Jak włączyć Bluetooth w laptopie? Poradnik krok po kroku

Jacek Mazurek

Jak włączyć Bluetooth w laptopie to pytanie, które coraz częściej zadają użytkownicy w dobie bezprzewodowego sprzętu. Regularnie pojawiają się również problemy z połączeniem myszki, słuchawek oraz dodatkowej klawiatury. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak sprawić, by Bluetooth działał poprawnie.


Od początku – czym w ogóle jest Bluetooth?

Bluetooth to aktualny standard komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu między urządzeniami elektrycznymi. Jest on oparty na falach radiowych na częstotliwości ISM 2,4 GHz. Urządzenia dysponują trzema klasami mocy o zasięgu teoretycznym 100 metrów (klasa I), 10 metrów (klasa II) oraz 1 metra (klasa III).

Obecnie większość urządzeń ma wmontowany Bluetooth, tylko na ogół jest on nieaktywny i wymaga uruchomienia. Jeśli natomiast nasz sprzęt nie jest wyposażony w taką możliwość komunikacji, możemy dokupić specjalny adapter, dzięki któremu połączymy się bezprzewodowo z innymi urządzeniami.

Jak włączyć Bluetooth w laptopie poprzez skrót klawiszowy?

Najprostszą metodą uruchomienia Bluetooth są skróty klawiszowe. Niestety nie ma reguły mówiącej, jaka kombinacja go aktywuje w naszym urządzeniu. By być zupełnie pewnym, który to skrót, warto sprawdzić instrukcję obsługi laptopa lub odwiedzić stronę producenta.

Jak włączyć Bluetooth w laptopie tą metodą? By aktywować łączność bezprzewodową jednym z wybranych skrótów klawiszowych, musimy przytrzymać klawisz Fn i nacisnąć odpowiedni klawisz F – od 1 do 12. Symbol Bluetooth często jest namalowany na odpowiednim guziku funkcyjnym, by ułatwić nam jego znalezienie. Po jego aktywacji w prawym górnym rogu ekranu powinien się włączyć komunikat, że Bluetooth jest aktywny. Po jego kliknięciu przejdziemy do ustawień, które umożliwią nam parowanie akcesoriów z naszym laptopem.

Polecane laptopy

Niektóre urządzenia mają również przypisany do tego oddzielny guzik z charakterystyczną ikonką wyglądającą jak duże B. Naciśnięcie bądź przytrzymanie tego guzika (zależy od producenta) sprawia, że na ekranie pojawia się komunikat o aktywnym Bluetooth, a sama ikonka pojawia się w panelu powiadomień i/lub na pasku. Z tego pola możemy swobodnie parować i rozłączać urządzenia oraz w dowolnej chwili wyłączyć tę funkcję. Niektórzy producenci podświetlają dodatkowo ten guzik, gdy jest aktywny, tak jak ma to często miejsce w przypadku CapsLocka.


Jak włączyć Bluetooth z paska zadań?

Bardzo często się zdarza, że ikonka połączenia bezprzewodowego jest ukryta w pasku, czyli tam, gdzie wyświetlaja się możliwość zmiany głośności komputera, bezpiecznego usunięcia sprzętu czy informacje o wersji antywirusa. Jeśli ikonka świeci się na szaro, to wystarczy najechać na nią kursorem, nacisnąć dowolny klawisz myszki, po czym wybrać „zezwalaj na połączenie urządzenia”. Kiedy to zrobimy, ikonka rozświetli się na charakterystyczny niebieski kolor.

Kiedy na tę samą ikonę najedziemy ponownie, okaże się, że pojawiły się nowe opcje, takie jak:

•          dodaj urządzenie z obsługą funkcji Bluetooth – dzięki tej opcji będzie można połączyć komputer z dowolnym aktywnym urządzeniem dysponującym swoim Bluetooth;

•          pokaż urządzenia Bluetooth – praktyczny menedżer urządzeń podpiętych do komputera. W dowolnej chwili możemy stąd rozłączyć zbędne urządzenie;

•          wyślij plik – umożliwia nam przesłanie dowolnego materiału do sparowanego urządzenia w naszym zasięgu;

•          odbierz plik – umożliwia nam odebranie dowolnego materiału ze sparowanego urządzenia w naszym zasięgu. Opcja ta jest rzadko używana, ponieważ przy wysłaniu do nas pliku w prawym górnym rogu wyświetla się komunikat, że urządzenie chce nam przesłać plik (tak jak wygląda to choćby po wpięciu pendrive’a);

•          przyłącz się do sieci osobistej – opcja przydatna podczas pracy w dużych firmach. Umożliwia połączenie urządzenia z wewnętrzną bazą danych lub wybranym urządzeniem, które udostępni nam informacje (często wymagane są uprawnienia administratora oraz znajomość hasła);

•          otwórz ustawienia – umożliwia nam wyłączenie Bluetooth, a także dowolnego urządzenia, które zostało podpięte do naszego komputera;

•          usuń ikonę – usuwa ikonkę Bluetooth z paska.

Jak włączyć Bluetooth w laptopie przez panel powiadomień?

Kolejną metodą uruchomienia Bluetooth jest jego aktywacja w panelu powiadomień. By skorzystać z tej opcji, najeżdżamy kursorem myszki na okno w prawym dolnym rogu ekranu i naciskamy lewy przycisk myszy. Kiedy to zrobimy, rozwija się szary panel powiadomień. Na dole wyświetlać się będzie szara ikona charakterystycznego B z podpisem Bluetooth. Gdy ją klikniemy, zmieni ona kolor na niebieski.

Kiedy ikona zmieni barwę, możliwe będzie przejście do ustawień. By to zrobić, musimy nacisnąć na nią prawym guzikiem myszki. Stamtąd możemy wyłączyć Bluetooth, ale również odłączyć lub przyłączyć urządzenia w naszym otoczeniu.

Istnieje też trzecia metoda aktywacji Bluetooth. Najeżdżamy kursorem na opisaną już ikonkę z literą B, która w tym momencie jest nieaktywna (pozostaje szara). Klikamy prawy przycisk myszy i najeżdżamy kursorem na „Przejdź do ustawień”. Kiedy karta się wczyta, mamy możliwość aktywacji komunikacji bezprzewodowej, podłączenia oraz odłączenia dowolnego urządzenia będącego w zasięgu.

Różne ścieżki włączenia Bluetooth w komputerze

W niektórych przypadkach nie będziemy mieli możliwości, by aktywować Bluetooth w żaden z opisanych wcześniej sposobów. Producenci dali nam jednak dwie drogi, którymi trochę naokoło, ale skutecznie otworzymy ustawienia Bluetooth. Pierwszą jest przejście przez menu „Start”.

By pokonać tę drogę, zaczynamy od kliknięcia klawisza Windows na klawiaturze lub najeżdżamy myszką na ikonkę na ekranie. Jest ona umieszczona w lewym dolnym rogu. Wybieramy opcję ustawienia. Następnie wchodzimy w opcję urządzenia. W tej zakładce od razu pokazuje się „Bluetooth i inne urządzenia” (jeśli z jakiegoś powodu nie otworzyło się od razu, to należy wybrać pierwszą pozycję z listy zatytułowaną w ten sam sposób). Tutaj możemy aktywować i dezaktywować Bluetooth w dowolnej chwili, a także dołączać lub odłączać urządzenia będące w zasięgu. 

Alternatywną drogą, która jednocześnie na przyszłość odblokuje nam ikonę Bluetooth w pasku zadań oraz panelu powiadomień, jest skorzystanie z menedżera urządzeń. By to zrobić, klikamy prawym guzikiem myszki na ikonkę start (lewy dolny róg ekranu) i wybieramy z rozpiski wspomniany już menedżer urządzeń. Jeśli nie mamy żadnych dodatkowych, specjalistycznych programów, to Bluetooth powinien być w czwartej linijce. Rozwijamy listę strzałką obok napisu lub klikamy w niego dwa razy. Wyskoczy nam (często jako jedyna opcja) Intel(R) Wireless Bluetooth(R). Klikamy na ten napis prawym klawiszem myszy, by rozwinęło nam się więcej możliwości, i wybieramy: włącz urządzenie (przeważnie druga opcja w spisie).

  • 619 zł
  • 189,99 zł
  • 619 zł
  • 469 zł
  • 79,99 zł
  • 64,99 zł
  • 199 zł
  • 1 029 zł
  • 249 zł
  • 3 799 zł

W tym momencie Bluetooth jest aktywny i możemy się połączyć z wybranymi urządzeniami. Dodatkowo świecąca na niebiesko ikonka pojawi się w pasku zadań lub/oraz (zależy od ustawień) w panelu powiadomień.

Dodatkowo istnieje możliwość skrócenia tej ścieżki. Do wyszukania możemy wykorzystać lupkę, która znajduje się obok ikonki start w lewym dolnym rogu ekranu. Wystarczy wpisać „bl” i pojawi się opcja „Ustawienia Bluetooth i innych urządzeń”. Po jej wybraniu zostaniemy przeniesieni do pola zarządzającego łącznością bezprzewodową, dzięki czemu od razu będziemy mogli ją aktywować oraz sparować naszego laptopa.

Jak włączyć Bluetooth w laptopie – parowanie urządzeń

W zależności od urządzenia jest to mniej lub bardziej skomplikowane, a szczegółowa instrukcja znajduje się przy elemencie przyłączanym.

W zakładce „Bluetooth i inne urządzenia” naciskamy „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne”. Kiedy aktywujemy tę opcję, pojawi się komunikat „Wybierz rodzaj urządzenia, które chcesz dodać”. Będą tam 3 możliwości:

•          myszy, klawiatury, pióra lub urządzenia audio oraz inne rodzaje urządzeń Bluetooth – najpowszechniejsza kategoria. To właśnie dzięki niej najszybciej możemy znaleźć oraz sparować urządzenie, które wspomoże naszą pracę;

•          ekran bezprzewodowy lub stacja dokująca. Monitory bezprzewodowe, telewizory, komputery z obsługą technologii Miracast albo bezprzewodowe stacje dokujące – opcja dla ludzi lubiących przekazywać obraz z komputera na telewizor z pominięciem kabla HDMI. Korzystają z niej również osoby pracujące w biurze, które chcą połączyć urządzenie ze stacją dokującą;

•          wszystko inne. Kontrolery konsoli Xbox z adapterem bezprzewodowym, obsługą protokołu DLNA itp. – wszystko, co nie było objęte w pozostałych polach.

Przed wybraniem jednej z opcji należy aktywować urządzenie, które chcemy połączyć. Następnie wybieramy jedną z kategorii, do której należy urządzenie. Po chwili wczytywania pojawi się lista z aktywnym osprzętem w naszym otoczeniu. Klikamy na właściwy i wybieramy opcję „połącz”. Od tego momentu, dopóki nie wyłączymy jednego z urządzeń lub nie rozłączymy pary, będą one ze sobą połączone.

Co zrobić, jeśli urządzenie nie widzi laptopa pomimo włączonego Bluetooth?

Częstym problemem, na który zwracają uwagę internauci, jest brak możliwości wykrycia naszego urządzenia pomimo włączenia Bluetooth. Nie jest to błąd.

Fabrycznie widoczność naszego urządzenia jest wyłączona, dzięki czemu trudniej jest się włamać do naszego komputera. Kiedy jednak chcemy przesłać plik z telefonu na komputer, pojawia się problem. Możemy jednak łatwo temu zaradzić.

W karcie „Bluetooth i inne urządzenia” znajdujemy spis zatytułowany „Pokrewne urządzenia”. Na pozycji czwartej znajduje się „Więcej opcji Bluetooth”, które wyświetlają się na niebiesko. Po chwili wczytywania otworzy nam się okno o nazwie „Ustawienia Bluetooth”.

Głośnik bezprzewodowy połączony z laptopem

Już na pierwszej stronie pojawia się napis „Odnajdowanie”. W białym kwadracie nie ma potwierdzenia, które pozwalałoby na działanie tej funkcji. Opis głosi: „Zezwalaj urządzeniom Bluetooth na odnajdywanie tego komputera”, a pod nim ostrzeżenie, że urządzenia Bluetooth będą widzieć nazwę tego urządzenia. Jeśli zaznaczymy pole, laptop pojawi się podczas wyszukiwania urządzeń np. na naszym smartfonie. Od teraz możliwa będzie obustronna wymiana danych.

Gdy nie korzystamy z tej opcji, to warto ją odznaczyć. Jest to jedna z możliwości dodatkowego zabezpieczenia urządzenia przed niepożądanym wtargnięciem do naszego systemu. Tym samym możemy utrudnić pracę osobie, która chce nas okraść lub zainfekować nasze urządzenie niepożądanym oprogramowaniem.

Jak włączyć Bluetooth w laptopie – podsumowanie

Rosnąca w naszym otoczeniu liczba urządzeń bezprzewodowych sprawia, że Bluetooth staje się niemal niezbędny. Fabrycznie ma go zainstalowanych wiele urządzeń, jednak funkcja ta na ogół jest domyślnie wyłączona.

By uruchomić łączność bezprzewodową, często wystarczy użyć odpowiedniego guzika na klawiaturze. W innych sytuacjach potrzebny może się okazać skrót klawiaturowy, który natychmiast uaktywni tę komunikację.

Alternatywą może być zajrzenie do Bluetooth przez panel powiadomień lub pasek zadań. W obu polach aktywacja będzie wymagała dosłownie kilku kliknięć. Dzięki temu w dowolnej chwili i bez większych problemów powinniśmy połączyć nasze urządzenie z odpowiednimi akcesoriami.
Zajrzyj również do naszego rankingu laptopów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!