Lustrzanka czy bezlusterkowiec – jaki aparat jest lepszy?

Aleksandra Burska

W miarę rozwoju pasji i umiejętności zakup aparatu z wyższej półki to naturalny krok dla każdego amatora fotografii. Obecnie często pojawia się dylemat: lustrzanka czy bezlusterkowiec. Kilka lat temu oczywistym wyborem w tym przypadku były lustrzanki cyfrowe. Czy nadal ustępują one jakością lustrzankom, czy możemy uznać, że zaczynają je zastępować?


Bezlusterkowiec a lustrzanka – poznaj mechanizm działania

Aparaty bezlusterkowe i lustrzanki cyfrowe różnią się od siebie przede wszystkim sposobem zapisu obrazu. Czy na linii lustrzanka a bezlusterkowiec pojawiają się wyraźne różnice świadczące na korzyść którejś ze stron? Czy zakup lustrzanki cyfrowej jest nadal dobrym wyborem?

Lustrzanka cyfrowa – analogowa dusza w nowoczesnym świecie

Lustrzanka cyfrowa to aparat fotograficzny z wymiennym obiektywem i cyfrową matrycą do zapisu obrazu. Jest wyposażona w mechanizm migawki z ruchomym lustrem, znany z najstarszych modeli aparatów fotograficznych. Obraz padający na lustro jest widoczny w wizjerze aparatu dzięki wykorzystaniu pryzmatu, przenoszącego widziany kadr do wizjera. Widzimy więc go w czasie rzeczywistym, tak jakbyśmy patrzyli prosto przez obiektyw.

Mechanizm ten nie zmienił się od dziesiątek lat, wymianie uległ tylko materiał fotograficzny, na który pada fotografowany obraz. Pod ruchomym lustrem kiedyś znajdował się fizyczny materiał światłoczuły (klisza fotograficzna), w lustrzance cyfrowej mamy natomiast matrycę światłoczułą z przetwornikami, które umożliwiają zapis obrazu w formie plików cyfrowych. Lustrzanki analogowe przez lata cieszyły się renomą aparatów najwyższej jakości. Fotografie wykonane lustrzanką, zarówno te na filmie 35 mm, jak i w średnim formacie błony fotograficznej, zachwycają i są symbolem fotografii profesjonalnej.

Najlepsze zdjęcia światowej historii fotografii wykonano właśnie lustrzankami, takimi jak kultowa Mamiya, Hasselblad czy Pentax. Lustrzanki cyfrowe uzupełniły świat profesjonalnej fotografii o nowe rozwiązania technologiczne, które nie tylko ułatwiły codzienną pracę, ale też nie obniżyły jakości uzyskanych zdjęć. Oczywiście, miłośników magii analogowych fotografii nie brakuje, jednak większość zdjęć wykorzystywanych w mediach i publikowanych przez fotografów z całego świata wykonywanych jest obecnie za pomocą technik cyfrowych. Najpopularniejsze lustrzanki cyfrowe, produkowane przez najlepsze firmy, mają trzy poziomy zaawansowania.

Wyróżniamy lustrzanki:

·         amatorskie – są proste w obsłudze i przystępne cenowo;
·         półprofesjonalne – to już solidniejsza konstrukcja i więcej funkcji;
·         pełnoklatkowe, profesjonalne – dają obraz o rozdzielczości i wymiarach porównywalnych z klatką kliszy 35 mm. Uwaga, nie mają trybu automatycznego.

Mniejsze matryce – w lustrzankach amatorskich i półprofesjonalnych – to tak zwany crop, dający nieco ograniczone pole widzenia i zapisu kadru oraz mniejsze pliki wyjściowe. Do użytku przez przeciętnego amatora fotografii w zupełności wystarczy aparat półprofesjonalny – pozwoli na uzyskanie wysokiej jakości zdjęć i rozpracowanie funkcjonalności lustrzanki. Ewentualna przesiadka na wyższe modele będzie już tylko rozwijać opanowane wcześniej możliwości, pozwoli na nagrywanie wyższej jakości filmów oraz jeszcze lepszą plastykę i rozdzielczość zdjęć. 

Polecane lustrzanki cyfrowe
  • 3 928 zł
  • 2 969 zł
  • 7 869 zł
  • 4 899 zł
  • 7 870 zł
  • 3 299 zł
  • 3 999 zł
  • 6 999 zł

Coraz częściej zarówno amatorzy przed zakupem swojego pierwszego aparatu, jak i doświadczeni fotografowie mają dylemat: który aparat jest lepszy, lustrzanka czy bezlusterkowiec? Wszystko to z powodu intensywnego rozwoju technologii bezlusterkowców, doganiającej profesjonalne lustrzanki.


Bezlusterkowiec – konkurencja dla lustrzanki?

Aparat bezlusterkowy na pierwszy rzut oka nie musi nawet odbiegać wyglądem od lustrzanki cyfrowej, jednak sam jego korpus będzie zdecydowanie lżejszy, bo nie ma ciężkiego mechanizmu charakterystycznego dla lustrzanek.

Obraz, który fotografujemy aparatem bezlusterkowym, trafia bezpośrednio na matrycę cyfrową. Wizjer w aparatach bezlusterkowych jest elektroniczny, to znaczy, że aparat przetwarza cyfrowo obraz widziany przez obiektyw i wyświetla go w „okienku”, przez które patrzymy podczas fotografowania.

aparat bezlusterkowy bezlusterkowiec aparat karta sd komputer

Plus wizjera cyfrowego? Możesz w nim zobaczyć już finalną wersję zdjęcia, jakie otrzymasz, wraz z wybranymi ustawieniami, na etapie podglądu kadru. Później wystarczy tylko nacisnąć spust migawki. Możliwe jest więc korygowanie ustawień aparatu tak, by wykonane zdjęcie było prawidłowo naświetlone i poprawne technicznie. Dzięki temu, zwłaszcza podczas wykonywania serii zdjęć, nie zmarnujemy czasu i miejsca na karcie pamięci na nieudane zdjęcia.


Bezlusterkowiec czy lustrzanka? Inne różnice

Najbardziej wyraźną różnicą pomiędzy lustrzankami a aparatami bezlusterkowymi jest waga samego aparatu. Mechanizm lustra sprawia, że lustrzanka jest zdecydowanie cięższa niż prostszy konstrukcyjnie bezlusterkowiec. Niewielka waga jest plusem w przypadku korzystania z aparatu na pieszych wycieczkach, wyjazdach i w mieście, do zdjęć reporterskich. 

  • 8 199 zł
  • 8 190 zł
  • 9 999 zł
  • 2 899 zł
  • 3 999 zł
  • 3 749 zł
  • 12 499 zł
  • 4 469 zł
  • 12 799 zł
  • 6 899 zł

Brak mechanizmu lustra powoduje, że aparaty bezlusterkowe nie wydają głośnego, charakterystycznego dźwięku po naciśnięciu spustu migawki. Fotografowanie bezlusterkowcem jest więc subtelniejsze i mniej zwraca uwagę innych osób. Jest to korzystne w przypadku wykonywania zdjęć wydarzeń kulturalnych i obrzędów, takich jak śluby i komunie. Przydaje się także w fotografii przyrodniczej i reportażowej. W kwestii wyboru: bezlusterkowiec czy lustrzanka, rodzaj wykonywanej najczęściej fotografii zdecydowanie ma znaczenie.

Niewielka waga sprzętu bywa jednak niewygodna dla osób przyzwyczajonych przez lata do ciężaru lustrzanki. Przestawienie się na fotografowanie bezlusterkowcem zajmuje zwykle dłuższą chwilę – jego wyważenie jest inne niż ciężkiej lustrzanki, często używanej z dodatkowym gripem – dopinanym elementem umożliwiającym korzystanie z dwóch baterii podczas jednej sesji zdjęć lub nagrywania filmów.

dslr lustrzanka aparat

Grip zwiększa wydajność aparatu i pozwala na nieprzerwaną pracę przez wiele godzin, bez konieczności wymiany pojedynczej baterii. Na szczęście do wielu modeli bezlusterkowców również można dokupić grip i zwiększyć w ten sposób rozmiar i ciężar odczuwalny w dłoni podczas fotografowania, co z pewnością przełoży się na szybsze wyczucie aparatu bezlusterkowego.

Wydajność baterii to kolejna różnica między bezlusterkowcem a lustrzanką. Lustrzanki cyfrowe dzięki niewielkiej liczbie elementów wykorzystujących napięcie elektryczne mają zdecydowanie dłuższy czas pracy pomiędzy ładowaniami niż bardziej cyfrowy aparat bezlusterkowy.

Wizjer bezlusterkowca i podzespoły aparatu wymagają dużo więcej energii niż lustrzanka, a przez to – częstszego ładowania. Wspomniany grip na baterie może przedłużyć pracę z bezlusterkowcem, jednak nie dla każdego będzie on wygodny. Plusem gripa jest możliwość wygodnego wykonywania zdjęć w pionie, dzięki dodatkowemu przyciskowi na tej przystawce.


Która opcja – bezlusterkowiec czy lustrzanka – ma lepszy obiektyw?

Jeśli przesiadamy się z lustrzanki na aparat bezlusterkowy, warto pozostać przy tym samym systemie, czyli marce aparatu, jakiego używaliśmy dotąd. Obiektywy, które już mamy, powinny pasować do bezlusterkowca tej samej firmy, co pozwoli na korzystanie z nich zarówno z korpusem lustrzanki, jak i bezlusterkowca.

Jeśli wybierzemy aparat innej firmy, warto się rozejrzeć za adapterami pozwalającymi połączyć nasze obiektywy z nowym korpusem. Uwaga na dłuższe i cięższe obiektywy od lustrzanek! Z powodu niewielkiej wagi bezlusterkowca ciężki obiektyw może nieco przeważać korpus podczas trzymania aparatu w dłoni, a także na statywie. Warto zwrócić na to uwagę podczas fotografowania i odpowiednio wyważać sprzęt i ustawienia statywu.

Polecane obiektywy
  • 5 589 zł
  • 11 598 zł
  • 5 499 zł
  • 6 799 zł
  • 3 269 zł
  • 1 518 zł
  • 2 899 zł
  • 1 556 zł
  • 639 zł
  • 1 199 zł

Jeśli dylemat: bezlusterkowiec a lustrzanka, dotyczy twojego pierwszego poważniejszego aparatu, podpowiadamy, że do podstawowego użytku warto się zaopatrzyć w obiektyw zmiennoogniskowy (zoom) i stałoogniskowe, jasne szkło do wykonywania malowniczych zdjęć ludzi i bliższych planów. Jasny obiektyw oznacza niską minimalną wartość przesłony, czyli dużą ilość światła docierającego do matrycy podczas wykonywania zdjęcia. W miarę rozwoju umiejętności fotograficznych wyklaruje się, jakie (i czy w ogóle) dodatkowe obiektywy będą ci potrzebne.


Bezlusterkowiec czy lustrzanka? Co wybrać?

Rozwój technologii aparatów bezlusterkowych w ostatnich latach sprawia, że są one coraz popularniejsze i zaczynają powoli przejmować sympatię użytkowników ze względu na swoje zalety i wygodę użytkowania, przy wysokiej jakości obrazu i coraz lepszych parametrach technicznych.

Z uwagi na to, że obecnie aparaty bezlusterkowe właściwie nie różnią się jakością wykonywanych zdjęć od lustrzanek, wybór jednego z tych systemów zależy głównie od indywidualnych preferencji użytkownika, jego przyzwyczajeń i wygody, wykonywanego rodzaju fotografii, a także budżetu. Profesjonalne lustrzanki cyfrowe nadal osiągają bardzo wysokie ceny, natomiast wysokiej jakości bezlusterkowiec kupimy za mniej niż 5 tysięcy złotych.

Jeśli nie zajmujemy się profesjonalną, studyjną fotografią ani nie kręcimy klipów wideo w kinowej jakości, wysokiej klasy aparat bezlusterkowy w zupełności wystarczy nam do wykonywania świetnych zdjęć w każdych warunkach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!