DTS czy Dolby – który system kompresji dźwięku jest lepszy?

Jarek Osłowski

Jeśli kupujesz czy też zamierzasz kupić zestaw kina domowego lub soundbar, z pewnością zwróciły twoją uwagę nazwy takie jak DTS czy Dolby. Są to technologie kompresji dźwięku umożliwiające producentom filmowym nagrywanie dźwięku przestrzennego, który następnie będzie odtwarzany w kinach oraz w domach. Obie zapewniają świetnej jakości wielokanałowe brzmienie. Czym się różnią, a w czym są do siebie podobne? Czy któraś z nich jest lepsza? Zapraszamy do lektury!


Co to jest Dolby Audio?

Dolby Audio to technologie kompresji dźwięku opracowane przez firmę Dolby Labs. Pierwszą była Dolby Digital, powstała w 1986 r. Jest to pierwszy w historii kodek dźwięku przestrzennego, dlatego też uważa się go powszechnie za standard branżowy. Firma Dolby Labs zaczynała od przygotowania cyfrowego dźwięku do filmów, które trafiały na ekrany kin. Pierwszym filmem, w którym wykorzystano technologię Dolby Digital, był „Powrót Batmana” z 1992 r.

Dolby Digital odniósł duży sukces w kinach i w jego następstwie zaczął być implementowany także w filmach nagrywanych na płytach CD i DVD. Obecnie jest dostępny m.in. w usługach strumieniowania VOD, na płytach Blu-ray czy w urządzeniach do przesyłania strumieniowego.

Dolby Digital ma na celu zaoferowanie bogatego i przestrzennego dźwięku, dokładnie tak, jak został nagrany, przy minimalnej utracie jakości. Do kompresji danych audio wykorzystuje się w tej technologii kodowanie percepcyjne, co oznacza, że może zapewniać dźwięk wysokiej jakości nawet przy słabszym bitrate (niższej ilości przesyłanych danych).

Dolby Digital obsługuje do 5.1 kanałów, co oznacza, że może zapewnić kierunkowe efekty dźwiękowe i bardziej przestrzenne brzmienie niż dźwięk stereo. Od momentu jego powstania firma Dolby Labs przygotowała wiele nowych kodeków zapewniających ulepszone wrażenia dźwiękowe.

Dolby Digital Plus, Dolby Digital TrueHD czy popularny obecnie Dolby Atmos to tylko kilka z nich. Podczas gdy Dolby Digital Plus oferuje stratne brzmienie (kodowanie powoduje pewne pogorszenie jakości dźwięku), to Dolby TrueHD zapewnia brzmienie bezstratne, zbliżone jakością do oryginalnego dźwięku. Więcej informacji o nich podamy w dalszej części poradnika. Z kolei Dolby Atmos to technologia dźwięku przestrzennego oparta na obiektach, która sprawia, że widz ma złudzenie, jakby był otoczony dźwiękiem ze wszystkich stron.

 

Czym jest DTS?

Bezpośrednim konkurentem Dolby Labs jest firma DTS Inc. (pierwotnie jej nazwa brzmiała Digital Theater Systems). Opracowana przez nią w 1993 r. technologia DTS została po raz pierwszy zastosowana w filmie „Park jurajski” z tego samego roku. Podobnie jak Dolby Digital DTS można znaleźć między innymi w systemach kina domowego, konsolach do gier, dekoderach czy na płytach i odtwarzaczach Blu-ray.

Podobnie jak Dolby Digital DTS sound ma zapewnić słuchaczom jak najbardziej bogate wrażenia dźwiękowe. DTS audio również zyskiwało nowe formaty, dlatego obecnie dostępnych jest wiele ulepszonych kodeków przygotowanych przez firmę DTS Inc. Lista obejmuje między innymi DTS-HD High Resolution, czy DTS:X, który jest bezpośrednią konkurencją Dolby Atmos.

Dolby Digital vs DTS: Jakie są między nimi podobieństwa?

  • Zarówno Dolby Digital, jak i DTS wykorzystują kodeki do kompresji danych audio i dostarczania dźwięku przestrzennego dla systemów kina domowego.
  • Oba formaty są w stanie zapewnić obsługę wielokanałowego dźwięku dla filmów, seriali i programów telewizji kablowej i satelitarnej, serwisów streamingowych czy też treści na płytach Blu-ray lub DVD. Może to być zarówno format 5.1 (dla Dolby Digital i DTS Digital Surround), jak i 7.1 (Dolby Digital Plus i Dolby TrueHD, a także DTS HD High-resolution oraz TS HD Master Audio).
  • Zarówno format Dolby Digital, jak i DTS audio może być stratny i bezstratny. Oba mogą pogorszyć jakość brzmienia z oryginalnego źródła albo oferować je w jakości zbliżonej do studyjnej (jednocześnie zapewniając pewien poziom kompresji, co pozwala zmniejszyć ich rozmiar).
  • Oba formaty wykorzystują dodatkowe technologie, takie jak kodeki służące do wzmocnienia dźwięku stereo i symulacji dźwięku przestrzennego, a także starszy standard Pro-Logic, który symuluje dźwięk przestrzenny.
  • Zarówno dźwięk DTS, jak i Dolby Digital obsługują różne bitrate’y i mogą konwertować w dół lub w górę (dopasowując się do liczby głośników), wzmocnić dźwięk przestrzenny czy wykonywać inne funkcje.
  • Obie technologie kompresji dźwięku są obsługiwane przez systemy kina domowego, odtwarzacze Blu-ray i usługi przesyłania strumieniowego. 
Polecane amplitunery
  • 1 879 zł
  • 2 589 zł
  • 3 299 zł
  • 1 599 zł
  • 2 699 zł
  • 2 999 zł
  • 1 399 zł
  • 4 149 zł
  • 3 699 zł
  • 4 399 zł


Dolby Digital vs DTS: Jakie są między nimi różnice?

Metoda kompresji

Zarówno Dolby Digital, jak i DTS wykorzystują metodę kompresji dźwięku (kodowania), aby zredukować niepotrzebne dane i jednocześnie zapewnić wysoką jakość dźwięku. Ten pierwszy korzysta z kodowania percepcyjnego, stratnej metody kompresji, która usuwa informacje mniej ważne dla ludzkiej percepcji. Koduje dźwięk w formacie AC-3 i wykorzystuje algorytm Modified Discrete Cosine Transform (MDCT).

Z kolei dźwięk DTS wykorzystuje podczas kompresji adaptacyjne kodowanie transformacyjne, bardziej zaawansowaną metodę, która pozwala zachować więcej szczegółów oryginalnego nagrania. Algorytmem, z którego korzysta, jest Adaptive Differential Pulse-Code Modulation (ADPCM).

Liczba kanałów oraz bitrate

DTS oferuje wyższy bitrate w porównaniu z Dolby Digital – 1,5 megabitów na sekundę (Mb/s) vs 640 kilobitów na sekundę (kb/s). Wysoki bitrate jest jednym z czynników branych pod uwagę przy określaniu jakości dźwięku. Zasadniczo, jeśli ilość transferowanych danych jest większa, to jakość dźwięku oraz przejrzystość brzmienia powinny być lepsze. Oto jak wypadają poszczególne standardy audio oferowane przez obie technologie.

Standardy Dolby Digital Audio

Dolby Digital to system dźwięku przestrzennego 5.1 z maksymalnym bitrate 640 kb/s (dla Blu-ray) i 448 kb/s (dla DVD).

Dolby Digital Plus: maksymalna szybkość transmisji 1,7 Mb/s w systemie dźwięku przestrzennego 7.1. Najczęściej spotykany na płytach DVD.

Dolby TrueHD: Maksymalna szybkość transmisji 18 Mb/s w systemie dźwięku przestrzennego 7.1. Jest to najnowocześniejszy, bezstratny standard audio, dostępny na płytach Blu-ray.

Standardy DTS Audio

DTS Digital Surround jest dźwiękiem 5.1-kanałowym i ma maksymalny bitrate 1,5 Mb/s (przy 640 kb/s w przypadku Dolby Digital).

DTS-HD High Resolution: maksymalny bitrate do 6 Mb/s w systemie dźwięku przestrzennego 7.1.

DTS-HD Master Audio: maksymalny bitrate 24,5 Mb/s w systemie dźwięku przestrzennego 7.1. Jest to najwyższej klasy bezstratny dźwięk oferowany przez DTS.

 

Dolby Digital vs DTS – który lepszy?

Patrząc na powyższe dane, wygląda na to, że DTS Digital Surround jest lepszy niż Dolby Digital. Czy możemy więc ogłosić go zwycięzcą? Raczej nie.

Gdy mówimy o jakości dźwięku, to szybkość transmisji danych (bitrate) jest tylko jedną z wartości, które pomagają ją określić. Pod uwagę bierze się również takie miary jak stosunek sygnału do szumu (wyrażany w dB, im jest większy, tym lepiej) czy zakres dynamiki (stosunek największego mierzalnego sygnału do najmniejszego mierzalnego sygnału).

Warto też wspomnieć, że Dolby podważa tę wyższość DTS „na papierze”, twierdząc, że jego technologia kompresji dźwięku jest bardziej wydajna, a tym samym może zaoferować lepszą jakość dźwięku, nawet jeśli szybkość transmisji będzie nie za duża. Być może dlatego właśnie serwisy streamingowe w większości decydują się na Dolby – mniejsza przepustowość danych jest dla nich bardziej opłacalna.

  • 3 229 zł
  • 3 999 zł
  • 3 199 zł
  • 5 999 zł
  • 4 799 zł
  • 4 799 zł
  • 3 399 zł
  • 4 249 zł
  • 6 199 zł
  • 4 999 zł


Systemy dźwięku przestrzennego opartego na obiektach – Dolby Atmos vs DTS:X

W przypadku brzmienia trójwymiarowego opartego na obiektach na rynku wyróżniają się dwie technologie – Dolby Atmos i DTS:X. Obie oferują dźwięk o niesamowitej czystości, izolowane wokale i instrumenty.

Zacznijmy od Dolby Atmos. Używany jest on głównie w systemach z głośnikami zamontowanymi na suficie. Dlatego też Dolby Atmos jest tak popularny w salach kinowych, gdzie można zamontować wiele kanałów audio zapewniających niezapomniane wrażenia odsłuchowe. Jeśli chcesz w pełni cieszyć się wielowymiarowym dźwiękiem w swoim domu, potrzebujesz dobrze rozmieszczonego systemu głośników kompatybilnych z tą technologią.

Ostatnio jednak producenci sprzętu zaczęli oferować głośniki i soundbary Dolby Atmos, które symulują przestrzenne brzmienie oparte na obiektach. Zamiast głośników montowanych pod sufitem mają membrany skierowane w górę – dźwięk dobywający się z nich odbija się od sufitu, tworząc wrażenie, jakby dobiegał z góry.

Dolby Atmos może także zapewnić jakość dźwięku zbliżoną do oryginalnej przy niższym bitrate, np. Netflix produkuje programy i filmy z obsługą Dolby Atmos z bitrate 768 kb/s. Według serwisu to brzmienie jest niezwykle trudne do odróżnienia od bezstratnego oryginalnego nagrania.

DTS audio również ma technologię dźwięku przestrzennego opartego na obiektach. Nazywa się DTS:X i nie wymaga od użytkowników głośników powieszonych na suficie czy kanałów skierowanych w górę. Wielokierunkowy dźwięk jest w tym przypadku tworzony przez procesor obiektowy.

Obecnie przystępne cenowo soundbary i głośniki obsługują nową technologię DTS Virtual:X. Symuluje ona dźwięk wielowymiarowy bez konieczności stosowania głośników górnych lub systemu wielokanałowego. Nie jest jednak na razie zbyt popularna, jeśli chodzi o serwisy streamingowe, choć może się to zmienić w przyszłości.

W przypadku systemów dźwięku przestrzennego opartego na obiektach pojedynek Dolby Atmos z DTS:X wygrywa minimalnie ten pierwszy. Jest szerzej dostępny, czy to w salach kinowych, czy na usługach VOD.

 

DTS vs Dolby – co jeszcze warto wiedzieć?

Wiele nowoczesnych systemów kina domowego, soundbarów i urządzeń do streamowania obsługuje zarówno Dolby Digital, jak i DTS. Ważne jest jednak, aby sprawdzić specyfikacje swoich urządzeń i upewnić się, że obsługują one format audio, z którego chcesz korzystać. Pamiętaj, że Dolby Digital czy DTS audio muszą być obsługiwane także przez treści, które będziesz oglądać.

Wiele serwisów streamingowych obsługuje zarówno Dolby Digital, jak i DTS, w tym: Netflix, Amazon Prime Video czy Hulu. Skąd wiadomo, że dany film czy program ma wsparcie dla tych technologii? Stąd, że mają one ikonkę DD+ lub Dolby Atmos, aby można było je łatwo rozpoznać.

Spotkaliście się z nazwą DTS Neo 2.5? Jest to wielokanałowy format przestrzennego audio wysokiej jakości, dostępny głównie dla urządzeń Samsung, dzięki partnerstwu z firmą DTS. DTS Neo 2.5 pobiera stereofoniczne audio 2.0 i za pomocą specjalnego algorytmu przekształca je w dźwięk przestrzenny.

 

Podsumowanie

Dolby Digital i DTS to doskonałe technologie audio dla systemów kina domowego. Wybór pomiędzy nimi generalnie sprowadza się do osobistych preferencji i konkretnego przypadku użycia. DTS może być lepszy dla tych, którzy za ważniejsze uważają muzykę i efekty dźwiękowe, podczas gdy Dolby Digital to wciąż świetny wybór, jeśli zależy ci na doskonałej jakości dźwięku w filmach i programach telewizyjnych.

Polecane hifi audio
  • 1 129 zł
  • 539 zł
  • 419 zł
  • 179 zł
  • 869 zł
  • 229 zł
  • 1 069 zł
  • 149,99 zł
  • 99 zł
  • 2 699 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!