Data publikacji: 

Gry wideo a aspekt edukacyjny - czemu lepiej dać do ręki pad niż pilot do telewizora?

Krystian bardzo długo zastanawiał się, co kupić swojemu dziesięcioletniemu chrześniakowi na Święta. Od swojego brata, czyli ojca młodego Bartka, dowiedział się, że jego syn sporo czasu spędza przed telewizorem, co niespecjalnie go cieszy – generalnie nie miał nic przeciwko tego typu rozrywce, ale w rozsądnych granicach. Bartek bardzo chętnie uczęszczał na zajęcia pozalekcyjne, często odwiedzali go koledzy, grał w okolicznej drużynie piłkarskiej, stąd trudno mówić o dużym problemie. Brat Krystiana zastanawiał się mimo wszystko, jak sprawić, by Bartek mniej czas spędzał bezrefleksyjnie wpatrując się w ekran.

Sam Krystian natomiast podsunął dość kontrowersyjne rozwiązanie problemu. Stwierdził on bowiem, że lekiem na zło może być zakup… konsoli! Jak to, ktoś zapyta – przecież to nie różni się niczym od oglądania telewizji, dzieciak tak czy inaczej będzie siedzieć na kanapie, tylko że tym razem zamiast pilota w dłoni będzie dzierżyć kontroler. Na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać. Jak bardzo złudne może być jednak pierwsze wrażenie, przekonamy się już zaraz.

Zobacz ofertę gier i konsol

Brat Krystiana pomysł poparł, mała opozycja narodziła się jednak w osobie szwagierki, a zarazem matki Bartka. Stwierdziła ona, że nie pozwoli, by jej syn mordował i gwałcił, oglądał fontanny krwi i z obłędem w oczach nabijał kolejne punkty przyznawane za dekapitację członków ciała. Mała dygresja – to, co przed chwilą przeczytaliście, to obiegowa opinia na temat gier wideo, która panuje wśród osób, które nigdy z takowymi nie miały do czynienia. To mniej więcej tak, jakby każdego motocyklistę nazywać wariatem, bądź każdego w moherowym berecie… no, sami zresztą wiecie.
Ta argumentacja to jednak za mało, by wyplenić tak silnie zakorzenione przekonania. Co zrobił wujek małego Bartka? Pierwsze kroki skierował w stronę najbliższego saloniku prasowego i zakupił kilka magazynów traktujących nie tyle o grach, co o całym przemyśle związanym z wirtualną rozrywką. Osobie, która jest grom kategorycznie przeciwna, warto bowiem pokazać, że za nimi stoi cały biznes, a wiąże się to nie tylko z produkcją kolejnych tytułów, ale przede wszystkim pracą nad tym, by gry były coraz bardziej powszechne i skrojone na miarę konkretnego użytkownika. Niektórym rodzicom nie podoba się zatem, że to na nich spoczywa obowiązek rozsądnego dobierania tytułów, w które może grać dziecko. To po prostu kolejny obowiązek, który na siebie dobrowolnie nakładamy – potencjalne korzyści są jednak bardzo kuszące.

Przede wszystkim, gry wideo angażują. Angażują nasze zmysły, poprawiają refleks, wspomagają proces nauki logicznego myślenia i rozwiązywania trudnych zagadek, uczą wytrwałości i ukierunkowania na efekt, czyli w komplecie umiejętności, które tak bardzo są cenione na rynku pracy. Przy tym, dla najlepszych, mogą stać się źródłem niemałego dochodu, niemniej by zostać tak zwanym progamerem (osobą zajmującą się graniem zawodowo) trenować trzeba tyle samo, co w przypadku innych sportów. Jako rodzice jednak musimy zadbać, by płyty, które lądują w napędzie konsoli nie zawierały gier, które są dla naszej pociechy nieodpowiednie. Pomogą nam w tym oznaczenia PEGI, które w jasny sposób pokazują, dla odbiorców z jakiej kategorii wiekowej przeznaczona jest gra. Dodatkowo, na froncie opakowania znajdują się inne symbole, które poinformują nas o zawartości pudełka z grą. Szczegóły znajdziemy tutaj.
Jasnym jest, że tak jak nie pozwolimy dziecku oglądać filmów dla dorosłych, tak samo nie powinniśmy zezwalać na zaznajamianie się z grami, w których obecne są elementy przemocy, a które skierowane są do dorosłego i świadomego odbiorcy. Musimy pamiętać, że odpowiedzialność za to, w co gra nasze dziecko w całości leży po naszej stronie – i to jest chyba element tej całej układanki, którego najbardziej boją się rodzice. Z której strony by nie patrzeć, jest to kolejny obowiązek, który na siebie nakładamy. Czy z tego względu lepiej pozostawić dziecko przed telewizorem? Bynajmniej!
Przede wszystkim jednak musimy uświadomić dziecko, że to, co dzieje się na ekranie najczęściej nie ma umocowania w rzeczywistości. Mówiąc prościej – że gry wideo, tak jak telewizja, książki czy komiksy, potrafią oszukiwać. Rozróżnienie tych dwóch fundamentalnych kwestii przez pociechę to klucz do tego, by zabawa przyniosła korzyści. Jasnym jest też, że za bibliotekę gier odpowiadać musimy sami – przynajmniej do pewnego wieku. Warto zatem wybierać takie produkcje, które rozwijają kreatywność, uczą logicznego myślenia, a szczęśliwie takich nie brakuje. Część z nich wykorzystuje również kontrolery ruchowe, co pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść