Data publikacji: 

Kuchenka mikrofalowa bez tajemnic - zobacz, co oznaczają symbole na mikrofali!

Czytelne oznaczenia przycisków w kuchenkach mikrofalowych ułatwiają szybki i wygodny wybór trybu pracy urządzenia, w tym m.in. ustawienie optymalnej temperatury i czasu gotowania, grillowania, rozmrażania czy podgrzewania. Jakie rodzaje kuchenek wyróżniamy i co oznaczają poszczególne znaki na obudowie mikrofalówki?

Mikrofala ze sterowaniem mechanicznym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje kuchenek mikrofalowych,

- które symbole spotkasz na mikrofalówce z pokrętłem,

- jak odczytywać symbole na mikrofali z panelem dotykowym.

Dobra kuchenka mikrofalowa – jakie rodzaje masz do wyboru?

Mikrofalówka z funkcją rozmrażaniaMikrofalówka, mikrofala czy kuchenka mikrofalowa to różne określenia tego samego urządzenia, które w domach, biurach, hotelach czy restauracjach wykorzystywane jest do błyskawicznego ogrzania potraw i produktów. Bardziej zaawansowane konstrukcje oferują również szereg funkcji dodatkowych, ułatwiających codzienne gotowanie. Należą do nich m.in. mikrofalówki z grillem, rozmrażaniem, gotowaniem na parze czy opiekaniem na chrupko.

Ze względu na budowę mikrofali wyróżniamy:

 • modele ze sterowaniem mechanicznym – wyposażone w jedno lub dwa pokrętła sterowania,
 • modele ze sterowaniem elektronicznym – szybki wybór zaawansowanych programów ogrzewania i precyzyjną kontrolę temperatury umożliwiają dedykowane przyciski na obudowie,
 • modele sensorowe – ekskluzywne konstrukcje sterowane elektronicznie, w których przyciski zastąpiono łatwym w czyszczeniu panelem dotykowym.

By obsługa urządzenia była maksymalnie wygodna i szybka, producenci stosują szereg oznaczeń w postaci czytelnych symboli umieszczonych na obudowie kuchenki mikrofalowej lub przyciskach sterowania. Ich liczba oraz kształt zależą od funkcji konkretnego modelu.

WARTO WIEDZIEĆ

Szczegółowe informacje na temat przeznaczenia poszczególnych przycisków mikrofalówki znajdziesz w instrukcji użytkownika dołączonej do urządzenia.

Kuchenka mikrofalowa Samsung GE83X z dotykowym panelem sterowania

Kuchenka mikrofalowa mechaniczna – z jakimi symbolami możesz się spotkać?

Panel sterowania w nowoczesnych mikrofalach mechanicznych to najczęściej system dwóch pokręteł. Pierwsze z nich umożliwia nastawienie funkcji oraz odpowiedniej temperatury odgrzewania, a drugie służy do kontroli czasu pracy urządzenia.

Przykładem mikrofalówki mechanicznej jest Amica AMGF20M1GS z systemem Multi Waves do równomiernego ogrzewania potraw i produktów. W tym przypadku pokrętło temperatury posiada łącznie 9 nastaw, w tym 5 poziomów mocy umożliwiających dopasowanie ciepła do przygotowywanej potrawy (im więcej pionowych linii, tym wyższa temperatura). Ikona śnieżki symbolizuje program do rozmrażania produktów, a falującą linią oznaczono programy grzania kombinowanego, przydatne podczas przygotowywania zapiekanek, drobiu czy ziemniaków. Ich wybór uruchamia dodatkowy grill o mocy 900 W, który pozwala uzyskać potrawę z chrupiącą skórką.

Mikrofalówka elektroniczna – symbole i ich znaczenie

Znacznie wygodniejsza jest obsługa mikrofalówek ze sterowaniem elektronicznym, np. Whirlpool MWP254SB lub Samsunga GE83X ze stylowym lustrzanym designem. Ikony na przyciskach są większe niż w przypadku kuchenek mikrofalowych z pokrętłami i posiadają dodatkowy opis, co ułatwia wybór potrzebnej funkcji.

Często spotykane oznaczenia w mikrofalach sterowanych elektronicznie to:

 • przycisk Microwave – służy do samodzielnego ustawiania poziomu mocy,
 • przycisk Grill – uruchamia funkcję grilla do przyrumienienia potraw,
 • przycisk Combi – zapewnia dostęp do trybów łączonego gotowania za pomocą mikrofal i grilla, przydatnych do szybkiego zapieczenia dań,
 • przycisk Soft/Melt – pozwala aktywować program przyspieszający zmiękczanie lub rozpuszczanie potraw i produktów, takich jak lody, masło, czekolada czy ser,
 • przycisk Steam/Boil – rozpoczęcie gotowania na parze,
 • przycisk Warm – uruchamia program utrzymywania ciepła potrawy,
 • przycisk Defrost – aktywuje tryb rozmrażania mięs, warzyw lub ryb,
 • przycisk Auto Clean – zapewnia dostęp do programów automatycznego czyszczenia mikrofali, które usuwają nieprzyjemny zapach i trudne zabrudzenia,
 • przycisk Auto Cook – pozwala na przyrządzenie potraw przy pomocy automatycznych przepisów, np. jogurtu, babeczek, zup bądź lasagne,
 • przycisk Eco Mode – przełącza mikrofalówkę w tryb zmniejszonego poboru energii,
 • przyciski Start/Stop – uruchomia lub zatrzymuje podgrzewanie.

Chcesz poznać zaawansowane funkcje takich uzrądzeń? Poznaj mikrofalówki z piekarnikiem i innymi funkcjami, które oferują najwyższy komfort odgrzewania produktów: Mikrofalówki klasy premium – jakie mają funkcje. Sprawdź również wszystkie kuchenki mikrofalowe dostępne w naszym sklepie.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść