Data publikacji: 

Ranking najlepszych zmywarek do naczyń – jak wybrać najlepszą?

Dobra zmywarka do naczyń pomoże zaoszczędzić pieniądze, energię i czas. Szeroki wybór różnorodnych modeli pozwoli dostosować ją do wielkości kuchni i stylu. Wybierając urządzenie, upewnij się, że to model klasy energetycznej A+++.

Jaką zmywarkę kupić? – otwarta zmywarka 45 cm w zabudowie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie zmywarki są dobre;
  2. jaką zmywarkę do zabudowy kupić;
  3. na jakie funkcje zmywarki podczas zakupu zwrócić uwagę.

Jaką zmywarkę kupić do małej kuchni?

Wyzwaniem jest urządzić małą kuchnię tak, by nadal była funkcjonalna, a jednocześnie nie zagracona. W odpowiedzi na zapotrzebowanie kompaktowych sprzętów do małych kuchni, producenci zadbali o niewielkie zmywarki z możliwością ich zabudowy. Wśród modeli można znaleźć takie, których szerokość nie przekracza 45 cm, np. Whirlpool WSIO 3O34 PFE X. Wybierając zmywarkę, warto porównać ze sobą kilka modeli, biorąc pod uwagę: roczne zużycie prądu, jednorazowe zużycie wody czy jej pojemność. Istotne jest również wykończenie urządzenia. Wykonane ze stali nierdzewnej, nieestetycznie zbierają na sobie odciski palców. Najnowsze modele pokryte zostały specjalną powłoką AntiFingerprint (Bosch SPS25CI02E), która zapobiega zostawianiu odcisków, a ponadto chroni przed zarysowaniem. Jedną z najważniejszych funkcji, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu, jest pomocnik dozowania, który kontroluje proces rozpuszczania tabletki. Dzięki temu detergent aplikowany jest równomiernie przez cały program mycia, zapewniając dokładne czyszczenie wszystkich naczyń. Przydatną funkcją jest możliwość mycia sztućców w specjalnej szufladzie. Miejsce to doskonale sprawdza się również w czyszczeniu mieszadeł do miksera lub blendera, łopatek do ciasta czy też spodków od filiżanek. Dobra zmywarka do naczyń powinna mieć możliwość samodzielnego ustawienia temperatury mycia. Wśród nowych modeli znaleźć możemy takie, w których rozpiętość ta wynosi od 45 do 70℃ (Candy CDP 2D1145X). Funkcja ta będzie niezbędna w przypadku dużych zabrudzeń, nawet przypalonych garnków i patelni.

WSKAZÓWKA

Wahasz się, czy zdecydować się na zmywarkę 45 cm, czy na taką o standardowej szerokości? Wybierz większą. Jeśli naczyń będzie zbyt dużo, by umyć je za jednym razem, w przypadku mniejszego urządzenia konieczne będzie jego ponowne uruchamianie, co zwiększy koszty eksploatacji. Przeładowywanie zmywarki może natomiast skutkować niedomyciem naczyń.

Jaką zmywarkę do zabudowy wybrać?

Zmywarka do zabudowy to najczęściej wybierany sprzęt. Montowana w ciągu szafek kuchennych i ukryta za frontem meblowym wygląda bardzo estetycznie. Urządzenia do zabudowy występują w szerokiej ofercie zarówno małych kompaktowych modeli, jak i dużych sprzętów, idealnych dla rodzin z dziećmi (Siemens iQ300 SN636X03ME). Podobnie, jak zmywarki wolnostojące, oferują szeroki wybór funkcji dodatkowych, ułatwiających dobranie sprzętu do swoich potrzeb. Warto upewnić się, czy urządzenie, które wybieramy, posiada opcję suszenia, dozownik detergentu, a także czy sygnalizuje zakończoną pracę. Bardzo ważne jest, by zmywarka miała opcję blokady przed zalaniem. Wśród nowoczesnych modeli szczególnie warte uwagi są te posiadające satelitarne ramię spryskujące (Electrolux EEM748210L). To innowacyjny system rozprowadzania wody, dzięki któremu każde umieszczone w zmywarce naczynie zostanie dokładnie umyte. Dobra zmywarka dostosowuje ilość zużytej wody i energii do wielkości wsadu. Dzięki temu sprzęt nie naraża nas na wysokie rachunki.

Dobre zmywarki wolnostojące

Zmywarka wolnostojąca posiada kompletną obudowę i blat. To urządzenia, które sprawdza się w dużych kuchniach, kiedy nie zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca. Zmywarki te zazwyczaj są duże, a ich szerokość dochodzi nawet do 60 cm. Szeroki wybór modeli występujących w różnych kolorach pozwoli na dopasowanie jej do stylu kuchni. Coraz większą popularnością cieszą się urządzenia w kolorze czarnym (Amica DFM 636 ACBS). Ich matowe wykończenie wpisuje się w najnowsze trendy nowoczesnych i designerskich kuchni. Wybór dużych zmywarek wiąże się z większym zużyciem prądu, dlatego warto wybrać model w klasie energetycznej A+++ lub A++, który dodatkowo posiada możliwość dostosowania parametrów do naczyń znajdujących się w zmywarce. Doskonałą opcją dużych zmywarek jest możliwość regulacji wysokości górnego koszyka. Pozwala to na indywidualne zagospodarowanie przestrzeni urządzenia i umycie w nim naczyń o niestandardowych rozmiarach. W nowoczesnych sprzętach popularny jest system Hotair, który umożliwia dodatkowo wysuszenie naczyń. Sprawną obsługę zmywarki zapewni umieszczony w niej intuicyjny panel LED, który pozwala na indywidualne ustawienie parametrów urządzenia. Warto postawić na urządzenie, które ma:

  • program opóźnienia startu,
  • dodatkowy system natychmiastowego odcięcia wody w razie awarii,
  • funkcjonalną przestrzeń wraz z wydzielonym miejscem na duże talerze, szklanki, garnki i uchwyty na kieliszki,
  • czujnik informujący o braku detergentu,

Dobrze jest ponadto, gdy sprzęt zapamiętuje program płukania i automatycznie wraca do niego w przypadku odcięcia prądu.

Zmywarki wolnostojące występują również w mniejszych, kompaktowych wersjach (Bosch SKS51E22EU) umożliwiających postawienie ich na blacie lub ukrycie w szafce. Cechą charakterystyczną tego typu urządzeń jest ich nietypowy kwadratowy kształt.

WARTO WIEDZIEĆ

Jeśli posiadasz zmywarkę o szerokości 60 cm i napełnienie jej naczyniami trwa dłużej, nie musisz czekać przez kilka dni z włączeniem mycia. Lepiej uruchomić tylko częściowo wypełnione urządzenie, korzystając z funkcji „1/2 wsadu”.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść