Data publikacji: 

ABC e-sportu - od czego zacząć?

E-sport to pojęcie, które nie jest obce coraz większej grupie osób. Organizowane są spore eventy skupiające graczy, transmisje pojedynków najlepszych zawodników ogląda szeroka publiczność. Nic dziwnego. Każdemu pojedynkowi towarzyszą spore emocje. Od czego zacząć przygodę z e-sportem?

 

 

Najlepsi zawodnicy odnoszą sukces dzięki ciężkiej pracy - wynieśli granie na poziom, którego nie da się osiągnąć bez bardzo ciężkiego treningu. I to umiejętności właśnie są kluczowe i niezbędne do tego, by stać się zawodowym graczem. Możemy sprawić jednak, że będzie nam łatwiej: wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Mysz to podstawa


Najważniejszym elementem składającym się na wyposażenia gracza jest mysz. Odmian tego urządzenia jest sporo - niemniej profesjonalnie przygotowana mysz dla graczy ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi biurowymi gryzoniami, które są standardowo wyposażone w dwa przyciski i rolkę. Jednym z najważniejszych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę kompletując zestaw do grania jest rozdzielczość myszy wyrażana w jednostkach dpi. Informują one, ile położeń urządzenia na jeden wykonany dłonią calowy ruch jest ono w stanie sczytać.
Tym sposobem osoba posługująca się myszą o czułości 800 dpi przesuwając kursor będzie musiała pokonać większą odległość, niż posiadacz urządzenia charakteryzującego się 1600 dpi. Najczulsze gryzonie na rynku potrafią pracować nawet na poziomie 5600 dpi, niemniej zakup takowych polecamy tylko profesjonalistom - w przeciwnym przypadku może okazać się, że urządzenie jest zbyt czułe na nasze mało wprawione ruchy i może występować zjawisko akceleracji wstecznej. Na początek zatem wystarczy urządzenie, które będzie pracować na poziomie 1800 dpi, dopiero później - w zależności od postępów - będziemy mogli się rozejrzeć za nieco czulszą myszą.
 
Dodatkowym elementem, z którym czułość myszy jest bezpośrednio związana to możliwość ich dynamicznego przełączania w trakcie rozrywki. Myszy gamingowe są zaprojektowane tak, by każdy z wielu przycisków był cały czas pod ręką (a właściwie pod palcem) - dobrze mieć na uwadze, by wśród nich znalazł się również ten odpowiedzialny za zmianę czułości.  Najbardziej tę funkcję docenią fani gier FPS, ale nie tylko: otóż podczas walki ze snajperką w dłoni wykonujemy mniej dynamiczne ruchy, aniżeli trzymając broń półautomatyczną. Dynamiczne przełączanie się między różnymi wartościami dpi daje nam sporą przewagę na polu walki. Warto też zadbać, by dodatkowe przyciski na obudowie były programowalne - dzięki temu sami, bez żadnych ograniczeń będziemy w stanie przypisać konkretnemu przyciskowi konkretną akcję. Zazwyczaj potrzebna do tego jest instalacja odpowiednich sterowników, które znajdują się na nośniku danych dołączanym do urządzenia bądź na stronie producenta.

Wybierz i zamów najlepszą mysz komputerową


Bardzo ważne jest również to, żeby mysz dobrze 'leżała' w dłoni i nie chodzi tu tylko o jej kształt, choć ten jest równie ważny. Część gryzoni jest uniwersalna, w związku z czym osoby leworęczne będą musiały się upewnić, czy konkretny model gryzonia faktycznie będzie wygodny. Producenci prześcigają się w wyposażaniu swoich produktów w coraz lepsze technologie, nikogo zatem nie dziwi już mysz wykonana z antypoślizgowych materiałów, z teflonowymi ślizgaczami czy nawet chłodzeniem. Kolejnym elementem wartym wzięcia pod uwagę jest waga urządzenia - tutaj jednak sprawa jest o tyle skomplikowana, że niektórzy producenci pozwalają na dociążanie swojego produktu. Dzięki temu każdy będzie w stanie dostroić mysz do swoich potrzeb, przyzwyczajeń oraz charakteru rozgrywki.


Ostatnią kwestią jest rodzaj połączenia - możemy zdecydować się albo na model bezprzewodowy, albo tradycyjny, na kablu. Niektórzy gracze twierdzą jednak, że te pierwsze nie zawsze się sprawdzają; na ich działanie mają wpływ między innymi baterie, które zasilają urządzenie, zatem wraz z ich mniejszą mocą zmienia się również charakterystyka myszy. Lepiej zatem kupić model na kablu. Najlepsi twierdzą jednak, że nawet najmniejszy opór stawiany przez kabel jest wyczuwalny i może wpływać na precyzję ruchów - w odpowiedzi na ten problem zaczęto produkować odpowiednie uchwyty, na których można go zawiesić. Przyda się również podkładka.


Niezbędne dodatki: klawiatura, słuchawki z mikrofonem oraz wygodny fotel

Oprócz myszy potrzebna nam będzie klawiatura. Tutaj jednak nie musimy brać pod uwagę aż tylu kwestii, co przy kupnie myszy. Musimy po prostu ocenić, czy liczba dodatkowych programowalnych klawiszy jest przydatna, czy materiały, z których urządzenie zostało wykonane są odpowiednio wytrzymałe oraz czy projekt pasuje do naszych przyzwyczajeń. Warto również zainwestować w słuchawki, najlepiej imitujące dźwięk przestrzenny oraz wyposażone w mikrofon.

Nie zapominajmy również o komforcie i zdrowiu naszego kręgosłupa.  Wybierzmy stabilny i wygodny fotel dla gracza. Nie wiesz na co zwracać uwagę podczas wyboru fotela, który wytrzyma niejedną rozgrywkę? Przeczytaj nasz poradnik. 
 
 
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść