Data publikacji: 

Duży monitor do komputera – czy warto?

Chcesz wymienić obecny ekran zewnętrzny do komputera na duży monitor? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, czy warto. Poznaj rozmiary monitorów i aspekty, które wpływają na wielkość. Wybierz duży monitor do pracy, grania w gry komputerowe lub oglądania filmów w jakości 4K Ultra HD. Sprawdź podpowiedzi, żeby wiedzieć, jaki monitor warto zakupić.

duży monitor wykorzystywany w biznesie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co daje korzystanie z dużego monitora,

- jakie są rozmiary monitorów,

- jaki monitor wybrać do pracy i gier.

Co daje korzystanie z dużego monitora?

duży monitor do grania w gry komputerowe i na konsoliZastosowanie dużego monitora w małym pokoju może budzić wątpliwości. Warto jednak go wybrać, zwłaszcza jeśli zewnętrzny ekran służy Ci nie tylko do podstawowych prac czy przeglądania internetu.

Zakup dużego monitora powinny rozważyć osoby:

  • pracujące z materiałami audiowizualnymi, w szczególności montujące te materiały. Na dużym ekranie lepiej widać szczegóły i łatwiej zweryfikować ewentualne błędy. Polecane są modele wyświetlające obrazy w jakości 4K UHD;
  • pracujące z arkuszami kalkulacyjnymi i zajmujące się programowaniem. Gęste treści i kody na dużym ekranie są przejrzystsze, dzięki czemu szybciej wyłapiesz nieprawidłowości. Na takim monitorze wygodniej tworzy się wykresy, zestawienia i strategie rozwoju firmy;
  • grające w gry komputerowe dużo i często, które chcą przenieść swoje rozgrywki „na wyższy poziom”. Nowoczesny duży monitor umożliwia dostosowanie koloru, jasności, kontrastu czy innych istotnych parametrów do potrzeb gracza;
  • ceniące oglądanie filmów w doskonałych warunkach. Tu także sprawdzi się monitor 4K UHD, być może o proporcjach 21:9, czyli zbliżonych do ekranu kinowego. Warto, by ekran miał funkcję Smart TV oraz możliwość łączenia się z innymi urządzeniami multimedialnymi za pośrednictwem Wi-Fi lub technologii Bluetooth. Wówczas szybko prześlesz na niego film lub serial. Sprawdź, jak powiesić duży monitor na ścianie, by podczas seansu leżeć w łóżku lub na kanapie.

Jakie są rozmiary monitorów?

Jeśli chodzi o rozmiary monitorów, znaczenie mają dwie wartości. Pierwsza to przekątna ekranu, która może znajdować się w przedziałach:

Tradycyjne monitory liczące do 19 cali wykorzystuje się do podstawowych prac biurowych oraz przeglądania internetu. Nieco lepsze są modele z ekranami od 20 do 22 cali – one sprawdzą się dla graczy. Z kolei większe docenią miłośnicy seansów filmowych. Wydajny komputer z dużym monitorem to również podstawowe narzędzie pracy osoby, która zajmuje się obróbką materiał audiowizualnych.

CZYM JEST PRZEKĄTNA EKRANU I JAK JĄ LICZYĆ?

Przekątną nazywa się odcinek łączący dwa przeciwległe rogi monitora, na przykład prawy górny i lewy dolny. Cal jest odpowiednikiem 2,54 cm.

Z przekątną wiążą się proporcje ekranu. To one wpływają na wygodę podczas korzystania z monitora i określają jego przeznaczenie. Proporcje 16:9 oraz 16:10 określa się panoramicznymi – są popularne i chętnie wybierane z uwagi na naturalne rozłożenie wyświetlanych obrazów. Sprawdzają się podczas oglądania seriali i filmów, grania w gry, a nawet pracy z grafikami, arkuszami kalkulacyjnymi i edytorami tekstu.

Rzadziej spotykane i wykorzystywane są monitory bliskie kwadratom – o proporcjach 5:4 i 4:3. Z kolei 21:9 to modele ultrapanoramiczne, na których obrazy wyświetla się z efektem bliskim kinowemu. Umożliwiają pracę multizadaniową z wykorzystaniem wielu aplikacji naraz. Mogą być wyświetlane na ekranie w tym samym czasie.

Jaki monitor wybrać do pracy i gier?

duży monitor LG 43UD79-BPrzygotowaliśmy dwie podpowiedzi dużych monitorów, które wykorzystasz w pracy lub podczas grania w gry. Poznaj je i zobacz, czym wyróżniają się na tle pozostałych.

LG 43UD79-B to 43-calowy monitor z matrycą IPS, czyli dopasowaną do potrzeb wymagających użytkowników i profesjonalnych grafików. Ekran zapewnia szerokie kąty widzenia, jak i szeroką paleta barw. Klasa energetyczna A sprawia, że nawet jeśli pracujesz przy monitorze 8 lub więcej godzin, nie zapłacisz na prąd dużego rachunku. Zapaleni gamerzy mogą śmiało grać przez całą noc. Jakość obrazu 4K2K Ultra HD to szansa na dostrzeżenie nawet najdrobniejszych detali. Jeśli jesteś perfekcjonistą i oddajesz tylko projekty dopieszczone do ostatniego elementu, z tym dużym monitorem na pewno Ci się to uda.

LG 29UB67-B to model wyjątkowy, bo o rozdzielczości 2560 x 1080 px. Umożliwia korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie i rozmieszczenie ich na ekranie tak, by treść każdej z nich była dobrze widoczna. Monitor ma 29 cali. W razie potrzeby wyregulujesz stopień pochylania w pionie oraz skorygujesz wysokość. Dzięki funkcji Pivot przekręcisz monitor z pozycji poziomej do pionowej i odwrotnie.

Obejrzyj wszystkie modele dużych monitorów dostępne w RTV EURO AGD i znajdź taki, który odpowiada Ci wielkością, jakością obrazu oraz dodatkowymi funkcjami. Pracuj wydajniej, graj wygodniej i oglądaj filmy z zachwytem nad detalami.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść