorowych przemawiają takie zalety, jak:

Trzeba jednak zauważyć, że korzystanie z grzejnika konwektorowego nie jest zbyt ekonomiczne. Wszystko za sprawą tego, że urządzenie działa tylko wtedy, gdy jest podłączone do zasilania – gdy wyjmiesz wtyczkę z gniazdka, szybko wystygnie, a w pomieszczeniu znów zrobi się chłodno. Co więcej, nie jest to rozwiązanie polecane alergikom. Dlaczego? Jego działanie sprawia bowiem, że w powietrzu znajduje się więcej roztoczy i pyłków, które mogą potęgować objawy alergii.

Grzejnik konwektorowy czy olejowy?

Grzejnik konwektorowyWybór danego modelu powinien być uzależniony od konkretnego miejsca i zastosowania. Gdzie lepiej sprawdzi się grzejnik olejowy, a gdzie konwektorowy?

  • w małym pomieszczeniu (do 20 m²) – zdecydowanie wystarczy grzejnik olejowy. Jeśli wnętrze jest spore, warto sięgnąć po model konwektorowy, który jest wydajniejszy,
  • w domku letniskowym – potrzebujesz tu rozwiązania mobilnego, dlatego też wybierz grzejnik konwektorowy, który jest lekki, a dzięki temu łatwy do przenoszenia w wybrane miejsce,
  • w pokoju alergika – na grzejniku konwektorowym osiadają roztocza i inne pyłki, dlatego też nie należy stosować go w pomieszczeniach, z których korzystają alergicy. Lepiej wstawić tam grzejnik olejowy,
  • przy długotrwałej pracy – w przypadku długiego czasu użytkowania lepiej sprawdzi się grzejnik olejowy, który jest bardziej energooszczędny. Prąd jest pobierany w początkowej fazie, gdy olej się rozgrzewa, oraz wtedy, gdy zacznie stygnąć – a nie przez cały czas, jak w przypadku grzejnika konwektorowego,
  • gdy zależy Ci na czasie – jeśli szukasz grzejnika, który szybko się rozgrzeje i rozprowadzi ciepło po pomieszczeniu, powinieneś sięgnąć po model konwektorowy.

Chciałbyś wyposażyć swój dom w jeden z tych grzejników? Możesz skorzystać ze wskazówek znajdujących się w naszych artykułach. Zobacz chociażby ten ranking z 5 najlepszymi grzejnikami olejowymi – wybierz spośród nich ten, który najlepiej nadaje się do Twojego domu!


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść