Data publikacji: 

Fotografia przyrodnicza – jaki obiektyw wybrać?

Fotografia przyrodnicza jest popularna zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Zdjęcia natury należą do najbardziej malowniczych, ale żeby uzyskać odpowiedni efekt, potrzebny jest właściwy sprzęt. Przeczytaj, jak wybrać dobry obiektyw do fotografii przyrodniczej.

Robienie zdjęcia aparatem z obiektywem do fotografii przyrodniczej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie znaczenie ma obiektyw w fotografii przyrodniczej,

- jakie cechy ma mieć obiektyw do fotografii przyrodniczej,

- jaki obiektyw do fotografii przyrodniczej wybrać.

Znaczenie obiektywu w fotografii przyrodniczej

FUżywanie aparatu z obiektywem do fotografowania przyrodyotografowanie przyrody jest na pozór łatwe. Zapewne masz w swoich albumach szereg zdjęć, chociażby z wakacji, na których uchwycone zostały plenery.
Problem w tym, że przy wykorzystaniu standardowych, tzw. kitowych obiektywów nie zawsze udaje się uzyskać pożądany efekt. Przykładowo góra, która robi duże wrażenie w rzeczywistości, na zdjęciu wygląda na dużo niższą i mało imponującą.
Kolejną kwestią jest fotografowanie zwierząt czy roślinności. Wiewiórka może się przestraszyć, gdy podejdziesz z aparatem zbyt blisko. Z kolei chcąc zrobić zdjęcie kwiatu z bliska, możesz mieć np. kłopot ze złapaniem ostrości.
Jak fotografować przyrodę? Dobrze będzie, żebyś wybór obiektywu do fotografii przyrodniczej dopasował do swoich głównych pól zainteresowań. Inne szkło przyda Ci się do robienia zdjęć dmuchawców na łące, a inne do uwieczniania zwierząt w ruchu.

Fotografia przyrody – cechy obiektywu

Jaki sprzęt wybrać do fotografii przyrodniczej? Największą swobodę zapewni Ci obiektyw o zmiennej ogniskowej. Uniwersalny obiektyw do fotografii przyrodniczej powinien mieć zakres zawierający się w przedziale 55-300 mm, 70-300 mm lub 75-300 mm.
Tego typu urządzenie umożliwi Ci fotografowanie obiektów, które znajdują się stosunkowo blisko, a równocześnie będziesz mógł zrobić duże zbliżenie i wykonać zdjęcie np. oddalonej od Ciebie sarny, bez ryzyka, że się spłoszy. Ogniskowa 300 mm i większa pozwoli Ci także na wypełnienie kadru, bo fotografowany obiekt może zająć całą klatkę zdjęcia.
Kolejną cechą jest tzw. jasność obiektywu. Im będzie ona większa, tym będziesz mniej zależny od oświetlenia. Ponadto będziesz mógł stosować krótszy czas naświetlania, co ułatwi Ci fotografowanie poruszających się obiektów w ruchu. Kolejną ważną cechą jasnego obiektywu do fotografowania przyrody jest uzyskanie tzw. efektu bokeh, czyli artystycznie rozmytego tła, które sprawia, że obiekt na pierwszym planie bardziej się wyróżnia.

PORADA EKSPERTA

Standardowo obiektyw uznaje się za jasny, jeśli wartość określająca jego przesłonę (otwór względny) wynosi f/1.4, f/1.8, f/2.0, f/2.8.

Jeśli chcesz fotografować małe obiekty z bliska, bardzo przyda Ci się obiektyw typu makro. Zazwyczaj jest to sprzęt o stałej ogniskowej. Tego typu obiektywy są projektowane w taki sposób, abyś mógł uchwycić drobne szczegóły. Dokładniej odwzorowują geometrię obrazu w porównaniu do standardowych obiektywów zmiennoogniskowych. Obiektywu makro możesz też używać do zdjęć portretowych.

Fotografia przyrodnicza – jaki obiektyw wybrać?

WObiektyw do fotografowania przyrody Canon EF 75-300 mm f/4-5,6 III USM ofercie RTV Euro AGD znajdziesz obiektywy do fotografii przyrodniczej różnego typu. Jaki sprzęt wybrać na start?
Ciekawą opcją będzie np. obiektyw do fotografii przyrodniczej Canon EF 75-300 mm f/4-5,6 III USM. Zmienna ogniskowa pozwoli Ci szybko zmienić ustawienia, zrobić zdjęcie obiektom znajdującym się daleko i blisko. Obiektyw jest dopasowany do popularnych korpusów EOS i jest kompatybilny z ich elektroniką. Ma też możliwość mocowania filtrów, dzięki czemu będziesz mógł się bardziej dopieścić fotografowany obraz.
Nikon AF-S DX 40 mm f/2.8G Micro Nikkor to z kolei sprzęt do fotografii przyrodniczej typu makro. Za sprawą współczynnika odwzorowania 1:1 uchwycisz najmniejsze detale. Jest to też obiektyw jasny, z dużym otworem względnym przesłony f/2.8, który ułatwi Ci robienie wyraźnych zdjęć przy słabszym oświetleniu i fotografowanie z ręki.
Lubisz eksperymentować i chcesz uzyskać ciekawe efekty? Przeczytaj nasz poradnik Najlepsze filtry fotograficzne – poznaj opinie naszych klientów.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść