Data publikacji: 

Co to jest soundbar?

Film to nie tylko obraz, ale też dźwięk – oba te elementy stanowią nieodłączną całość. A zatem jeśli telewizor, to i wysokiej jakości głośniki. Tłumaczymy, co to jest soundbar, dlaczego to dobra alternatywa nie tylko dla wbudowanych głośników, ale także systemu kina domowego, jakie ma opinie i jak podjąć rozsądną decyzję zakupową.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest soundbar i czy warto z niego korzystać,
- na co warto zwrócić uwagę przy wyborze soundbara,
- soundbar czy kino domowe? Czym się różnią i co wybrać.

Soundbar – co to jest i czy warto z niego korzystać?

Soundbar to inaczej listwa głośnikowa do telewizora, belka dźwiękowa lub po prostu podłużny głośnik pod telewizor. To coraz bardziej popularne urządzenie w polskich domach, wybierane w szczególności przez osoby, które cenią wysoką jakość dźwięku. Soundbar jest stosunkowo nieduży i dopasowany kształtem do konstrukcji telewizora, a zatem dobrze komponuje się z domową przestrzenią. Dobrze sprawdzi się w szczególności w małych pomieszczeniach.
W ciągu ostatnich kilku lat soundbary przestały być tanią alternatywą dla osób, które nie mają pieniędzy lub miejsca w pokoju, aby kupić pełny zestaw głośników z amplitunerem. Nowoczesny soundbar ma bardzo dobre opinie – to wysokiej klasy urządzenie, które daje dobrą jakość dźwięku. Na tyle dobrą, że może służyć nie tylko jako klasyczne głośniki pod telewizor – sprawdzi się też jako zestaw audio. Oczywiście wysokiej klasy kolumny wciąż nie mają sobie równych pod względem jakości dźwięku, ale dla większości z nas nowoczesny soundbar może okazać w zupełności wystarczający. I co ważne – sporo tańszy.
Soundbar Bluetooth nie potrzebuje kabli, aby łączyć się z telewizorem, jak też ze smartfonem, tabletem czy komputerem. W łatwy sposób zamienisz go w głośnik audio do słuchania muzyki czy radia.

Soundbar, speakerbar – na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Soundbar jest prosty w obsłudze, a jego podłączenie do telewizora zajmuje dosłownie chwilkę. W sprzedaży są głośniki pod telewizor, które podłącza się poprzez kabel HDMI czy wejście optyczne, ale też bezprzewodowo jako soundbar Bluetooth. To ostatnie rozwiązanie ma sporo plusów – nie potrzebujesz kabli i w prosty sposób podłączysz (od razu lub w przyszłości) dodatkowe głośniki i subwoofera. Soundbar może też się łączyć przez Bluetooth ze smartfonem, tabletem czy komputerem.
Wybierając soundbar, zwróć przede wszystkim uwagę na jakość dźwięku, jaką oferuje. Można ją sprawdzić samemu w stacjonarnym sklepie, a o jego jakości może nam powiedzieć specyfikacja techniczna. Dobry soundbar ma kilka, a czasem nawet kilkanaście głośników. Większość modeli oferuje standard dźwięku 2.1., a lepsze listwy głośnikowe wspierają technologie uprzestrzenniania dźwięku – Auro 3D, DTS:X czy Dolby Atmos – jak na przykład świetny Samsung HW-K950.
W tego typu konstrukcjach oprócz głośników grających na wprost w listwie znajdują się również głośniki skierowane do góry. Dźwięk z nich odbija się od sufitu, tworząc efekt przestrzenności. Aby uzyskać jego pełnię, trzeba jeszcze sięgnąć po subwoofera oraz minimum dwa głośniki satelitarne, chociaż nawet bez nich dźwięk robi wrażenie. Przy zakupie soundbara czy speakerbara dobrze jest też zwrócić uwagę na oferowane systemy poprawy jakości dźwięku i możliwość ręcznej korekty dźwięku (regulacji niskich i wysokich tonów).
Soundbar powinien współgrać z telewizorem, zatem dobrze jest dopasować głośnik do swojego modelu TV nie tylko pod względem koloru i faktury, ale też wymiarów. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup soundbara, przeczytaj nasz artykuł Jak wybrać odpowiedni soundbar i sprawdź ofertę RTV EURO AGD w kategorii Soundbary i speakerbary.

CZY WIESZ, ŻE...

Soundbar, czyli inaczej listwa głośnikowa, składa się z dwóch, czterech, a czasami nawet kilkunastu małych, wydajnych głośników. W modelach wspierających system dźwięku przestrzennego niektóre z głośników są skierowane do góry, a dźwięk wydobywający się z nich ma odbijać się od sufitu.

Soundbar vs kino domowe. Co wybrać?

Głośnik pod telewizor to rozsądny kompromis między kiepskimi głośnikami wbudowanymi w telewizorze a rozbudowanym, drogim, ale i świetnym pod względem jakości dźwięki kinem domowym. Soundbar daje wysoką jakość dźwięku i jest tylko jedną podłużną listwą głośnikową do telewizora. Jest nieduży, może zmieścić się pod telewizorem i nie ma konieczności ciągnięcia kabli do głośników umieszczonych w kilku miejscach w całym pokoju.
Listwy głośnikowe są nieduże i mogą zgrabnie wpasować się w przestrzeń pomiędzy meblem a telewizorem, na którym stoi.
Kino domowe, czyli zestaw kilku głośników, to bardziej zaawansowane rozwiązanie i co za tym idzie – dosyć skomplikowane. Głośniki zajmują sporo miejsca, często potrzebują podstawek czy montażu na ścianie oraz ciągnięcia kabli po całym pokoju. Zazwyczaj oferują dużą moc, przez co w zwykłym mieszkaniu w bloku mogą przeszkadzać sąsiadom. Z drugiej strony to właśnie pełen zestaw głośników daje przestrzenny dźwięk wysokiej jakości, a dobrej klasy głośniki i amplituner starczą na długie lata. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Soundbar czy kino domowe? Porównanie.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść