Telefony i zegarki
Data publikacji: 

Czym się charakteryzuje smartfon Dual SIM?

Dual SIM to funkcja, która pozwala na korzystanie z dwóch kart SIM w jednym smartfonie. Obecnie ma ją coraz więcej nowoczesnych telefonów. Czym charakteryzuje się wspomniana karta?


Pierwsze telefony z funkcją Dual SIM pojawiły się w USA na początku XXI wieku. Dopiero jednak kilka lat później zaczęły zyskiwać popularność, w tym również w Polsce. Obecnie w naszej ofercie jest dostępnych już ponad 200 modeli smartfonów przystosowanych do jednoczesnej obsługi dwóch kart SIM, co pozwoli  z łatwością wybrać taki, którego parametry będą odpowiadać różnym oczekiwaniom i potrzebom.

Telefonów z funkcją Dual SIM w żadnym wypadku nie należy kojarzyć ze standardowymi smartfonami, w których jedynie wykorzystywano adapter lub „rozgałęziacze” na dwie karty SIM. Takie rozwiązanie to już przeszłość. Przyczyniało się do znacznie szybszego zużycia baterii w telefonie, a ponadto telefon z adapterem i tak mógł korzystać jednocześnie tylko z jednej karty. 

Rodzaje telefonów Dual SIM

Współczesne smartfony Dual SIM nie mają już najmniejszych problemów z obsługą dwóch aktywnych kart SIM równocześnie, a każda może pracować w innej sieci oraz posiadać przydzielony do niej spis kontaktów. Należy jednak zaznaczyć, że smartfony obsługują standard Dual SIM najczęściej na dwa sposoby. Pierwszy, występujący w tańszych urządzeniach, to tryb „standby”, w którym dwie karty działają równocześnie, ale w trakcie połączenia jest aktywna już tylko jedna z nich. Jeżeli więc prowadzimy rozmowę, drugi numer będzie nieaktywny do czasu jej zakończenia. W bardziej zaawansowanych urządzeniach funkcja Dual SIM działa w trybie „active” – obie karty są aktywne przez cały czas, a praca jednej nie ma wpływu na działanie drugiej. W najprostszych modelach telefonów Dual SIM działa w trybie passive, oznacza to, że w danym momencie aktywna jest tylko jedna karta, a użytkownik musi przełączać się między nimi.

Rodzaj Dual SIM Charakterystyka
Passive Podstawowy i najprostszy rodzaj Dual SIM. Tylko jedna karta jest aktywna w danym momencie. Wymaga przełączania między kartami.
Standby Karty działają równocześnie w oczekiwaniu na rozmowy. Podczas rozmowy tylko jedna karta pozostaje aktywna. 
Active Najbardziej zaawansowany rodzaj Dual SIM. Karty działają równocześnie cały czas. Telefon musi mieć dwie anteny oraz dwa sterowniki, przez co zużywa więcej energii. 

 
 

Zalety telefonów Dual SIM

Dual SIM to wygodne rozwiązanie dla osób, które na co dzień korzystają z dwóch numerów telefonów – służbowego i prywatnego. Brak konieczności noszenia przy sobie dwóch urządzeń może być znaczącym udogodnieniem. Innym powszechnym zastosowaniem smartfona z Dual SIM jest zestawienie w nim karty SIM do połączeń oraz drugiej do korzystania z internetu. W takim wypadku telefon może służyć jednocześnie jako mały, mobilny hot spot. Co więcej, ceny smartfonów obsługujących dwie karty SIM są porównywalne z kosztami standardowych modeli, a najtańsze kosztują niecałe 100 zł.

Sprawdź naszą ofertę telefonów Dual SIM >>

Wady telefonów z Dual SIM

Smartfony Dual SIM, które korzystają z dwóch kart jednocześnie (w trybie „active”), mają również dwie anteny oraz zdublowane podzespoły, a to sprawia, że pobierają więcej energii. Przy wyborze tego typu telefonu warto zatem zwrócić uwagę na wspomniany parametr. W przypadku smartfonów z dużym dotykowym wyświetlaczem pojemność baterii powyżej 2000 mAh powinna być wystarczająca. 


 

Zastanawiasz się, jaki smartfon będzie najlepszy dla Ciebie? Zobacz instrukcję jak wybrać smartfon.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść