Data publikacji: 

Czym myć lodówkę?

Miejsce, w którym przechowujemy żywność, wymaga szczególnej czystości. Zastanawiasz się, czym myć lodówkę, aby pozbyć się przykrych zapachów, uniknąć szronienia i zachować świeżość produktów na dłużej? Istnieje na to kilka skutecznych sposobów, a większość potrzebnych składników znajdziesz w niemal każdej kuchennej szafce!

Kobieta myje lodówkę wewnątrz

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego mycie lodówki jest ważne,
- jak myć lodówkę skutecznie,
- czym myć lodówkę na zewnątrz,
- czym myć lodówkę w środku.

Dlaczego mycie lodówki jest ważne? 

Mężczyzna czyści lodówkę
Wilgotne powietrze w lodówce sprzyja rozwojowi bakterii i drobnoustrojów. Resztki jedzenia, okruchy czy rozlane płyny szybko się psują, powodując nieprzyjemny zapach. Niedostateczne utrzymanie higieny może skutkować rozwojem groźnych dla zdrowia szczepów bakterii, np. Salmonella, Listera czy E. coli. To rzadkie przypadki, jednak nie warto kusić losu – regularnie wyrzucaj jedzenie, które już nie nadaje się do spożycia.

Czyszczenie lodówki co najmniej dwa razy w miesiącu sprawi, że przechowywane jedzenie będzie dłużej świeże. Dotyczy to szczególnie warzyw i owoców, które są podatne na zarażenie bakteriami. Co więcej, mając porządek w lodówce, od razu po zajrzeniu do niej będziesz wiedzieć, czego brakuje i co należy kupić w sklepie. Poukładane produkty możesz zużywać na bieżąco – nie zmarnują się, ukryte głęboko w szufladzie.

Jak myć lodówkę skutecznie?

Jeśli masz lodówkę z funkcją defrost, czyli zapobiegającą szronieniu, nie musisz martwić się o osadzające się kryształki lodu. Szeroki wybór tego rodzaju urządzeń znajdziesz tutaj. Sprzęt starszej generacji natomiast trzeba rozmrażać co kilka miesięcy, gdy zauważysz warstwę szronu osadzonego na ściankach. Już 3-5 mm osadu ma wpływ na prawidłowe działanie urządzenia. Podczas czyszczenia lodówki istotne jest udrażnianie odpływu (otworu w tylnej ściance od wewnątrz), do którego spływa skraplająca się woda. Można to zrobić specjalnym drutem lub patyczkiem do szaszłyków. To miejsce, gdzie zbiera się najwięcej brudu. Aby wyczyścić lodówkę ze wszystkich drobnoustrojów, korzystaj z wyparzonych we wrzątku ściereczek. Pomocne także będzie wyciągnięcie z urządzenia wszystkich półek i szuflad – dokładne umycie ich w zlewozmywaku będzie o wiele łatwiejsze.

Mycie półek w lodówceCzym myć lodówkę z zewnątrz?

Poodbijane, tłuste ślady palców i smugi to nieestetyczny widok, obecny jednak w niemal każdej kuchni. Podczas gotowania opary z tłuszczu osadzają się na sprzęcie, a otwieranie i zamykanie drzwi wilgotnymi dłońmi pozostawia ślady. Z zewnątrz skutecznie wyczyścisz lodówkę ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Rozpuści on tłuste plamy podobnie jak na naczyniach.

Gdy już umyłeś lodówkę, możesz nadać jej połysk. Ręcznik papierowy i płyn do szyb sprawdzą się w tej roli doskonale. Wycieranie do sucha kolistymi ruchami zapobiegnie zostawianiu smug, a alkohol zawarty w płynie dodatkowo wyczyści to, z czym nie poradził sobie środek do mycia naczyń.

Czym myć lodówkę w środku?

Podczas czyszczenia lodówki nie powinieneś używać środków chemicznych, ponieważ w kontakcie z żywnością mogą okazać się one trujące. Wyjątkiem są preparaty przeznaczone do mycia lodówek, np. Dr. Beckmann. Doskonale czyszczą zaschnięte zabrudzenia, usuwają szron i pozostawiają wewnątrz przyjemny zapach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o niwelowaniu przykrych zapachów w lodówce, przeczytaj ten artykuł. Środki czyszczące to ułatwienie dla tych, którzy nie lubią eksperymentować z domowymi sposobami.
 

CIEKAWOSTKA

Jeśli pleśń pojawiła się na uszczelkach lub w zakamarkach Twojej lodówki, dokładnie je wyszoruj, a miejsca te i obszar wokół zdezynfekuj wysokoprocentowym alkoholem, np. spirytusem.

Metoda naszych babć i mam okaże się równie niezawodna. Mycie lodówki octem jest bardzo proste. Aby płyn zadziałał bakteriobójczo, wystarczy rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:1. Po dokładnym umyciu urządzenia roztworem, przetrzyj je wilgotną ściereczką, a następnie np. ręcznikiem papierowym do sucha. Zniwelujesz wówczas nieprzyjemny zapach octu i zapobiegniesz szronieniu. Zabrudzenia natomiast doskonale usuwa roztwór sody oczyszczonej z wodą. Rozpuszczamy 2 łyżki proszku w 1 l ciepłej wody i myjemy podobnie jak wodą z octem. Podczas czyszczenia nie zapomnij także o uszczelkach i wąskich rowkach, bo właśnie tam najczęściej rozwijają się bakterie.

 


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść