Świat Cyberpunka 2020

Cyberpunk 2077 to nowa, niesamowicie wyczekiwana, produkcja growa CD Project RED. Jest to duchowy następca Cyberpunka 2020, czyli fabularnej gry RPG. Świat i wizja przyszłości będą czerpać garściami z papierowego poprzednika. Zobaczymy ten sam przygnębiający, mocny, ciężki klimat retrofuturyzmu. Co warto wiedzieć o tym uniwersum?

Neonowa wizja miasta przyszłości

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest Cyberpunk 2020
  2. jak wygląda świat w Cyberpunku 2020
  3. jak wygląda świat w Cyberpunku 2077 w porównaniu do papierowej gry

Czym jest Cyberpunk 2020?

Futurystyczna wizja świata Cyberpunk

Twórcą uniwersum Cyberpunk, będącego dystopijną wizji przyszłości, jest Mike Pondsmith. Cyberpunk 2020 to gra fabularna, która została wydana w 1990 roku. Polska edycja natomiast pojawiła się w 1995 roku. Na czym polega sama rozgrywka?

Cyberpunk 2020 to gra wieloosobowa (minimum 2 graczy). Prowadzi się ją zwykle przy stole, tak by można było się jak najlepiej skupić na przebiegu rozgrywki. Każdy z graczy tworzy swoją postać, „awatara z przyszłości”, której poczynaniami później kieruje. Można dowolnie kreować bohaterów oraz później prowadzić ich rozwój. Mistrz gry odpowiada za fabułę rozgrywki, jednak to od decyzji i wyobraźni graczy zależy jej pełny przebieg.

Wszystko rozgrywa się przez określony czas, nazywany sesją. Rozgrywka sprowadza się do kierowania najemnikiem – cyberpunkiem. Warto więc poznać trzy Zasady Cyberpunka, ponieważ to podstawowe stwierdzenia, którymi taka postać powinna się kierować (lecz nie musi):

  • styl ponad istotą – chodzi o widowiskowość działań, które niekoniecznie muszą być efektywne;
  • poza jest wszystkim – wizerunek cyberpunka powinien być jak najlepszy, w tym świecie pozycja społeczna jest niesamowicie ważna;
  • żyj na krawędzi – według cyberpunków życie musi być dynamiczne i ryzykowne, trzeba także przełamywać jak najwięcej własnych ograniczeń.

Same zasady gry są typowe dla fabularnych rozgrywek. Po stworzeniu bohatera reagujemy na różne sytuacje, pojawiające się podczas sesji. Wszystko to będzie prowadziło do stopniowego rozwijania bohatera, zyskiwania nowych umiejętności czy też ekwipunku. To jeden z aspektów, który ma być bardzo dobrze oddany w nadchodzącej grze CD Project RED, czyli Cyberpunku 2077.

Jak wygląda świat w Cyberpunku 2020?

Futurystyczna kobieta z pistoletem w ręku

Uniwersum gry jest umiejscowione w 2020 roku, o czym mówi sam tytuł. Jeśli chodzi o miejsce akcji, to najprawdopodobniej mamy do czynienia ze Stanami Zjednoczonymi. Świat Cyberpunka ma zauważalne cechy typowego świata przyszłości dystopijnej. Zauważamy tu dynamiczny rozwój technologiczny, mocne różnice między warstwami społecznymi oraz wpływ korporacji na ekonomię i politykę.

Cechą charakterystyczną świata Cyberpunka są zmodyfikowani technologicznie ludzie, zwani właśnie cyberpunkami. Popularne są tu ulepszenia ciała. Stosuje się implanty neurologiczne, a także urządzenia mechatroniczne, powiązane z układem nerwowym użytkownika. W ten sposób zmodyfikowani ludzie są traktowani jako niższe klasy społeczne. Posiadają oni jednak dodatkowe umiejętności, zapewniane przez różne urządzenia. Bardzo duży nacisk kładzie się na podział klas społecznych, ich rozwarstwienie. Często można zobaczyć między nimi mentalne i fizyczne walki. W świecie przyszłości panuje prawo pięści i siły, słabsi po prostu mają nikłe szanse na przetrwanie.

Nie mogłoby jednak istnieć państwo przyszłości bez globalnej sieci internetowej. W Cyberpunku odgrywa ona bardzo ważną rolę. Jest przedstawiana jako pełna wirtualna rzeczywistość, natomiast dane są zilustrowane jako trójwymiarowe bryły i symbole. Korzystając z Sieci, użytkownik może swobodnie się po niej poruszać i wchodzić w interakcję z interesującymi go informacjami.

Świat jest przedstawiony jako niesamowicie nowoczesne miejsce. Znajduje się tam wiele urządzeń, które były swoistym ulepszeniem ówczesnych sprzętów. Jest to przy tym historia alternatywna, ponieważ prawdziwe dzieje potoczyły się inaczej. Cechy charakterystyczne tego świata można zobaczyć od razu. Będą nimi wszechobecny brud i nienawiść. Jest to bardzo niesprzyjające życiu miejsce. Zadaniem gracza jest radzenie sobie w tym niesamowicie trudnym miejscu i czasie. Ta futurystyczna wizja świata z 1990 roku jest podwaliną Cyberpunka 2077 studia CD Project RED.

Świat Cyberpunka 2077 na podstawie Cyberpunka 2020

Nowo powstająca gra wideo od CD Project RED, czyli Cyberpunk 2077, jest swoistą kontynuacją opisywanej gry papierowej, aczkolwiek zabieg przeniesienia uniwersum kilkadziesiąt lat do przodu jest tu widoczny. Wiele elementów świata zostało dostosowanych do dzisiejszych realiów, technologia stała się znacznie bardziej zaawansowana. Na ulicach nadal uświadczymy technologicznie zmodyfikowanych ludzi. Wszechobecne wojny gangów, ogromne korporacje sterujące wszystkim i walka o przetrwanie to codzienność Night City – miasta z gry.

W świecie Cyberpunka 2077 zobaczymy bardzo podobne problemy społeczeństwa, czyli bieda, narkotyki, ciągłe kłopoty z gangami oraz cyberpunkami (zmodyfikowanymi technicznie ludźmi). Sam świat również wygląda futurystycznie i brudno. Twórcy jednak postanowili unowocześnić niektóre aspekty. Wprowadzono nowoczesne smartfony, ulepszono także Sieć z oryginału. Ogółem, zmian jest bardzo dużo, lecz duch podstawowej, papierowej wersji ma być w pełni zachowany. Tym bardziej, że przy tworzeniu tego tytułu z CD Project RED współpracował Mike Pondsmith, a więc autor Cyberpunka 2020.

Polecane gry xbox one
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link
Ostatnio oglądane
Wyczyść