Data publikacji: 

Czym jest kabel optyczny?

Jesteś miłośnikiem słuchania muzyki w doskonałej jakości? A może chcesz oglądać filmy z czystą ścieżką dźwiękową bez utraty sygnału? Przekonaj się, jak działa kabel optyczny audio, by rozszerzyć funkcjonalność posiadanych urządzeń. Poznaj jego cechy i sprawdź, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas wybierania właściwego modelu.

kabel optyczny Reinston EK024 3m

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest kabel optyczny i komu się przyda
  2. na co zwracać uwagę podczas wybierana kabla optycznego audio
  3. czy montaż kabla optycznego do kina domowego jest trudny

Czym jest kabel optyczny i komu się przyda?

Techlink iWires Pro 711213Przewód optyczny – znany także pod nazwą TOSLINK – to model kabla wykonany z włókien światłoczułych. Służy do cyfrowego przesyłania dźwięku za pośrednictwem czerwonego światła. Cechuje go brak wrażliwości na zakłócenia zewnętrzne, elektromagnetyczne i radiowe. To z kolei sprawia, że dźwięk ma dobrą jakość, jest czysty i ciągły – nie występują straty w sygnale.

Kabla optycznego często używa się do przesyłania dźwięku na znaczne odległości. Sprawdzi się podczas rozbudowywania funkcjonalności kina domowego lub odtwarzacza muzyki. Aby skorzystać z jego możliwości w pełni, powinieneś dysponować bardzo dobrymi głośnikami i wzmacniaczem – koniecznie z optycznym wejściem/wyjściem audio. Jeśli posiadasz sprzęt średniej lub niskiej klasy, nie odczujesz różnicy podczas przesyłania dźwięku.

Zapewnij sobie jeszcze lepszą jakość audio. Sprawdź, ja wybrać wzmacniacz stereo.

UWAGA

Kabla optycznego audio nie wolno zginać ani łamać. Zagospodaruj przestrzeń dookoła kina domowego lub innego rozbudowywanego sprzętu tak, by przewód był luźno ułożony. Dopasuj odpowiednią długość podczas wybierania modelu w sklepie. To istotne, ponieważ przewód optyczny po zagięciu zostanie zniszczony. Nie da się go naprawić taśmą izolacyjną czy lutownicą.

Na co zwracać uwagę podczas wybierana kabla optycznego audio?

Jeśli korzystasz z kina domowego od dłuższego czasu, zapewne do tej pory do przesyłania dźwięku i obrazu używałeś kabla HDMI. Czy jest zatem sens zastępowania go przewodem optycznym o obniżonej funkcjonalności, bo służącym jedynie do transmisji dźwięku?

Jeśli masz sprzęt audio dobrej jakości, to zdecydowanie tak. Jak wyjaśniliśmy, to właśnie TOSLINK zapewnia osiąganie maksymalnych możliwości dźwiękowych urządzeń RTV. Wybierając go, koniecznie zwróć uwagę na:

  • materiał wykonania kabla – mniej zapłacisz za tworzywo sztuczne, jednak trwalsze będzie szkło,
  • materiał wykonania wtyczki – w modelu Reinston EK023 jest ona pozłacana, co zapewnia bezpieczne transmisje sygnału,
  • dodatkowe zabezpieczenia przed złamaniem – na przykład w postaci elastycznej otuliny z tkaniny,
  • długość przewodu – w domowych warunkach często wystarczy kabel 3-metrowy, taki jak Reinston EK024, a nawet krótszy,
  • obsługiwane pasmo – dobrze, by mieściło się w przedziale 9-11 MHz. Wyższe pasmo wskazuje na lepszy materiał wykonania kabla.

Przekonaj się, w jakich sytuacjach lepszy będzie kabel HDMI, a w jakich optyczny.

Czy montaż kabla optycznego do kina domowego jest trudny?

kabel optyczny do wieży hi-fiZamontowanie przewodu optycznego jest łatwe i szybkie. Powinieneś ustawić sprzęty tak, by kabel leżał luźno i nie został przytrzaśnięty przez meble ani ściśnięty drzwiami – wówczas ulegnie zniszczeniu i będziesz musiał kupić nowy. Upewnij się, że Twój sprzęt audio ma wejście/wyjście optyczne. Zamontowanie kabla typu TOSLINK polega jedynie na ściągnięciu zabezpieczenia i włożeniu końcówki do odpowiedniego portu.

Kabel optyczny audio, taki jak Hama 00056561, wymaga obecności portu optycznego w obu łączonych sprzętach: zarówno w kinie domowym, jak i w wzmacniaczu czy głośnikach. Ponieważ służy wyłącznie do transmisji dźwięku, będziesz potrzebował osobnego przewodu do przesyłania obrazu. Do tego celu możesz wykorzystać model z końcówką HDMI, jeśli do tej pory odpowiadała Ci uzyskiwana jakość video.

Obejrzyj wszystkie przewody TOSLINK dostępne w RTV EURO AGD i ciesz się lepszą jakością dźwięku podczas słuchania muzyki, oglądania filmów i grania w gry. Pamiętaj, by dobrze zmierzyć odległość pomiędzy sprzętami i nie zaginać przewodu optycznego!

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść