Data publikacji: 

Najlepsze czajniki – na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru?

Wybierając czajnik, zwróć uwagę przede wszystkim na jego pojemność. Producenci oferują szeroki wybór modeli od 0,4 do 3 litrów. Bardzo ważne jest również tworzywo, z którego został wykonany sprzęt. Do najpopularniejszych należą czajniki elektryczne, gdyż umożliwiają ekspresowe zagotowanie wody. Fani nowoczesnych form sięgają natomiast po czajniki szklane.

Płaska grzałka płytowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę przy wyborze czajnika;
  2. jakie są rodzaje czajników;
  3. czy dobry czajnik musi być drogi.

Najprostszy model – czajnik na gaz

Czajniki metalowe

Czajnik emaliowany to tradycyjny model przeznaczony na kuchenkę gazową (La Bonita Luna). Wykonany jest zazwyczaj ze stali nierdzewnej. Tego typu urządzenia występują w różnych pojemnościach, co umożliwia wybranie sprzętu do potrzeb rodziny. Ich szeroka gama kolorystyczna pozwala na idealne dopasowanie czajnika do kuchni. Urządzenia te zazwyczaj są z gwizdkiem, który sygnalizuje moment wrzenia wody. Wybierając czajnik na gaz, należy decydować się na modele, które posiadają nienagrzewającą się rączkę. Najbardziej odpowiednie będą więc czajniki z uchwytem z tworzywa sztucznego, odpornego na nagrzewanie. Uzupełnianie wody w tego typu sprzęcie odbywa się przez dziubek, jednak niektóre modele mają zdejmowaną pokrywkę.

Decydując się na czajnik na gaz, warto wybierać urządzenie z grubym dnem. Posłuży on znacznie dłużej, a dodatkowo nie będzie się przypalał podczas gotowania. Czajnik na gaz wymaga jednak regularnego czyszczenia, tym bardziej, że ma tendencję do gromadzenia kamienia. W celu pozbycia się osadu należy raz na jakiś czas zagotować w nim wodę z dodatkiem octu. To tani i szybki sposób na pozbycie się nalotu i odświeżenie urządzenia. Powstawaniu kamienia sprzyja również kilkukrotne gotowanie tej samej wody lub pozostawianie jej w czajniku. Dlatego za każdym razem powinno się gotować tylko taką jej ilość, jaka jest nam potrzebna. Jeśli producent umożliwił czyszczenie czajnika w zmywarce, warto skorzystać z tej możliwości przynajmniej raz na kilka miesięcy. Zaletą czajników na gaz jest też ich cicha praca.

Czajnik na indukcję – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Regulator temperatury

Czajnik na płytę indukcyjną nie może być wykonany ze szkła, aluminium, stali szlachetnej czy miedzi. Działanie płyty polega na wytwarzaniu pola magnetycznego, które nagrzewa tylko dno naczynia. Dlatego wybierając urządzenie, należy upewnić się, czy nadaje się ono do gotowania indukcyjnego. Zazwyczaj jest z żeliwa, stali lub emalii. Z wyglądu przypominają klasyczne czajniki na gaz. Mają gwizdek i uchwyt z tworzywa sztucznego.

Czajniki na płytę indukcyjną dostępne są w różnych pojemnościach. W przypadku czteroosobowej rodziny sprawdzi się półtoralitrowy pojemnik. Warto przy tym pamiętać, by dno naczynia nie było większe, niż pole grzewcze na płycie.

Czajniki elektryczne – najpopularniejsze i najbardziej lubiane

Czajniki elektryczne zdecydowanie wyprzedziły w popularności tradycyjne modele gazowe. Są atrakcyjniejsze ze względu na swoją funkcjonalność, zabezpieczenia, a także materiał, z którego zostały wykonane. Producenci oferują czajniki elektryczne ze stali nierdzewnej, ceramiczne, z tworzywa sztucznego lub z aluminium. Są one lekkie, praktyczne, a szeroka rozpiętość cenowa i oferta ich funkcji daje możliwość wyboru czajnika idealnego, dostosowanego do indywidualnych wymagań. Wybierając urządzenie, należy upewnić się, czy posiada ono podstawowe funkcje, ułatwiające codzienne przygotowywanie napojów.

Czajnik z regulacją temperatury (Bosch TWK7801) pozwala na ustawienie momentu, do którego woda będzie nagrzana. To przydatna opcja, kiedy w ciągu dnia korzystamy z gorącej lub ciepłej wody. Ważna jest również maksymalna moc urządzenia. Im wyższa, tym szybsze zagotowanie wody. Jedną z najważniejszych cech czajnika elektrycznego jest zabezpieczenie przed spaleniem grzałki. Osoby, które chcą bezpiecznie gotować małą ilość wody, powinny wybrać urządzenie z płaską grzałką płytową. Jest ona ponadto łatwiejsza w czyszczeniu i w przeciwieństwie do grzałki spiralnej nie gromadzi się w niej kamień.

Czajnik elektryczny szklany (Envy ENC03) to model, który wpisuje się stylistycznie we wnętrza nowoczesnych kuchni. Forma sprzętu na tle innych wyróżnia się minimalizmem. Takie czajniki wykonane są z wysokiej jakości szkła hartowanego i elementów stalowych. Ich dodatkowym atutem wizualnym jest zamontowane podświetlenie ledowe, które włącza się w chwili gotowania wody. Czajniki szklane są również zdrowsze, gdyż materiał, z którego zostały wykonane, nie zbiera kamienia wytrąconego z wody. Producenci czajników elektrycznych oferują designerskie modele (DeLonghi KBJ 2001.BK), które wyglądem nawiązują do klasycznych imbryków. Ciekawie wykończone udekorują niejedną stylową kuchnię.

Dodatkowe akcesoria

Środek do odkamieniania - rozpuszcza osad z kamienia, który osadza się na elemencie grzejnym. Zmniejsza zużycie prądu i zwiększa żywotność czajnika.

Środek do czyszczenia stali szlachetnej - jeżeli wybrałeś czajnik ze stalową obudową, kup specjalny środek do jej czyszczenia, który ułatwi  utrzymanie czajnika w czystości.


Zobacz pełną ofertę czajników w naszym sklepie!
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść