Data publikacji: 

Defragmentacja dysku Windows - sprawdź, co powinieneś o tym wiedzieć

Defragmentacja dysku może pomóc w zwiększeniu wydajności komputera. Sprawdź, co daje defragmentacja i jak zdefragmentować dysk.

Defragmentacja dysku może zwiększyć wydajność komputera.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest fragmentacja dysku,

- po co defragmentować dysk,

- jak zdefragmentować dysk.

Czym jest fragmentacja dysku?

Czym jest fragmentacja dysku i z czego wynika? Załóżmy, że zapisujesz plik w folderze Moje dokumenty. Jeśli będziesz chciał go otworzyć, znajdziesz go w miejscu zapisu.
Nie znaczy to jednak, że dany plik będzie się znajdował w jednym konkretnym miejscu na dysku Twojego komputera. Pliki jest dzielony na fragmenty i „rozrzucany” po fizycznej powierzchni talerza przez algorytm, który poszukuje wolnego miejsca na dysku.
Jest jeszcze druga sytuacja, która przyczynia się do fragmentacji dysku twardego. Gdy plik lub pliki są kasowane, na powierzchni dysku pozostają „dziury”, wolne przestrzenie po grupach plików, które nie zostały nadpisane nowymi informacjami.
Zarówno klasyczne dyski twarde wewnętrzne i zewnętrzne typu HDD, jak i dyski SSD ulegają fragmentacji. Im więcej operacji na plikach, tym większa może być fragmentacja. Jaki ma to wpływ na pracę sprzętu i czy defragmentacja sprawi, że odczujesz przyspieszenie komputera?

Co daje defragmentacja dysku?

Dysk twardy HDD.Fragmentacja sprawia, że mechanizm składający się z głowicy i dysku musi wykonać większą pracę, żeby odnaleźć i złożyć plik w całość. Wpływa to na żywotność dysku i może powodować spowolnienie w działaniu komputera.
Nie ma to większego znaczenia w przypadku dysków SSD, np. modelu Samsung 860 EVO 250GB. W przypadku tego typu dysków, pliki są zapisywane w pamięci flash, a fragmenty są odczytywane w tym samym momencie.
Co innego w przypadku HDD. Jeśli zastanawiasz się, jak przyspieszyć Windows 8 czy 10 oraz jak zwiększyć wydajność komputera, defragmentacja może w tym pomóc. Defragmentacja dysku ma na celu „przywrócić porządek” na dysku. Fragmenty plików są przenoszone bliżej siebie i porządkowane.
Dzięki defragmentacji pliki będą odczytywane szybciej, a obciążenie dysku twardego będzie mniejsze. To przyczynia się z kolei do wydłużenia jego „cyklu życia”. Innymi słowy, dysk w Twoim komputerze będzie dłużej działał sprawnie.
Inna sprawa, że obecnie stosowany system plików NTFS jest dużo mniej podatny na fragmentację niż starszy FAT32. Dyski są też szybsze, gęstość zapisu danych większa, a zarządzanie rozmieszczaniem plików wydajniejsze.
Mimo to, dalej warto, żebyś defragmentował dysk. Dlaczego? Ze zdefragmentowanego dysku łatwiej odzyskasz dane. Różnica w szybkości uruchamianiu programów może nie będzie tak zauważalna, jak w dawnych czasach, ale jednak nastąpi. Ponadto, defragmentacja może pozytywnie wpłynąć na tempo działania programów antywirusowych.

PORADA EKSPERTA

Wydajność działania systemu i szybkość odczytywania plików możesz zwiększyć dzieląc dysk na partycje. Osobne partycje na system, gry i filmy skróci czas dostępu do plików.

Jak zdefragmentować dysk?

Defragmentacja dysku przyspieszy działanie komputera.Defragmentacja dysku w systemie Windows jest prosta. Możesz do tego celu wykorzystać wbudowane narzędzie systemowe.
Jak możesz uruchomić to narzędzie? W systemie Windows 8 lub 10 odnajdziesz je wpisując w wyszukiwarkę systemową defragmentacja. Aplikację noszącą nazwę Defragmentacja i optymalizacja dysków znajdziesz też po kliknięciu w przycisk Start, w folderze Narzędzia administracyjne systemu Windows.
Po uruchomieniu programu na ekranie pojawi się menu, na którym zobaczysz wszystkie partycje poszczególnych dysków. Możesz poddać je analizie, żeby sprawdzić, czy konieczna jest defragmentacja lub od razu kliknąć w przycisk Optymalizuj. Masz możliwość wyboru kilku partycji równocześnie. Defragmentacja potrwa od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. W programie możesz też ustawić harmonogram optymalizacji. Wtedy system sam będzie defragmentował dysk z wybraną częstotliwością, np. co miesiąc.
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z osobnego programu do defragmentacji. W sieci znajdziesz dużo darmowego oprogramowania, które często ma większe możliwości, niż systemowe narzędzie Windowsa. Pozwoli Ci ono np. na defragmentację wybranych elementów, np. dużych plików z gier czy plików z filmami.

Przeczytaj również naż inny artykuł: Najważniejsze programy na Windows 10.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść